NITRA, LEVICE. Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch, ktoré spravuje krajom ovládaná neziskovka, porušovali zákon o verejnom obstarávaní.
Zistila to župná kontrola a potvrdil to aj Úrad pre verejné obstarávanie. Najviac porušení zákonov sa udialo v roku 2010, výsledky kontroly prišli po takmer troch rokoch.
Asi najznámejším prípadom je obstarávanie súvisiace s CT prístrojom pre levickú nemocnicu. Za to teraz hrozí od úradu pokuta.
Ščurka: Je to Klondike
Kontroly obsiahli 145 zákaziek verejného obstarávania za roky 2010 až 2012.
Prehľad porušení zákona zabral štyri strany textu. Paradoxne vyznieva, že najčastejšie sa zákon o verejnom obstarávaní porušoval tým, že sa žiadne verejné obstarávanie nerobilo.
„Úrad vyhodnotil, že ani jedno obstarávanie nie je v poriadku. Celková hodnota predstavovala okolo 260-tisíc eur. Rôzne nákupy boli urobené bez akéhokoľvek výberu, takže Klondike v najvyššom možnom obraze,“ povedal Ondrej Ščurka, ktorý bol do krajského zastupiteľstva zvolený za SDKÚ.
Poslanci tejto strany už pred troma rokmi upozorňovali, že verejné obstarávania v neziskovke, ktorá riadi nemocnice, nie sú v poriadku.
Prešľapy sa odohrávali hlavne v čase, keď nemocnice prechádzali pod správu krajom riadenej neziskovky. Predošlej neziskovke dal kraj výpoveď a výmena vedenia v nemocniciach bola búrlivá, bývalé vedenie si v tom čase údajne z topoľčianskej nemocnice odnášalo dokonca aj záchody.
Netransparentné cétéčko
Najväčšie pochybnosti sú stále v súvislosti s dodávkou a montážou CT prístroja pre levickú nemocnicu. Podľa zistení kontrol bol celý tento proces nezákonný.
Krajským poslancom sa už v roku 2010 zdal nákup CT prístroja netransparentný.
Nemocnica preto nedostala súhlas kraja pre stavebné úpravy priestorov, do ktorých malo ísť cétéčko, napriek tomu sa rekonštrukcia uskutočnila. Pri verejnom obstarávaní zvolila nemocnica nezákonný postup a prekročila zmluvne dohodnutú cenu.
Prestavba miestnosti, kde je prístroj, stála 232 357,43 eur, čo je v starej mene sedem miliónov korún. Poslanec Martin Alföldi z SDKÚ vtedy povedal, že za túto sumu sa dajú postaviť tri rodinné domy.
Stavebné úpravy pre cétéčko mali byť podľa Ščurku navyše spravené tak, aby boli presne šité pre firmu, ktorá prístroj dodá.
Mančík: Za drahú prestavbu mohli normy Únie
V tom čase riadil nemocnicu Gabriel Mančík, dnes primár levickej pôrodnice.
Podľa súčasnej šéfky krajskej neziskovky Marty Eckhardtovej sa k zisteniam kontroly vyjadrovať nechcel. V minulosti ale obvinenia z netransparentnosti odmietal.
Pri obstarávaní cétéčka sa podľa neho nedodržali iba zákonné lehoty. Tie sú niekoľkomesačné a nemocnica si podľa Mančíka v záujme pacientov nemohla dovoliť vyčkávať.
Nákladné stavebné úpravy na miestnosť pre CT prístroj vysvetlil normami Európskej únie. „Robila sa tam nová vzduchotechnika, niekoľko špeciálnych olovených dverí,“ povedal.
Mimoriadna situácia?
Krajskí poslanci sa nevedeli zhodnúť, či búrlivé preberanie nemocníc do správy krajom ovládanej neziskovky znamenalo alebo neznamenalo mimoriadnu situáciu. V takom prípade by sa dali verejné obstarávania spraviť urýchlene, bez zverejnenia.
Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval, že žiadna mimoriadna a nepredvídaná situácia nenastala.
„Bol ohrozený život a zdravie ľudí zo spádovej oblasti okresov Levice a Topoľčany, preto bola zvolená táto metóda bez zverejnenia,“ hovorí o obstarávaniach poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá), ktorá bola v tom čase podžupankou a členkou správnej rady nemocnice.
Mimoriadna situácia vznikla aj podľa lekára a krajského poslanca za SDKÚ Jána Paulíka.
Podľa neho čo len jediný pacient, ktorému by sa nedostalo základného vyšetrenia a ktorému by sa pre potrebu ísť na CT vyšetrenie do Nitry alebo Nových Zámkov zhoršil zdravotný stav, by znamenal mimoriadny stav.
Poslankyňa Helena Bohátová (Smer) pripomenula stanovisko úradu, že o mimoriadnu situáciu nešlo.
Vinník nie je známy
Bohátovú zaskočilo, koľko nedostatkov kontrolóri zistili. „Mali by sme pomenovať tých, čo sú za to zodpovední,“ povedala poslankyňa. Krajský parlament preto schválil Ščurkov návrh, aby hlavný kontrolór kraja Ignác Púchovský dopracoval kontroly.
Rovnako sa má zosúladiť vyjadrenie o zákazke na CT prístroj. V kontrolnej správe sa píše, že verejné obstarávanie robila dnes už bývalá zamestnankyňa župného úradu. V minulosti ale kontrolór poslancom tvrdil, že obstarávania len metodicky usmerňovala.
Podľa poslankyne Burdovej kontrolóri nemali navyše k dispozícii všetky dokumenty – chýbajú hlavne tie od zodpovednej pracovníčky župného úradu, ktorá už ale na župe nepracuje.
Ich absenciu potvrdila aj terajšia šéfka krajskej neziskovky Eckhardtová. Podľa nej bude niekto musieť bývalú úradníčku osloviť a požiadať ju o doplnenie chýbajúcich materiálov.
Kto je teda za škandalózne obstarávanie zodpovedný, nie je stále jasné. Krajskí poslanci chcú, aby sa prípad došetril a aby sa jasne pomenovali vinníci.