BRATISLAVA. Dva dni veľtrhu práce Job Expo, ktorý sa vo štvrtok začal v priestoroch nitrianskeho Agrokomplexu, budú stáť vyše 150-tisíc eur.
Toľko dostane výstavisko od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny za prenájom viac ako desaťtisíc štvorcových metrov.
Vyplýva to zo zmluvy, ktorú za ústredie podpísal jeho šéf, nominant Smeru Marián Valentovič. Väčšina sumy, 85 percent, by mala byť hradená z eurofondov.
Výstava zdražela
Výstavy
Koľko platili
Job Expo 2010: dva pavilóny, zhruba 150 stánkov, celkovo vyše 150tisíc eur bez burzy práce; s burzou viac ako 170tisíc eur;
Job Expo 2012: dva pavilóny, počet stánkov neuvádzajú, celkovo aj s burzou práce náklady zhruba 112tisíc eur;
Job Expo 2013: dvojnásobná plocha, počet stánkov zhruba 150, ich cenu neuvádzajú; celkovo aj s burzou práce náklady vyše 150-tisíc eur.
Tento rok bude Job Expo stáť o 40-tisíc eur viac ako vlani.
Hovorca ústredia Peter Zeman to vysvetľuje tým, že veľtrh je takmer na dvojnásobnej ploche a s omnoho väčším počtom stánkov.
Jednotková cena za štvorcový meter teda vyjde podľa neho o polovicu menej ako vlani. Vtedy to bolo zhruba dvadsať eur.
S polovičnou plochou pritom počítalo ústredie ešte vo februári, keď zverejnilo výzvu na predkladanie ponúk na prenájom nebytových priestorov.
Záujemcovia mohli zareagovať do 7. marca, hoci akciu mali naplánovanú už na apríl. Zeman hovorí, že na výzvu nikto nezareagoval, a preto aj ústredie samo vyzývalo organizátorov. Vraj oslovili subjekty v Banskej Bystrici či v Trenčíne.
Na facebookovej stránke, ktorá propaguje Job Expo, bola však už v polovici decembra pozvánka na tretí ročník veľtrhu, a to do nitrianskeho Agrokomplexu.
Prečo ústredie zverejnilo výzvu na ponuky až vo februári, Zeman nevysvetlil. Povedal, že o pozvánke na sociálnej sieti nič nevedel.
„Nie je štandardné, aby sa pripravovala ponuka mesiac pred akciou,“ zareagovala hovorkyňa bratislavskej Incheby Martina Sekulová.
V tom čase sa podľa nej už doťahuje marketing akcie a technické špecifikácie.
„Termín podujatí sa väčšinou dohaduje rok a viac vopred, minimálna lehota je pol roka pred akciou,“ povedala Sekulová.
Čítajte tiež:
Nezamestnaní na trhu práce: najprv pečiatka, potom pivo
Veľa voľných miest
To, že veľtrh je nakoniec na dvojnásobne väčšej ploche, ako bolo v pláne, prekvapilo i ústredie. Muselo však zareagovať na množstvo zamestnávateľov, ktorí prejavili o veľtrh záujem. Minister práce Ján Richter vo štvrtok po otvorení akcie hovoril, že ponúknu zhruba 10-tisíc voľných miest.
Vlani bolo na veľtrhu v ponuke necelých 15-tisíc miest. Job Expo 2012 navštívilo podľa záverečnej správy 16 500 ľudí. Zeman hovorí, že s pracovnými zmluvami odišla asi tisícka.
Zhruba rovnaký počet to bol aj v roku 2010, keď sa uskutočnil prvý ročník veľtrhu. Do Nitry podľa záverečnej správy prišlo dvadsaťtisíc ľudí. Aj vtedy išlo o akciu väčších rozmerov. Ústrediu v tom čase šéfoval Ján Sihelský, nominant Smeru.
Job Expo Forum spolu s medzinárodnou burzou, ktorá sa však konala v Trenčíne, stálo v roku 2010 takmer 175-tisíc eur.
Práve vysoká suma za prvý ročník bol dôvod, prečo nový šéf ústredia Ivan Juráš akciu na rok stopol. Zvažoval, či boli peniaze efektívne vynaložené. Nakoniec sa rozhodol rozpočet Job Expa skresať tak, aby sa efekt dostavil. To by malo vysvetliť rozdiel v rozpočte za prvý a druhý ročník.
Zeman odmieta akékoľvek pochybnosti, či sú peniaze na veľtrh využité účelne.
„Nie sú to vyhodené peniaze. Keby sme si neodskúšali na prvých dvoch ročníkoch, že má význam, tak tretí ročník neorganizujeme,“ povedal.
Pripomenul, že vo štvrtok na Job Expo prišiel aj európsky komisár pre zamestnanosť László Andor. „Mali sme kontrolu priamo na mieste. Ak by sa mu peniaze nezdali efektívne vynaložené, tak by nás asi nechválil,“ dodal Zeman.
Job Expo je platené cez národný projekt na podporu sprostredkovania zamestnania. Trvať má do tohto roku a celkovo by naň malo ísť vyše 10 miliónov eur.