Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Primátor podozrieva mestský podnik z trestnej činnosti

Odvolávanie v mestskom parlamente podľa našich informácií riaditeľ Záhradníckych služieb koncom apríla prežije. Lednár nemá páky, ako Tomajka dostať z funkcie.

Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

Odvolávanie v mestskom parlamente podľa našich informácií riaditeľ Záhradníckych služieb koncom apríla prežije. Lednár nemá páky, ako Tomajka dostať z funkcie.

ZLATÉ MORAVCE. Obrovské dlhy, meškanie výplat, nesprávne spravovanie mestského majetku aj daňové trestné činy. Krátky súhrn nedostatkov, ktoré primátor Peter Lednár vyčíta vedeniu Záhradníckych služieb. Tie sú mestským podnikom a od mesta dostávajú na svoju činnosť príspevok.

Samospráva už podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Chce, aby polícia prešetrila hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta.

Nezákonne pôžičky, meškajúce výplaty

Trestné oznámenie podalo mesto 22. marca, Tomajko ešte na polícii nevypovedal. „Je vo verejnom záujme, aby sa prešetrilo hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta. Myslíme si, že došlo k tak závažným chybám v hospodárení Záhradníckych služieb, že mohla byť naplnená skutková podstata niektorého trestného činu – najmä daňových trestných činov a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal Lednár.

Primátor označil situáciu v mestskom podniku za kritickú a Tomajka považuje za riaditeľa, ktorý svoju funkciu „evidentne prestáva zvládať“.

Údajné nezvládanie situácie vidí Lednár v obrovských dlhoch, ktoré majú Záhradnícke služby. Samospráva informovala, že kumulované záväzky sú vo výške 315 972 eur, z toho 275 346 eur je po splatnosti. Na nezaplatenom poistnom a neodvedenej dani majú Záhradnícke služby sekeru vo výške 84 914 eur.

Lednár tvrdí, že Záhradnícke služby si berú pôžičky, aj keď im to zákon neumožňuje, neplatia načas výplaty pracovníkom, neplnia si funkcie, na ktoré dostávajú príspevok od mesta a čelia hrozbám exekúcie.

Veľa muziky za málo peňazí?

Dlhoročný riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko ale oponuje, že podnik sa do neutešenej situácie nedostal vlastnou vinou. Mesto totiž príspevok pre tento svoj podnik za posledné dva roky výrazne zoškrtalo. Od roku 2011 klesli financie pre Záhradnícke služby o viac ako 84-tisíc eur.

„Ak by sme tieto peniaze dostávali ako predtým, tak by sme vykryli aspoň dlhy poisťovniam a daňovému úradu,“ povedal Tomajko. Upozornil, že neustále krátenie príspevku je dlhodobo neudržateľné.

Záhradnícke služby majú pritom širokú škálu činností. „Spravujeme 97 hektárov, 33 detských ihrísk, 3 cintoríny – to je všetko veľmi náročné na údržbu. Okrem toho máme útulok pre zvieratá, prevádzkujeme Turistickú informačnú kanceláriu,“ pripomenul Tomajko.

Podnik navyše demotivujú príkazy zhora, ktoré splniť musia, no preplatené ich nedostanú. Tomajko spomenul niekoľko príkladov. „Vlani sa robilo námestie, vypílili sme sedem starých stromov, stálo nás to vyše 4-tisíc eur. Museli sme vyfrézovať pne, to stálo okolo 2-tisíc eur a nikto nám to nezaplatil. Odbor výstavby na mestskom úrade nás požiadal, aby sme spravili Murgašovu ulicu, ktorá bola po rekonštrukcii, ale neboli tam zelené pásy. Museli sme to tam urovnať a zatrávniť, aj to stálo približne 2-tisíc eur.“

Pracovníkov Záhradníckych služieb neobišlo ani prepúšťanie. Okrem robotníkov ostali len štyri administratívne pracovníčky a riaditeľ. Administratíva má podľa Tomajku veľmi nízke platy, on sám ako riaditeľ zarobí zhruba tisíc eur v hrubom. „Ale robím úplne všetko. A rovnako aj administratívne zamestnankyne, aj tie majú kumulované funkcie. My sa snažíme šetriť, ale viac už šetriť nemôžeme, nedá sa z čoho. Keď si pozriete, aké auto máme, tak to je katastrofa, už len čakám, kedy z neho vypadneme.“

Tomajka sa pokúsia odvolať

Koncom februára sa Tomajko listom obrátil na poslancov aj primátora, žiada v ňom, aby podniku schválili čiastku, pri ktorej sa dajú zabezpečiť úlohy, ktoré podnik má vykonávať. V liste Tomajko vysvetľuje, ako musel mestský podnik hneď po transformácii v 90. rokoch prevziať na seba záväzky a pohľadávky zaniknutých organizácii a tie splácať z vlastných peňazí.

Mesto malo vtedy podľa dohody vytvoriť podmienky na oddlženie záväzkov, to sa ale nestalo. Záhradnícke služby tak museli splácať záväzky za bývalý podnik a dokonca aj úver vo výške 59 749 eur plus úroky. Platiť musel podnik aj za podnikateľov, ktorí vytvorili obrovské dlhy na energiách v budovách mestského podniku. Záhradnícke služby to splatiť museli, pretože v budovách bol centrálny príjem energií. Ak by dlhy po neplatiacich podnikateľoch neuhradili, ohrozili by ostatných nájomníkov riadne platiacich nájom. Istý podnikateľ takto spravil na nevyplatených energiách Záhradníckym službám sekeru vo výške 56 505 eur. Exekúcia v prípade tohto človeka prebehnúť nemôže, keďže úrady dospeli k záveru, že dokopy takmer nič nevlastní.

Primátor Peter Lednár potvrdil, že na aprílovom zasadnutí mestského parlamentu mesto navrhne odvolanie Tomajka z funkcie. Príde tiež s návrhom urýchlenej reštrukturalizácie Záhradníckych služieb, ktorým by sa malo zabrániť vzniku ďalších dlhov.

Tomajka sa nechcú zbaviť prvýkrát

Podľa pôvodných informácií si primátor Lednár zavolal riaditeľa Tomajka a chcel mu dať podpísať papier s výpoveďou. To ale primátor popiera. Vysvetľuje to tým, že nie je v jeho kompetencii odvolať riaditeľa podniku, ktorého menovalo mestské zastupiteľstvo. Túto právomoc tak má iba mestský parlament. Lednár ale priznal, že Tomajkovi dal na zváženie jeho odchod.

Riaditeľ odísť nehodlá a počká si na rozhodnutie mestského parlamentu, ktorý zasadne koncom apríla. Podľa našich informácií ale zbor riaditeľa vo funkcii podrží.

Tomajka zvolili v posledných mestských voľbách za poslanca. Šéfovať mestskému podniku a súčasne robiť mestského poslanca naraz nemohol, bol by to konflikt záujmov. Mandátu sa preto vzdal. Rozhodol sa tak vraj po rozhovore s primátorom, na ktorom mu Lednár mal odporučiť, aby sa aj naďalej venoval šéfovaniu Záhradníckych služieb.

Neskôr chcel primátor z Tomajka spraviť mestského kustóda, ten to ale odmietol.

V lete 2011 anonym upozornil, že kúsok od pozemku Záhradníckych služieb ležia zakopané mŕtvoly psov. Malo ísť o desiatky až stovky zdochlín a nelegálnym zakopaním mohlo byť ohrozené zdravie ľudí. Nakoniec sa ale našlo len niekoľko psích kostí a polícia trestný čin nezistila. Podľa mnohých išlo o kampaň proti Tomajkovi, pretože aféra prepukla presne v čase, keď sa hovorilo o presťahovaní útulku z centra mesta na okraj. Sťahovanie presadzovala radnica, Tomajko ho odmietal.

Tomáš Holúbek


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 1 679
  2. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 889
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 585
  4. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 373
  5. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 349
  6. Hlavami hore, nohami na zemi 312
  7. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 272
  8. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 258
  9. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 233
  10. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 229

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Dnes štartuje Vyšehradský pohár

Vicemajster Slovenska si zahrá proti štyrom maďarským celkom. Vyspovedali sme dvojicu, ktorá si v minulosti zahrala u našich južných susedov.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

V Kovarciach zachraňovali mladíka, ktorý chcel skočiť z mosta

Rozrušený muž preliezol zábradlie a zliezol asi meter pod most.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Všetky správy

Košičanka stratila v Burgase doklady, nemôže sa vrátiť domov

Do Bulharska letela za dcérou. Nepustia ju do krajiny ani späť na Slovensko.

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

Tesco otvorilo pri Galante najväčšie distribučné centrum v strednej Európe

Nové centrum sa zameriava na distribúciu potravín, kozmetiky, oblečenia a techniky. Zamestnalo 1 200 ľudí.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka, paradoxne, je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

Kam vyraziť