Nitra zaplatila bazén a drahé prístroje, no nedokáže ich využiť

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

Bývalá detská nemocnica na Zobore dnes slúži seniorom.Bývalá detská nemocnica na Zobore dnes slúži seniorom. (Zdroj: (mh))

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

NITRA. Mestské zariadenie pre seniorov Zobor, ktoré vzniklo z bývalej detskej nemocnice, funguje už dva roky. V novom bazéne sa dodnes nikto nekúpal. Dôvodom sú vysoké náklady na jeho prevádzku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevyužité sú aj viaceré drahé prístroje, napríklad hydromasážne vane či špeciálna medicínska technika. Na jej použitie nemá personál zariadenia kvalifikáciu, leží preto nerozbalená v škatuliach.

SkryťVypnúť reklamu

Do rôznych prístrojov investovalo mesto približne tristotisíc eur. Všetky nakúpilo cez stavebnú firmu, ktorá zabezpečovala rekonštrukciu budovy.

Bazén nie je v prevádzke, bola by nákladná. Koľko stálo jeho vybudovanie, nám na radnici nevedeli vyčísliť. Foto: (mh)

Nákup chceli zastaviť

„Prístroje boli obstarané v rámci verejného obstarania celej stavby. Generálnym dodávateľom bola firma Dynamik. Subdodávateľské vzťahy neboli riešené na úrovni mesta, ale na úrovni realizátora,“ zdôvodnil prednosta radnice Igor Kršiak, prečo medicínske prístroje zabezpečovala stavebná firma.

Dodal, že bazén a prístroje boli súčasťou projektovej dokumentácie. V čase, keď sa tvorila, ešte nebol vo funkcii -prednostom bol vtedy Ľubomír Martinka.

„My sme nákup prístrojov ani bazén neschvaľovali. Odsúhlasili sme len peniaze na rekonštrukciu, projektovú dokumentáciu sme nevideli,” reagovali viacerí oslovení poslanci. Investíciu do prístrojov a bazéna označili za neuváženú.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo pôvodne radnica s takouto investíciou súhlasila, sme sa nedozvedeli. Svoj postoj však v roku 2010 prehodnotila. „Požiadal som firmu Dynamik, aby nákup techniky od subdodávateľa zastavila. Bolo nám povedané, že sa to už nedá,“ povedal primátor Jozef Dvonč na jeseň 2011.

Vyčíslil vtedy, že v zariadení na Zobore je nakúpená technika za vyše 300-tisíc eur: „Nepredpokladám, že by sme ju v budúcnosti využívali, rovnako ani bazén, je to pre nás mimoriadne nákladné.“

S bazénom sa nemýlil - v prevádzke nie je ani po dvoch rokoch. Využívajú sa však aspoň niektoré prístroje.

Hydromasážne vane zatiaľ nikto nevyužil. Foto: (mh)

S bazénom nepočítajú

„Od septembra 2012 využívame elektroliečebné prístroje, stacionárne bicykle, prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín a polohovacie dlahy,“ povedala riaditeľka Viera Škablová.

SkryťVypnúť reklamu

Stacionárne bicykle sú voľne prístupné pre klientov v rámci každodenného liečebného telocviku. „Elektroliečebné prístroje obsluhuje fyzioterapeut, nakoľko ide o špeciálnu techniku, na ktorú je potrebný odborne zaškolený personál. Tieto služby má klient dostupné bezplatne po predpísaní lekárom z oblasti FBLR,“ dodala Škablová.

Katarína Havlíková (vpravo) a Oľga Hájovská si možnosť využívať stacionárne bicykle pochvaľujú. Foto: (mh)

V budúcnosti ešte plánujú využívať magnetoterapiu, diatermiu a hydromasážne vane. „Klient si bude hradiť len náklady spojené s prevádzkovaním a údržbou hydromasážnych vaní.“

Sprevádzkovanie bazéna (6 krát 10 metrov, hĺbka 1,5 metra) ale riaditeľka ako reálne nevidí, finančne by to neutiahli: „Enormne by to navýšilo ubytovacie náklady.“

Využívať nebudú ani prístroje, „ktoré sú určené pre poskytovanie odborných zdravotníckych služieb v zdravotníckych zariadeniach“. Nachádzajú sa nerozbalené v sklade. Je medzi nimi napríklad aj resuscitačný prístroj.

Fyzioterapeutka Mária Palatická pri elektroliečbe. Foto: (mh)

O prenájom nie je záujem

Prednosta Igor Kršiak povedal, že špecializovaná zdravotnícka technika mala slúžiť výlučne pre špecializované zdravotnícke a lekárske služby. Plánovali ich vraj zabezpečiť napríklad v súčinnosti s fakultnou nemocnicou.

Prečo takúto techniku objednala radnica skôr, ako zabezpečila jej využitie, zostáva záhadou.

Bazén mal slúžiť prioritne pre potreby klientov zariadenia Zobor, „podružne možno aj pre využitie verejnosti". Radnica však zistila, že prevádzkové náklady sú veľmi veľké a „doposiaľ nebola vytvorená taká klientela, ktorá by ich dokázala uhradiť“.

„Boli to zbytočne vyhodené peniaze. No keď sa už zaplatili, je trestuhodné, že to teraz mesto nevie zúročiť,“ povedal poslanec, ktorý si neželá byť menovaný.

„Mesto malo záujem poskytnúť do prenájmu bazén a priestory rehabilitácie s prístrojmi, ale nikto neprejavil záujem. Primátor v tejto veci oficiálne oslovil aj fakultnú nemocnicu, ktorá zatiaľ neprejavila záujem,“ reagoval prednosta Igor Kršiak.

Termomasážna posteľ sa vraj občas využíva. Foto: (mhň

Podnet na prokuratúru

Prestavba bývalej detskej nemocnice na 159-lôžkové zariadenie pre seniorov Zobor sa začala v januári 2010. Podľa prednostu zaplatilo mesto firme Dynamik celkom 4,6 milióna eur vrátane DPH.

Opodstatnenosť vynaložených nákladov preveroval nedávno hlavný kontrolór. Dôvodom bol podnet od občana, ktorý mu odstúpili z okresnej prokuratúry.

Výsledky kontroly nám na radnici neposkytli. „Kontrola nebola do dnešného dňa prerokovaná so zodpovednými osobami a nebola preto riadne ukončená,“ zdôvodnil hlavný kontrolór František Halmo.

Momentálne sa vraj materiál nachádza u prednostu a Halmo čaká na jeho prípadné pripomienky. Kedy bude protokol z kontroly prerokovaný a predložený do mestského zastupiteľstva, zatiaľ odhadnúť nevie.

Špeciálne prístroje využiť nedokážu

V zariadení pre seniorov sú prístroje využívané v odbore fyzioterapie a liečebnej rehabilitácie. K dispozícii sú dva stacionárne bicykle, dva prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín, polohovacie dlahy ramenného a kolenného kĺbu, elektroliečebné prístroje, bioptronové lampy, termo-akupresúrne lôžko, dve celotelové hydromasážne vane a tri masážne vane na dolné končatiny.

V zariadení je aj špeciálna medicínska technika: defibrilátor, resuscitačný vak, kyslíkové koncentrátory, infúzna pumpa, elektrické pojazdné odsávačky a vyšetrovacia lampa.

Zdroj: mesto

Projektant: Komplex mal slúžiť aj verejnosti

Mesto dodatočne požiadalo o zabudovanie lekárskych prístrojov.

NITRA. Keď sme chceli vedieť, prečo radnica súhlasila s bazénom a nákupom prístrojov, ktoré teraz nevyužíva, dostali sme odpoveď, že boli súčasťou projektovej dokumentácie.

„Projektant pripravuje celý zámer a projektovú dokumentáciu v priamej súčinnosti s objednávateľom a investorom stavby - v tomto prípade s mestom Nitra. Projekt bol niekoľkokrát prerokovaný za prítomnosti všetkých riadiacich zložiek mesta a bol schválený. Pôvodne sa neuvažovalo s fyzioterapeutickou časťou, ani s vodoliečbou a elektroliečbou. Mali tam byť len masáže, vlastná rehabilitácia v bazéne, šatne a hygienické zariadenia,“ povedal Ladislav Struhár, generálny projektant zariadenia pre seniorov Zobor.

Dodal, že bazén a priestory pre rehabilitáciu vznikli v priestoroch bývalej kotolne: „Využilo sa prehĺbenie, kde boli predtým umiestnené kotly. Pri tvorbe základnej koncepcie sme vychádzali zo skúseností v zahraničí, kde podobné zariadenia sú samozrejmou súčasťou v objektoch zameraných na starostlivosť o starších ľudí.“

Zaujímalo nás, či boli súčasťou projektovej dokumentácie aj prístroje, ktoré môže obsluhovať len zdravotnícky personál.

„Medzi vyhotovením projektu a vlastnou realizáciou diela prebehlo obdobie dvoch rokov. Po začatí výstavby sa projekt aktualizoval a medzi inými zmenami bola vnesená zo strany mesta aj požiadavka na zabudovanie lekárskych prístrojov v rehabilitačnom komplexe. S tým súviseli aj menšie úpravy a vytvorenie priestorov pre zdravotnícky personál. Samotný projekt obsahoval len prístroje a zariadenia, ktoré sú zabudované, mobilné prístroje boli vecou technického vybavenia domu seniorov,“ objasnil Struhár.

Pripravovaný zámer podľa neho počítal s tým, že komplex bude poskytovať služby nielen obyvateľom domu seniorov, ale aj širšej verejnosti: „Z toho dôvodu je riešený aj samostatný vstup do týchto zariadení.“

Projektant si myslí, že je škoda, ak tieto priestory a zariadenia neprevádzkuje samostatný odborne spôsobilý podnikateľský subjekt, ktorý by mohol na službách profitovať. „Na Slovensku je veľa príkladov, kde podobné zariadenia úspešne fungujú,“ tvrdí Struhár.

Miriam Hojčušová

Polystyrén museli z časti fasády odstrániť. Foto: (jk)

Museli demontovať fasádu

NITRA. Zariadenie pre seniorov Zobor vzbudilo pozornosť verejnosti ešte pred svojím otvorením. Hasiči počas kolaudácie zistili, že na fasáde je zamenený izolačný materiál. Podľa projektu mal byť použitý nehorľavý styrexon, respektíve nobasil. Dynamik namiesto toho použil lacnejší polystyrén.

Časť novej fasády na dome seniorov museli demontovať. „Na vine je dodávateľ, pretože zamenil podklad pod stierkou,“ povedal vtedy primátor Jozef Dvonč.

Vyhlásil dokonca, že zvažuje podať trestné oznámenie, napokon si to rozmyslel. „Fasáda bola na náklady dodávateľa stavby vymenená a uvedená do súladu s projektovou dokumentáciou. Mesto Nitra nevynaložilo žiadne finančné prostriedky spojené s výmenou fasádneho materiálu,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Po rokovaniach s hasičmi vraj napokon firma nemusela vymeniť polystyrén na celej fasáde, ale len v časti budovy, kde sú ubytovaní klienti.

Ak by hasiči zámenu neodhalili, boli by v prípade požiaru ohrození obyvatelia domu seniorov. Dodnes zostáva nezodpovedaná otázka, čo robil stavebný dozor - pracovník mestského úradu, keď si zámenu izolačného materiálu včas nevšimol.

(mh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 14 483
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 282
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 915
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 116
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 112
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 744
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 262
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 167
  1. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  2. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  3. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  4. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  5. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 105. /
  7. Martin Turčan: Manifest občianskej bezmocnosti
  8. Tomáš Karľa: Mikael Stanne: Príbeh hlasu Dark Tranquillity
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 606
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 35 399
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 329
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 743
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 505
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 210
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 911
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 483
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Tréner Nitry Andrej Kmeč (vpredu) po postupe do finále netajil nespokojnosť s Milošom Bubelom (vľavo), ktorý oslabil tím trestom do konca zápasu a Žiline vnukol päťminútovú presilovku.

Tréner Nitry odpovedal na sedemnásť otázok.


Samuel Buček si najlepší výkon v sezóne nechal na siedmy zápas semifinále. Dal gól, na dva nahral, skvele bránil, tučne sa podpísal pod víťazstvo 7:4.

Medzinárodný výkon Bučeka prihral Nitre finále.


Svah sa zosunul v apríli 2024.

Práce sa začnú o niekoľko dní.


Profesor Alexander Ruttkay.

Jeho život bol spojený s Nitrou.


Matej Ruttkay a 1 ďalší 1
  1. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  2. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  3. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  4. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  5. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 105. /
  7. Martin Turčan: Manifest občianskej bezmocnosti
  8. Tomáš Karľa: Mikael Stanne: Príbeh hlasu Dark Tranquillity
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 606
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 35 399
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 329
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 743
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 505
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 210
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 911
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 483
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu