Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Nitra zaplatila bazén a drahé prístroje, no nedokáže ich využiť

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

Bývalá detská nemocnica na Zobore dnes slúži seniorom.(Zdroj: (mh))

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

NITRA. Mestské zariadenie pre seniorov Zobor, ktoré vzniklo z bývalej detskej nemocnice, funguje už dva roky. V novom bazéne sa dodnes nikto nekúpal. Dôvodom sú vysoké náklady na jeho prevádzku.

Nevyužité sú aj viaceré drahé prístroje, napríklad hydromasážne vane či špeciálna medicínska technika. Na jej použitie nemá personál zariadenia kvalifikáciu, leží preto nerozbalená v škatuliach.

Do rôznych prístrojov investovalo mesto približne tristotisíc eur. Všetky nakúpilo cez stavebnú firmu, ktorá zabezpečovala rekonštrukciu budovy.

Bazén nie je v prevádzke, bola by nákladná. Koľko stálo jeho vybudovanie, nám na radnici nevedeli vyčísliť. Foto: (mh)

Nákup chceli zastaviť

„Prístroje boli obstarané v rámci verejného obstarania celej stavby. Generálnym dodávateľom bola firma Dynamik. Subdodávateľské vzťahy neboli riešené na úrovni mesta, ale na úrovni realizátora,“ zdôvodnil prednosta radnice Igor Kršiak, prečo medicínske prístroje zabezpečovala stavebná firma.

Dodal, že bazén a prístroje boli súčasťou projektovej dokumentácie. V čase, keď sa tvorila, ešte nebol vo funkcii -prednostom bol vtedy Ľubomír Martinka.

„My sme nákup prístrojov ani bazén neschvaľovali. Odsúhlasili sme len peniaze na rekonštrukciu, projektovú dokumentáciu sme nevideli,” reagovali viacerí oslovení poslanci. Investíciu do prístrojov a bazéna označili za neuváženú.

Prečo pôvodne radnica s takouto investíciou súhlasila, sme sa nedozvedeli. Svoj postoj však v roku 2010 prehodnotila. „Požiadal som firmu Dynamik, aby nákup techniky od subdodávateľa zastavila. Bolo nám povedané, že sa to už nedá,“ povedal primátor Jozef Dvonč na jeseň 2011.

Vyčíslil vtedy, že v zariadení na Zobore je nakúpená technika za vyše 300-tisíc eur: „Nepredpokladám, že by sme ju v budúcnosti využívali, rovnako ani bazén, je to pre nás mimoriadne nákladné.“

S bazénom sa nemýlil - v prevádzke nie je ani po dvoch rokoch. Využívajú sa však aspoň niektoré prístroje.

Hydromasážne vane zatiaľ nikto nevyužil. Foto: (mh)

S bazénom nepočítajú

„Od septembra 2012 využívame elektroliečebné prístroje, stacionárne bicykle, prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín a polohovacie dlahy,“ povedala riaditeľka Viera Škablová.

Stacionárne bicykle sú voľne prístupné pre klientov v rámci každodenného liečebného telocviku. „Elektroliečebné prístroje obsluhuje fyzioterapeut, nakoľko ide o špeciálnu techniku, na ktorú je potrebný odborne zaškolený personál. Tieto služby má klient dostupné bezplatne po predpísaní lekárom z oblasti FBLR,“ dodala Škablová.

Katarína Havlíková (vpravo) a Oľga Hájovská si možnosť využívať stacionárne bicykle pochvaľujú. Foto: (mh)

V budúcnosti ešte plánujú využívať magnetoterapiu, diatermiu a hydromasážne vane. „Klient si bude hradiť len náklady spojené s prevádzkovaním a údržbou hydromasážnych vaní.“

Sprevádzkovanie bazéna (6 krát 10 metrov, hĺbka 1,5 metra) ale riaditeľka ako reálne nevidí, finančne by to neutiahli: „Enormne by to navýšilo ubytovacie náklady.“

Využívať nebudú ani prístroje, „ktoré sú určené pre poskytovanie odborných zdravotníckych služieb v zdravotníckych zariadeniach“. Nachádzajú sa nerozbalené v sklade. Je medzi nimi napríklad aj resuscitačný prístroj.

Fyzioterapeutka Mária Palatická pri elektroliečbe. Foto: (mh)

O prenájom nie je záujem

Prednosta Igor Kršiak povedal, že špecializovaná zdravotnícka technika mala slúžiť výlučne pre špecializované zdravotnícke a lekárske služby. Plánovali ich vraj zabezpečiť napríklad v súčinnosti s fakultnou nemocnicou.

Prečo takúto techniku objednala radnica skôr, ako zabezpečila jej využitie, zostáva záhadou.

Bazén mal slúžiť prioritne pre potreby klientov zariadenia Zobor, „podružne možno aj pre využitie verejnosti". Radnica však zistila, že prevádzkové náklady sú veľmi veľké a „doposiaľ nebola vytvorená taká klientela, ktorá by ich dokázala uhradiť“.

„Boli to zbytočne vyhodené peniaze. No keď sa už zaplatili, je trestuhodné, že to teraz mesto nevie zúročiť,“ povedal poslanec, ktorý si neželá byť menovaný.

„Mesto malo záujem poskytnúť do prenájmu bazén a priestory rehabilitácie s prístrojmi, ale nikto neprejavil záujem. Primátor v tejto veci oficiálne oslovil aj fakultnú nemocnicu, ktorá zatiaľ neprejavila záujem,“ reagoval prednosta Igor Kršiak.

Termomasážna posteľ sa vraj občas využíva. Foto: (mhň

Podnet na prokuratúru

Prestavba bývalej detskej nemocnice na 159-lôžkové zariadenie pre seniorov Zobor sa začala v januári 2010. Podľa prednostu zaplatilo mesto firme Dynamik celkom 4,6 milióna eur vrátane DPH.

Opodstatnenosť vynaložených nákladov preveroval nedávno hlavný kontrolór. Dôvodom bol podnet od občana, ktorý mu odstúpili z okresnej prokuratúry.

Výsledky kontroly nám na radnici neposkytli. „Kontrola nebola do dnešného dňa prerokovaná so zodpovednými osobami a nebola preto riadne ukončená,“ zdôvodnil hlavný kontrolór František Halmo.

Momentálne sa vraj materiál nachádza u prednostu a Halmo čaká na jeho prípadné pripomienky. Kedy bude protokol z kontroly prerokovaný a predložený do mestského zastupiteľstva, zatiaľ odhadnúť nevie.

Špeciálne prístroje využiť nedokážu

V zariadení pre seniorov sú prístroje využívané v odbore fyzioterapie a liečebnej rehabilitácie. K dispozícii sú dva stacionárne bicykle, dva prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín, polohovacie dlahy ramenného a kolenného kĺbu, elektroliečebné prístroje, bioptronové lampy, termo-akupresúrne lôžko, dve celotelové hydromasážne vane a tri masážne vane na dolné končatiny.

V zariadení je aj špeciálna medicínska technika: defibrilátor, resuscitačný vak, kyslíkové koncentrátory, infúzna pumpa, elektrické pojazdné odsávačky a vyšetrovacia lampa.

Zdroj: mesto

Projektant: Komplex mal slúžiť aj verejnosti

Mesto dodatočne požiadalo o zabudovanie lekárskych prístrojov.

NITRA. Keď sme chceli vedieť, prečo radnica súhlasila s bazénom a nákupom prístrojov, ktoré teraz nevyužíva, dostali sme odpoveď, že boli súčasťou projektovej dokumentácie.

„Projektant pripravuje celý zámer a projektovú dokumentáciu v priamej súčinnosti s objednávateľom a investorom stavby - v tomto prípade s mestom Nitra. Projekt bol niekoľkokrát prerokovaný za prítomnosti všetkých riadiacich zložiek mesta a bol schválený. Pôvodne sa neuvažovalo s fyzioterapeutickou časťou, ani s vodoliečbou a elektroliečbou. Mali tam byť len masáže, vlastná rehabilitácia v bazéne, šatne a hygienické zariadenia,“ povedal Ladislav Struhár, generálny projektant zariadenia pre seniorov Zobor.

Dodal, že bazén a priestory pre rehabilitáciu vznikli v priestoroch bývalej kotolne: „Využilo sa prehĺbenie, kde boli predtým umiestnené kotly. Pri tvorbe základnej koncepcie sme vychádzali zo skúseností v zahraničí, kde podobné zariadenia sú samozrejmou súčasťou v objektoch zameraných na starostlivosť o starších ľudí.“

Zaujímalo nás, či boli súčasťou projektovej dokumentácie aj prístroje, ktoré môže obsluhovať len zdravotnícky personál.

„Medzi vyhotovením projektu a vlastnou realizáciou diela prebehlo obdobie dvoch rokov. Po začatí výstavby sa projekt aktualizoval a medzi inými zmenami bola vnesená zo strany mesta aj požiadavka na zabudovanie lekárskych prístrojov v rehabilitačnom komplexe. S tým súviseli aj menšie úpravy a vytvorenie priestorov pre zdravotnícky personál. Samotný projekt obsahoval len prístroje a zariadenia, ktoré sú zabudované, mobilné prístroje boli vecou technického vybavenia domu seniorov,“ objasnil Struhár.

Pripravovaný zámer podľa neho počítal s tým, že komplex bude poskytovať služby nielen obyvateľom domu seniorov, ale aj širšej verejnosti: „Z toho dôvodu je riešený aj samostatný vstup do týchto zariadení.“

Projektant si myslí, že je škoda, ak tieto priestory a zariadenia neprevádzkuje samostatný odborne spôsobilý podnikateľský subjekt, ktorý by mohol na službách profitovať. „Na Slovensku je veľa príkladov, kde podobné zariadenia úspešne fungujú,“ tvrdí Struhár.

Miriam Hojčušová

Polystyrén museli z časti fasády odstrániť. Foto: (jk)

Museli demontovať fasádu

NITRA. Zariadenie pre seniorov Zobor vzbudilo pozornosť verejnosti ešte pred svojím otvorením. Hasiči počas kolaudácie zistili, že na fasáde je zamenený izolačný materiál. Podľa projektu mal byť použitý nehorľavý styrexon, respektíve nobasil. Dynamik namiesto toho použil lacnejší polystyrén.

Časť novej fasády na dome seniorov museli demontovať. „Na vine je dodávateľ, pretože zamenil podklad pod stierkou,“ povedal vtedy primátor Jozef Dvonč.

Vyhlásil dokonca, že zvažuje podať trestné oznámenie, napokon si to rozmyslel. „Fasáda bola na náklady dodávateľa stavby vymenená a uvedená do súladu s projektovou dokumentáciou. Mesto Nitra nevynaložilo žiadne finančné prostriedky spojené s výmenou fasádneho materiálu,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Po rokovaniach s hasičmi vraj napokon firma nemusela vymeniť polystyrén na celej fasáde, ale len v časti budovy, kde sú ubytovaní klienti.

Ak by hasiči zámenu neodhalili, boli by v prípade požiaru ohrození obyvatelia domu seniorov. Dodnes zostáva nezodpovedaná otázka, čo robil stavebný dozor - pracovník mestského úradu, keď si zámenu izolačného materiálu včas nevšimol.

(mh)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 889
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 835
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 677
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 673
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 611
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 382
  7. Sereď v úlohe profesora 316
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 268
  9. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 191
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 187

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Kam vyraziť