O budovu školy na Ulici P. Pázmaňa mal mať záujem syn šéfa spoločného školského úradu. Ten to považuje za špekuláciu.
ŠAĽA. O tom, či sa na ZŠ Hollého premiestnia žiaci zo ZŠ Bernolákovej a jej priestory obsadia žiaci z maďarskej školy, sa malo rozhodnúť vo štvrtok. Radnica dnes avizovala, že materiál optimalizácie z rokovania sťahuje, bude dodatočne predložený v nasledujúcich týždňoch.
Vo štvrtok poslanci zriadia dočasnú komisiu, ktorá podrobnejšie a rozsiahlejšie spracuje túto tému. Bude mať dve úlohy. Krátkodobou úlohou komisie bude pripraviť riešenie situácie v mestskej časti Veča tak, aby nový školský rok 2013/2014 začal už v zmenených podmienkach. Dlhodobou úlohou komisie bude vypracovanie komplexného materiálu, ktorý sa bude týkať všetkých škôl a školských zariadení v meste.
Čísla nesedia
Základná škola Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským je zásadne proti presťahovaniu. Riešil ju dokonca aj Béla Bugár. Škola sa obáva, že by zanikla, pretože by nedokázala pokryť všetky náklady, tvrdia, že škola je pre nich veľká.
Vedenie tiež argumentuje, že po presune z centra mesta na perifériu by stratili minimálne 40 detí, najmä z okolitých obcí. Skomplikovalo by to dochádzku aj tým žiakom, ktorých do školy privádzajú ich starí rodičia. Škole sa nepáči aj to, prečo sa optimalizácia siete škôl netýka všetkých škôl v Šali, ale len dvoch.
Tieto dôvody vysvetľovali aj na niekoľkých stretnutiach, naposledy aj s poslancami. Spochybnili na ňom pôvodný materiál, ukázalo sa, že v číslach, s ktorými operuje spoločný školský úrad a škola, sú nezrovnalosti. Určité nepresnosti by mali byť vraj aj v zápisnici z komisie školstva. Šéf úradu Michal Vrbovský povedal, že k výhradám školy sa vyjadrí na zastupiteľstve.
Stretnutí, ktoré organizovala škola, sa zúčastnil aj poslanec Tibor Baran, ktorý je zároveň predsedom finančnej komisie. Mnohí jeho angažovanie sa vo veci vnímajú ako neobjektívne, keďže je v blízkom vzťahu so zástupkyňou školy.
„Je mi úplne jedno, kto si čo myslí a čo s čím spája. Zásadne argumentujem číslami a dokázateľnými faktami. Mojim oponentom odkazujem, že spájanie môjho nedotknuteľného súkromia a môjho vystupovania sú dve rôzne témy,“ povedal Baran.
Vládny program ESO
Za to, aby maďarská škola ostala v centre, rozbehla prednedávnom petíciu. Minulý týždeň však vznikla antipetícia za zrušenie ZŠ Bernolákova a premiestnenie ZŠ s MŠ s VJM do Veče. Píše sa v nej, že dôvodom k tomuto kroku je pokles žiakov, ktorý sa najviac znížil na ZŠ Bernolákova, škola už nie je sebestačná a musia ju dotovať iné školy. Zlúčením so ZŠ Hollého by sa podľa prepočtov mesta náklady na prevádzku znížili o desaťtisíce eur. Alternatíva presunu žiakov zo ZŠ Hollého na ZŠ Bernolákova nie je možná, kapacitne by to nestačilo.
„Vzhľadom na problematické podmienky ZŠ s MŠ s VJM v strede mesta pri hlavnej ceste, v starej budove bez telocvične a školskej jedálne a vonkajšieho prostredia, je výhodné premiestnenie tejto školy do priestorov ZŠ Bernolákova po jej zrušení. Podstatne sa zlepšia podmienky pre školu, využijú sa účelne školské priestory a nebude potrebné, zase na úkor ostaných škôl, financovať rekonštrukciu ZŠ s MŠ s VJM,“ pokračuje petícia.
Riaditeľka Katarína Dohányosová považuje poslednú vetu za zavádzajúcu. „Za posledných päť rokov bolo z nášho normatívneho rozpočtu pre iné školy ubratých 45-tisíc eur.“
Za antipetíciou sú podpísané štyri šalianske slovenské školy, mnohí si však myslia, že jej iniciátorom je Michal Vrbovský. Dokazuje to podľa nich aj prípis k petícii, ktorý mal spolu s ňou rozoslať všetkým riaditeľom škôl v Šali. Má v ňom nabádať pedagógov, aby „zabojovali za svoje peniaze“. Podľa slov poslanca Jozefa Varsányiho sa mal Vrbovský vyhrážať učiteľom, že ak petíciu nepodpíšu, nedostanú odmeny.
„Za petíciou sú školy. Ostatné je hlúposť, ktorá nepotrebuje komentár. Mne by len z osobného hľadiska vyhovovalo, keby sa nič nerealizovalo,“ reagoval. Varsányi na jednom zo stretnutí tiež povedal, že materiál do zastupiteľstva je účelový. Istá firma, ktorá je podľa neho prepojená na firmu, v ktorej pôsobí syn Michala Vrbovského, Marek, má zálusk na budovu maďarskej školy.
„Naša spoločnosť sa dnes orientuje na trhy východnej Európy. Máme 380 zamestnancov so spravovaným majetkom v hodnote 1,4 miliárd eur. Najmenší projekt, o ktorom vôbec uvažujeme, má veľkosť od 15-tisíc m2. Asi si viete predstaviť, ako je pre mňa troška budovy maďarskej školy atraktívna,“ vyvrátil dohady Marek Vrbovský.
Podľa primátora Martina Alföldiho by bolo ťažšie predať areál na Bernolákovej, keďže ide o účelovú budovu, ako budovu maďarskej školy. Tá by sa však mohla využiť v rámci vládneho programu ESO z dielne Roberta Kaliňáka, ktorého podstatou je združiť dôležité úrady pod jednou strechou. Budova by ostala naďalej v majetku mesta.