NITRA. Pomôcť rodičom a študentom pri rozhodovaní, na ktorú školu majú poslať prihlášku. To bol zámer Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorý hodnotil stredné odborné školy a gymnáziá.
Do rebríčka sa v každom kraji dostala štvrtina najlepších nesúkromných vzdelávacích inštitúcií. O poradí rozhodovali dostupné údaje za posledné štyri roky.
Sledovali aj uplatnenie absolventov
„Do hodnotenia vstupujú nielen výsledky študentov v externej časti maturít zo slovenského, prípadne maďarského jazyka, matematiky a z cudzích jazykov, ale aj uplatnenie absolventov či ohodnotenie mimoriadnych výsledkov žiakov podľa metodiky ministerstva školstva,“ vysvetľuje inštitút spôsob, akým stredné školy hodnotil.
Pre získanie komplexnejšieho obrazu o škole inštitút nabáda rodičov a žiakov, aby sa obrátili priamo na zvolenú strednú školy s otázkami o výsledkoch žiakov a podmienkach vyučovania. INEKO totiž do hodnotenia nezahrnul školy, ktoré mali v sledovanom období pre štatistické účely nedostačujúci počet študentov alebo absolventov.
Maček: Za nás hovorí práca
Pri hodnotení stredných škôl sa inštitút zameral iba na tie školy, na ktorých za uplynulé štyri roky maturovalo aspoň osemdesiat študentov.
Stredné školy v Nitrianskom kraji nedopadli najlepšie. Do celoslovenskej top desiatky sa z odborných škôl prebojovala jediná – Spojená škola na Slančíkovej ulici v Nitre. Skončila na piatom mieste so ziskom 73,4 bodov z možných 100, ktoré inštitút udeľoval za výsledky žiakov. Pre predstavu – najlepšia škola medzi strednými odbornými školami je z Prešova a dosiahla 77,9 bodov.
V rámci kraja sa na druhé a tretie miesto s rovnakým počtom bodov dostali nitrianske školy - Stredná priemyselná škola na Ulici Fraňa Kráľa a Obchodná akadémia na Bolečkovej ulici. Obe školy získali 70,1 bodov.
Riaditeľ Spojenej školy na Slančíkovej ulici v Nitre Jaroslav Maček pripisuje dosiahnuté výsledky dlhoročnej práci pedagógov. Škola ich má 130 a zostaviť taký početný zbor tak, aby sa zachovala jeho kvalita, nie je podľa Mačeka jednoduché.
„Za nás hovorí práca, my nevykrikujeme, že sme dobrí. Umiestnenie nás teší, aj keď sú samozrejme rôzne názory na toto hodnotenie – INEKO vzal do úvahy štyri veci, no my robíme ďalších 40 vecí,“ podotkol riaditeľ najlepšej odbornej školy v kraji.
Zaujímavosťou školy je napríklad francúzska sekcia gymnázia, tento rok bude mať prvých maturantov. Francúzsky veľvyslanec na nedávnej návšteve navrhol vytvorenie bilingválneho lýcea. Malo by vzniknúť od budúceho roka na základe medzištátnej zmluvy.
Najlepšie gymnázium v kraji je v Leviciach
Gymnáziá v Nitrianskom kraji skončili v celoslovenskom hodnotení o niečo lepšie ako stredné odborné školy. V desiatke najlepších gymnázií v krajine sú dve z nášho kraja. Gymnázium A. Vrábla na Mierovej ulici v Leviciach dosiahlo 74,7 bodov a skončilo šieste, Gymnázium na Párovskej ulici v Nitre s počtom bodov 71,8 uzatvára desiatku najlepších gymnázií v krajine.
V Nitrianskom kraji sa po týchto dvoch gymnáziách umiestnilo na treťom mieste Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Bodovo ale na prvé dve gymnáziá výrazne stráca, získalo len 61,4 bodov zo sto.
Riaditeľ Gymnázia na Párovskej ulici v Nitre Juraj Opačitý povedal, že ak by sa do úvahy brali napríklad aj výsledky olympiád, rebríček mohol dopadnúť inak. Hodnotenie ho napriek tomu potešilo. Podobne ako riaditeľ Spojenej školy Maček, aj šéf najlepšieho nitrianskeho gymnázia Opačitý odkazuje hlavne na mravenčiu prácu, ktorá stojí za výsledkami. „U nás študenti zadarmo nič nedostanú, tvrdo musia na sebe pracovať,“ načrtáva riaditeľ Juraj Opačitý dôvod, prečo sa jeho gymnázium umiestnilo na popredných miestach v hodnotení INEKO.
Výsledky hodnotenia by podľa Opačitého mohli brať do úvahy aj rodičia. „Ak má ale žiak vyhranený názor, že chce ísť napríklad na hotelovú akadémiu, tak môžeme mať akékoľvek rebríčky a nepomôžeme si.“
Naj základné školy sú maďarské
INEKO pred pár mesiacmi hodnotil aj základné školy, nie však ich kvalitu, ale výsledky dosiahnuté žiakmi. Základné školy z Nitrianskeho kraja dopadli lepšie ako stredné školy. Dvom základným školám sa v celoslovenskom rebríčku podarilo obsadiť druhé a tretie miesto. Na druhom mieste skončila novozámocká ZŠ G. Czuczora, na treťom mieste levická ZŠ J. Jesenského. Obe školy vyučujú v maďarčine. V celoslovenskom hodnotení ich predbehla len ZŠ Skuteckého z Banskej Bystrice. Treťou najlepšou základnou školou v Nitrianskom kraji je novozámocká ZŠ na Hradnej ulici. Tá ale bodovo výrazne stráca na prvé dve školy. Nitrianska škola sa v rebríčku v rámci Nitrianskeho kraja objavuje až na desiatom mieste – takto sa umiestnila ZŠ Topoľová.
Tomáš Holúbek