GALANTA. Občianske združenie Neogotický kaštieľ v Galante sa uchádzalo o dve percentá z dane. V tomto znení uverejnilo inzerát aj v mestských novinách. Väčšina peňazí tých, ktorí prispeli, však pravdepodobne prepadla v prospech štátu, keďže združenie nebolo zapísané v Centrálnom registri prijímateľov.
Musia splniť podmienky
Občianske združenie, ktoré sa usiluje o záchranu kaštieľa v Galante, bolo založené vlani v januári. Pokiaľ by chcelo byť prijímateľom podielu zaplatenej dane, musí byť k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka uvedené v Centrálnom registri prijímateľov. To je vedené Notárskou komorou SR.
Aby mohlo byť občianske združenie zapísané do Centrálneho registra prijímateľov, musí spĺňať viaceré podmienky. Ich splnenie osvedčuje prijímateľovi každoročne od 1. septembra do 15. decembra bežného roka notár.
„Ten je povinný po vykonaní osvedčenia bezodkladne oznámiť okrem iného aj identifikačné údaje prijímateľa Notárskej komore SR na účely jeho zápisu do zoznamu prijímateľov na nasledujúci rok. Zoznam prijímateľov je verejný zoznam, ktorý Notárska komora SR každoročne zverejňuje, a to do 15. januára kalendárneho roka, v ktorom možno prijímateľovi poskytnúť podiel zaplatenej dane,“ vraví hovorkyňa finančného riaditeľstva Gabriela Dianová.
Ak neboli splnené všetky podmienky na strane prijímateľa alebo daňovníka, nárok na dvojpercentnú daň zanikne.
„Prostriedky určené na poukázanie podielu zaplatenej dane budú v tomto prípade ako súčasť celkovej dane príjmom štátneho rozpočtu.“
„Vlani v januári som dostal informáciu, že rok nemôže požiadať OZ o dotáciu, myslel som, že ide o kalendárny rok,“ vraví zakladateľ občianskeho združenia Zsolt Takáč. Po uverejnení ich inzerátu v Galantských novinách si našli niektorí Galanťania v schránkach anonymné upozornenie, ktoré upodozrievalo OZ z podvodu. Takáč odmieta akékoľvek obvinenia z obohatenia, keďže by to podľa jeho slov systémovo nebolo ani možné. „Pochybili sme, pretože sme s tým nemali skúsenosti. Ospravedlňujem sa všetkým, ale škoda je na našej strane,“ dodal.
Sprístupnia hlavné krídlo
Peniaze z dvoch percent by OZ využilo na rôzne aktivity, ktoré budú prezentovať na stretnutí 27. apríla v kaštieli. Všetky plánované práce im musel najprv odobriť Krajský pamiatkový úrad v Trnave. Ide napríklad o zadebnenie okien či odstránenie množstva zbytočných nefunkčných káblov. Tie sú pozostatkami zo 70. rokov, kedy bol kaštieľ využívaný ako budova okresného národného výboru.
„Na galantské trhy bude sprístupnené hlavné krídlo zvnútra, časť bude priechodná na západnú stranu smerom k Jednote. Bude tam vystavená aj pôvodná studňa, ktorú bude možné porovnať aj s dobovou fotkou, ktorú vystavíme,“ ozrejmil.
Kaštieľ je majetkom mesta od roku 1992. O jeho kúpu sa prihlásilo 47 záujemcov, ani jeden neprišiel podľa Takáča so serióznym návrhom.
„Nemyslím si, že alibistické predávanie kaštieľa, ktoré je v súčasnosti zakotvené v mestskom nariadení, niečo prinesie. Je potrebné ho upraviť na prenájom, o ten čiastkový by bol určite záujem. Južné krídlo kaštieľa je vo veľmi dobrom stave, je to ideálny priestor pre reštauráciu. Aj z práce, ktorú sme dostali od našej členky, vyplýva, že kaštieľ je veľmi dobre využiteľný, že je v ňom možné robiť rôzne podnikateľské aktivity, o ktoré by bol záujem,“ podotkol.
Od 1. mája rozbehne nezisková organizácia celosvetovú zbierku. V Galante bude na štyroch miestach: v banke, v kultúrnom stredisku, v kaštieli a na mestskom úrade.