V každej chvíli človek musí vedieť, kam patrí, tvrdí Viktor Horján

Bavilo ho lego, ale nehrával sa s autíčkami. Mal bábiku Anču Pagáčovú - bola s ním dovtedy, kým im nevyhorel byt.

Moderátorkou besedy s Viktorom Horjánom bola Eva Pavlíková.Moderátorkou besedy s Viktorom Horjánom bola Eva Pavlíková. (Zdroj: (ČE))

Bavilo ho lego, ale nehrával sa s autíčkami. Mal bábiku Anču Pagáčovú - bola s ním dovtedy, kým im nevyhorel byt.

NITRA. Sú ľudia, ktorých vidíte prvý raz, no máte pocit, že ich poznáte sto rokov. K takým určite patrí aj Viktor Horján, ktorý Nitranov doslova uchvátil. Priam sa z neho valila bezprostrednosť, veselosť, pozitívna energia a radosť zo života. Aj napriek tomu, že bojuje s rakovinou...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kaviareň Gustoso, ktorá besedu s hercom a najnovšie aj spisovateľom a šansonierom pripravila spolu s krajskou knižnicu a DAB, bola natrieskaná. Viktora privítala riaditeľka knižnice Monika Lobodášová, úlohy moderátorky sa zhostila hercova kolegyňa a dobrá priateľka Eva Pavlíková.

SkryťVypnúť reklamu

Učila ho Gáborová

Viktor Horján bol detskou televíznou hviezdičkou - moderoval Cŕn-cŕn, Mravenisko aj Štúdio Kontakt. Chodil do slovenských škôl, hoci odmala vie výborne aj po maďarsky. Matkin otec bol Moravan, takže vyrastal v trojjazyčnej rodine. Jeho rodičia z neho chceli mať lekára, lebo sa dobre učil. Osud – či lepšie povedané spolužiaci – však rozhodli inak.

„Keďže som bol triedny šašo, povedali mi – poď na herectvo, ideme viacerí! Samozrejme, nakoniec som išiel sám. V treťom kole som nepochodil – vraj neviem povedať s, tak som si podal prihlášku na bábkoherectvo,“ prezrádza Horján, ktorý má talent po mame. Prijali ju na herectvo, ale nevyštudovala ho, lebo sa jej narodil Viktor.

Jeho pedagogičkou bola nitrianska herečka Adela Gáborová. Práve ona mu vštepila životnú zásadu, aby nerobil iným to, čo nechce, aby robili jemu. „Hovorievala mi – nikdy nechci byť tým, kým byť nemôžeš. Buď tým, kým si a podporuj všetko to dobré, čo v tebe je,“ spomína na svoju učiteľku. „Nikdy nezabudnem, ako sa uvoľňovala – začala kričať, bolo to aké veľmi hlasné kvílenie.“ „A pred premiérou na chodbe ešte kričala vetu, prečo som nešla do zelovocu!“ pridala veselú spomienku moderátorka Eva Pavlíková.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor ako druhák na VŠMU svoju učiteľku nahovoril, aby s nimi hrala v divadle GunaGU. Účinkovali v ňom vraj za extrémne smiešny honorár. „Raz zmeškala autobus, ktorý by ju bol doviezol z Nitry do GunaGU na predstavenie večer o pol ôsmej. Tak si do Bratislavy zaplatila taxík. Toto boli moje čižmy, sťažovala sa potom.“

Podľa Viktorových slov mala Gáborová k študentom veľmi blízky vzťah. Nikdy vraj nezažil, aby niekoho ponížila, zhodila, práve naopak. „Aj keď sme neboli dobrí a nešlo nám to, stále nás podržala. Cez ňu som sa ako študent veľakrát dostal do DAB, ona ma naučila mať rád divadlo. Je jedno, či sa hrá v šapitó, pivnici, v národnom či v Bagarovi - keď je niečo dobré, tak je to dobré.“

Za odškodné si kúpil byt

Blízky vzťah má Viktor aj s ďalším divadelníkom z DAB – Jožkom Bednárikom. Na jeho konkurz si nepripravil ukážku z Klietky bláznov, ale zaspieval časť z muzikálu West Side Story. A po maďarsky. Beďo ho vyrazil s tým, že je drzejší ako Studenková, aby prišiel druhý deň a predviedol to, čo je predpísané. Viktor už však prísť nemohol, lebo natáčal film v Prahe. Keď sa neskôr režisér stretol v DAB s Gáborovou, herečka vyzvedala, ako konkurz dopadol.

SkryťVypnúť reklamu

„Prišiel taký Maďar drzý, povedal jej ujo Jojo, ako ho ja volám. Viktor Horján? spýtala sa Adelka. A režisér: Odkiaľ vieš? Môj žiak – prezradila mu. O dva dni mi Bednárik zavolal: Máte tú rolu, čo ste chceli,“ spomína Viktor. „V bláznivom muzikáli Klietka bláznov som si zahral Žanetku v alternácii s Ibrahimom Majgom. Pán Bednárik mal vždy rád také herecké anomálie.“

Viktor sa zaskvel aj v muzikáli Donaha, kde alternoval s Csongorom Kassaiom. Spolu s Evou Pavlíkovou a ostatnými hercami, ktorých vybral Beďo, boli výborná partia. S týmto muzikálom sa spája aj škandál. Hercov, ktorí sú v závere na javisku celkom bez šiat - najprv odzadu, potom spredu, kedy však už svetlo zhasne - ešte pred premiérou istý novinár nafotil a snímka sa objavila na titulke novín.

„Keď sa občas stretnem s pánom Slovákom, hovoríme si, že by nás mohli odfotiť znovu. Vysúdili sme si pekné odstupné, za ktoré som si kúpil byt. Keby som to dopredu vedel, stojím tam holý aj dve hodiny,“ zasmial sa herec.

Zápisky z teplého domu

Viktor má na konte svoju prvú knihu - Zápisky s teplého domu. Rodila sa veľmi dlho, no o to je úprimnejšia a otvorenejšia. „Mám veľmi vrúcny vzťah ku klasike, moja prvá rola na VŠMU bola Dostojevského Idiot. Tento autor napísal aj Zápisky z mŕtveho domu, a tak som si povedal, že by bol zaujímavý taký parafrázovaný názov,“ hovorí 37-ročný Viktor.

„Zápisky vznikali v spolupráci s novinárkou Silviou Lispuchovou. Veľmi som chcel, aby to bolo autentické, mne veľmi blízke. Trvalo rok, kým sme text spísali. Kniha vyšla až teraz, myslím si, že Ikaru by vyhovovalo, keby som na tú rakovinu teraz zomrel, aspoň by sa Zápisky dobre predávali. Mám za sebou veľa zákrokov – za každým som sa dal tetovať, aby som mal na chorobu aj pozitívnu spomienku - a zatiaľ tomu odolávam,“ nezaprel v sebe Viktor čierny humor.

Kniha doplnená množstvom fotografií a novinových článkov je hercovou veľmi otvorenou, intímnou a zároveň vtipne sviežou výpoveďou o tom, ako jeho rodina prijala správu, že je gay, o jeho štúdiách, o chorobe, o jeho práci, ktorú miluje, aj o účasti v Lets Dance, v ktorej sa odvážne – v páre s mužom gayom – postavil na tanečný parket.

„Ešte pred súťažou ma vďaka bulvárnym novinárom neznášala polovica národa, dokonca sa proti mne písali aj Pastierske listy. Ľudia si hneď mysleli, že sa tam budem oblizovať a neviem čo robiť. Samotná moja mama, ktorá ma veľmi miluje, mi vyčítala: „No, ty sa už ideš sexuálne ukájať na javisko!“ Nie, ja tam idem tancovať a zarobiť peniaze, vysvetlil som jej. Nakoniec mi toľko hlasov posielala, že minula všetky kredity a ja ako dobrý syn som jej to preplácal.“

Oznámil im to telefónom

Rodičia podľa Viktora už odmala museli tušiť, kým je. „Bavilo ma lego, ale nehrával som sa s autíčkami. Mal som bábiku, ktorú som nazval Anča Pagáčová. Bola so mnou dovtedy, kým nám nevyhorel byt - rodičom vybuchla automatická práčka,“ spomína Viktor na detstvo. „Mame to začalo byť podozrivé, lebo som bol na seba taký háklivý. Vyliezol som z pieskoviska, naslinil som si ruku a utieral topánky. Iné deti sa nezaujímali o to, či voňajú, a ja som si na seba kydal repelenty a všelijaké iné kozmetické výrobky, čo som doma našiel.“

Viktorov otec bol kulturista a syna odmala viedol k tomu, aby cvičil, posilňoval, hral futbal. Jeho to však začalo baviť oveľa neskôr. V prítomnosti chlapcov bol utiahnutý, radšej vyhľadával dievčenskú spoločnosť.

„Na strednej škole bolo v mojej hlave už všetko jasné. Že som gay, som rodičom oznámil telefonicky. Ako vysokoškolák som domov zavolal: „Mami, ja som teplý.“ A ona na to: „Tvoj otec ťa zabije!“ Otec asi dva dni nato prišiel na VŠMU, no nezabil ma, ale vynadal nášmu dekanovi pánovi Čorbovi, že škola z jeho syna urobila buzeranta,“ vraví so smiechom Viktor. „Ale rodičia si na to postupne zvykli a zistili, že napriek tomu, že som, aký som, som chlap a nesnažím sa byť ženou. Chlapcom, ktorí mi píšu na facebooku alebo mailom, sa tiež snažím vysvetliť, že chlap, ktorého chcú, chce tiež chlapa. Keby chcel ženu, ta si nájde peknú priateľku. Mojím životným mottom je myšlienka, že v každej chvíli človek musí vedieť, kam patrí.“

Csongor je pre neho boží dar

Aby kamarátovi pomohol dostať sa z rakoviny, nechal sa Viktor nafotiť do kalendára – nahý, v zime, v uliciach Bratislavy. Kamarát zomrel, a rakovinu dostal on sám. Aby sa z nej vyhrabal, držal hladovku, pil iba šťavy, ale hrať neprestal.

„Viktora poznám už veľmi dlho. Mám ho veľmi rada, je pre mňa takým slnkom. Je to čestný a slušný človek, má veľký zmysel pre humor a ja mám rada ľudí, s ktorými je veselo,“ povedala o Viktorovi Eva Pavlíková. „Napriek jeho vážnemu ochoreniu som ho nikdy nepočula lamentovať, sťažovať sa. Je to taký recept aj pre ostatných – keď človek zvláda problémy s humorom a nadhľadom, dá sa to akosi lepšie prekonať. Veľmi to však závisí od povahy, a takú, ako Viktor, má málokto.“

Herec počas boja s rakovinou spoznal, kto sú skutoční priatelia. Veľmi mu pomohol Csongor Kassai, jeho kolega z VŠMU. Keď nemal kde bývať, Csongor mu dokonca na rok poskytol vlastný byt. Aj na drahú liečbu v Rakúsku, na ktorú si Viktor zobral pôžičku, mu dal peniaze.

„Bol jediný z môjho okolia, kto prišiel a povedal mi: koľko potrebuješ? Nebolo to málo. Väčšinu som mu už splatil, ale on mi do dnešného dňa ani raz nepovedal, že tie peniaze vôbec chce naspäť. Pre mňa je Csongor boží dar, mám ho veľmi rád,“ dodal Viktor.

Eva Pavlíková, Viktor Horján a jeho debut Zápisky z teplého domu. FOTO: (ČE)

Má vlastnú šou a spieva šansóny

Viktor Horján sa narodil 29. júla 1975 v Komárne. Už počas VŠMU pôsobil ako činoherný herec. Začínal v Jókaiho divadle v Komárne, prešiel RND, v súčasnosti ho môžeme vidieť vo viacerých divadlách, napríklad SND, GUnaGU, Aréna, Nová scéna, Bábkové divadlo... Upozornil na seba v muzikáli Klietka bláznov, dnes patrí medzi najznámejších a najobľúbenejších hercov. Venuje sa aj dabingu – jeho hlas môžeme počuť v Dobe ľadovej či Mackovi Pu. Objavil sa ja v televíznom seriáli Priateľky. Má vlastnú šou Odtiaľ–potiaľ a spieva šansóny.

Jana Černáková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 747
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 002
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 464
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 232
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 095
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 977
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu