ŠAĽA. Vyše 50 stromov bolo v meste vyťatých za necelý týždeň. Šaľanov neavizovaný výrub pobúril, žiadali od radnice vysvetlenie. Trvali aj na kontrolnom dni, na ktorom obhliadli stromy, ktorých výrub ešte len čaká.
Verejná vyhláška
Stromy sa rúbali v rámci projektov centrálnej mestskej zóny za kaštieľom a záchytného parkoviska na Ulici Hlavnej. Tuje, agáty, javory, brezy, lipy, topole, mirabelky, pajasene, smrek, orechy a kríkovú vegetáciu vyťali stavebné firmy Avastav a Strabag. Práce ešte nie sú finančne vyčíslené. Rúbalo sa aj v mestskom cintoríne a v predzáhradkách na verejných priestranstvách. O tieto výruby požiadali samotní obyvatelia.
„Na výrub boli vydané súhlasy orgánom ochrany prírody a krajiny,“ vraví prednostka Daniela Vargová. Na jednotlivé stromy sú podľa jej slov vypracované dendrologické posudky autorizovanými záhradnými architektmi, ktoré hodnotia stav drevín.
„Mesto ako povoľujúci orgán ochrany prírody si vyžiadalo v súvislosti s posúdením opodstatnenosti výrubov aj stanoviská Štátnej ochrany prírody, CHKO Dunajské luhy a aj stanovisko obvodného úradu životného prostredia. Na základe týchto vyjadrení bolo následne vydané povolenie na výrub. To bolo súčasťou vydania stavebného povolenia a s tým súvisiacich vyjadrení a stanovísk dotknutých orgánov podľa platnej legislatívy. Tento proces prebiehal verejnou vyhláškou,“ dodala.
V súhlase na výrub drevín boli podľa prednostky povolené len tie, ktoré tvoria prekážku pri výstavbe technických prvkov v projektovej dokumentácii. Tou boli napríklad novovybudované chodníky, parkoviská či podzemné inžinierske siete, pri ktorých je potrebné dodržať ochranné bezpečnostné pásma.
Zachránili vŕbu
S ďalším výrubom stromov môže začať radnica až v čase vegetačného pokoja - od 1. októbra do 31. marca. Vyplýva to zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Zareagovala by iba v prípade, že dôjde ku kalamitným situáciám, ktoré spôsobí počasie alebo dôjde k ohrozeniu bezpečnosti.
„V októbri nás čaká úprava zelených plôch, ktorej súčasťou sú aj výruby na uliciach Dolná a Vlčanská, v rámci europrojektu OPŽP - Izolačná zeleň. V súčasnosti prebieha výber dodávateľa prác,“ podotkla Vargová.
Aktivisti z Občianskeho združenia Petra Bošňáka pôjdu pozrieť Sad novorodencov, miesto, ktoré sa týka projektu. Mestu pripravia návrh, ktoré stromy chcú ponechať. Ak by ho mesto odobrilo, peniaze vyčlenené na nové stromy by prepadli, nedajú sa totiž použiť mimo určeného projektu. Z projektov totiž vyplýva, že každý vyrúbaný strom sa nahradí troma novými.
„Odteraz sa bude naše združenie vyjadrovať ku každému výrubu. Začalo to stredajším kontrolným dňom, na ktorom sme spolu s mestom obhliadli všetky stromy určené na výrub,“ povedala predsedníčka občianskeho združenia Gabriela Lacková. Je presvedčená, že z už vyrúbaných stromov by sa dalo zachrániť minimálne desať.
„V rámci projektu sa vyrúbali aj zdravé stromy, museli ustúpiť pre navrhnuté stavby, ale možno ich stačilo len správne pripomienkovať. Nám sa tak podarilo zachrániť vŕbu pri CVČ, ktorej korene mali prechádzať cez plánovaný chodník. Ak by ho nepresmerovali, tak by strom vyhynul,“ uzavrela Lacková.