Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Nitra zaplatila bazén a drahé prístroje, no nedokáže ich využiť

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

Bývalá detská nemocnica na Zobore dnes slúži seniorom.Bývalá detská nemocnica na Zobore dnes slúži seniorom. (Zdroj: (mh))

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

NITRA. Mestské zariadenie pre seniorov Zobor, ktoré vzniklo z bývalej detskej nemocnice, funguje už dva roky. V novom bazéne sa dodnes nikto nekúpal. Dôvodom sú vysoké náklady na jeho prevádzku.

Nevyužité sú aj viaceré drahé prístroje, napríklad hydromasážne vane či špeciálna medicínska technika. Na jej použitie nemá personál zariadenia kvalifikáciu, leží preto nerozbalená v škatuliach.

Do rôznych prístrojov investovalo mesto približne tristotisíc eur. Všetky nakúpilo cez stavebnú firmu, ktorá zabezpečovala rekonštrukciu budovy.

Bazén nie je v prevádzke, bola by nákladná. Koľko stálo jeho vybudovanie, nám na radnici nevedeli vyčísliť. Foto: (mh)

Nákup chceli zastaviť

„Prístroje boli obstarané v rámci verejného obstarania celej stavby. Generálnym dodávateľom bola firma Dynamik. Subdodávateľské vzťahy neboli riešené na úrovni mesta, ale na úrovni realizátora,“ zdôvodnil prednosta radnice Igor Kršiak, prečo medicínske prístroje zabezpečovala stavebná firma.

Dodal, že bazén a prístroje boli súčasťou projektovej dokumentácie. V čase, keď sa tvorila, ešte nebol vo funkcii -prednostom bol vtedy Ľubomír Martinka.

„My sme nákup prístrojov ani bazén neschvaľovali. Odsúhlasili sme len peniaze na rekonštrukciu, projektovú dokumentáciu sme nevideli,” reagovali viacerí oslovení poslanci. Investíciu do prístrojov a bazéna označili za neuváženú.

Prečo pôvodne radnica s takouto investíciou súhlasila, sme sa nedozvedeli. Svoj postoj však v roku 2010 prehodnotila. „Požiadal som firmu Dynamik, aby nákup techniky od subdodávateľa zastavila. Bolo nám povedané, že sa to už nedá,“ povedal primátor Jozef Dvonč na jeseň 2011.

Vyčíslil vtedy, že v zariadení na Zobore je nakúpená technika za vyše 300-tisíc eur: „Nepredpokladám, že by sme ju v budúcnosti využívali, rovnako ani bazén, je to pre nás mimoriadne nákladné.“

S bazénom sa nemýlil - v prevádzke nie je ani po dvoch rokoch. Využívajú sa však aspoň niektoré prístroje.

Hydromasážne vane zatiaľ nikto nevyužil. Foto: (mh)

S bazénom nepočítajú

„Od septembra 2012 využívame elektroliečebné prístroje, stacionárne bicykle, prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín a polohovacie dlahy,“ povedala riaditeľka Viera Škablová.

Stacionárne bicykle sú voľne prístupné pre klientov v rámci každodenného liečebného telocviku. „Elektroliečebné prístroje obsluhuje fyzioterapeut, nakoľko ide o špeciálnu techniku, na ktorú je potrebný odborne zaškolený personál. Tieto služby má klient dostupné bezplatne po predpísaní lekárom z oblasti FBLR,“ dodala Škablová.

Katarína Havlíková (vpravo) a Oľga Hájovská si možnosť využívať stacionárne bicykle pochvaľujú. Foto: (mh)

V budúcnosti ešte plánujú využívať magnetoterapiu, diatermiu a hydromasážne vane. „Klient si bude hradiť len náklady spojené s prevádzkovaním a údržbou hydromasážnych vaní.“

Sprevádzkovanie bazéna (6 krát 10 metrov, hĺbka 1,5 metra) ale riaditeľka ako reálne nevidí, finančne by to neutiahli: „Enormne by to navýšilo ubytovacie náklady.“

Využívať nebudú ani prístroje, „ktoré sú určené pre poskytovanie odborných zdravotníckych služieb v zdravotníckych zariadeniach“. Nachádzajú sa nerozbalené v sklade. Je medzi nimi napríklad aj resuscitačný prístroj.

Fyzioterapeutka Mária Palatická pri elektroliečbe. Foto: (mh)

O prenájom nie je záujem

Prednosta Igor Kršiak povedal, že špecializovaná zdravotnícka technika mala slúžiť výlučne pre špecializované zdravotnícke a lekárske služby. Plánovali ich vraj zabezpečiť napríklad v súčinnosti s fakultnou nemocnicou.

Prečo takúto techniku objednala radnica skôr, ako zabezpečila jej využitie, zostáva záhadou.

Bazén mal slúžiť prioritne pre potreby klientov zariadenia Zobor, „podružne možno aj pre využitie verejnosti". Radnica však zistila, že prevádzkové náklady sú veľmi veľké a „doposiaľ nebola vytvorená taká klientela, ktorá by ich dokázala uhradiť“.

„Boli to zbytočne vyhodené peniaze. No keď sa už zaplatili, je trestuhodné, že to teraz mesto nevie zúročiť,“ povedal poslanec, ktorý si neželá byť menovaný.

„Mesto malo záujem poskytnúť do prenájmu bazén a priestory rehabilitácie s prístrojmi, ale nikto neprejavil záujem. Primátor v tejto veci oficiálne oslovil aj fakultnú nemocnicu, ktorá zatiaľ neprejavila záujem,“ reagoval prednosta Igor Kršiak.

Termomasážna posteľ sa vraj občas využíva. Foto: (mhň

Podnet na prokuratúru

Prestavba bývalej detskej nemocnice na 159-lôžkové zariadenie pre seniorov Zobor sa začala v januári 2010. Podľa prednostu zaplatilo mesto firme Dynamik celkom 4,6 milióna eur vrátane DPH.

Opodstatnenosť vynaložených nákladov preveroval nedávno hlavný kontrolór. Dôvodom bol podnet od občana, ktorý mu odstúpili z okresnej prokuratúry.

Výsledky kontroly nám na radnici neposkytli. „Kontrola nebola do dnešného dňa prerokovaná so zodpovednými osobami a nebola preto riadne ukončená,“ zdôvodnil hlavný kontrolór František Halmo.

Momentálne sa vraj materiál nachádza u prednostu a Halmo čaká na jeho prípadné pripomienky. Kedy bude protokol z kontroly prerokovaný a predložený do mestského zastupiteľstva, zatiaľ odhadnúť nevie.

Špeciálne prístroje využiť nedokážu

V zariadení pre seniorov sú prístroje využívané v odbore fyzioterapie a liečebnej rehabilitácie. K dispozícii sú dva stacionárne bicykle, dva prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín, polohovacie dlahy ramenného a kolenného kĺbu, elektroliečebné prístroje, bioptronové lampy, termo-akupresúrne lôžko, dve celotelové hydromasážne vane a tri masážne vane na dolné končatiny.

V zariadení je aj špeciálna medicínska technika: defibrilátor, resuscitačný vak, kyslíkové koncentrátory, infúzna pumpa, elektrické pojazdné odsávačky a vyšetrovacia lampa.

Zdroj: mesto

Projektant: Komplex mal slúžiť aj verejnosti

Mesto dodatočne požiadalo o zabudovanie lekárskych prístrojov.

NITRA. Keď sme chceli vedieť, prečo radnica súhlasila s bazénom a nákupom prístrojov, ktoré teraz nevyužíva, dostali sme odpoveď, že boli súčasťou projektovej dokumentácie.

„Projektant pripravuje celý zámer a projektovú dokumentáciu v priamej súčinnosti s objednávateľom a investorom stavby - v tomto prípade s mestom Nitra. Projekt bol niekoľkokrát prerokovaný za prítomnosti všetkých riadiacich zložiek mesta a bol schválený. Pôvodne sa neuvažovalo s fyzioterapeutickou časťou, ani s vodoliečbou a elektroliečbou. Mali tam byť len masáže, vlastná rehabilitácia v bazéne, šatne a hygienické zariadenia,“ povedal Ladislav Struhár, generálny projektant zariadenia pre seniorov Zobor.

Dodal, že bazén a priestory pre rehabilitáciu vznikli v priestoroch bývalej kotolne: „Využilo sa prehĺbenie, kde boli predtým umiestnené kotly. Pri tvorbe základnej koncepcie sme vychádzali zo skúseností v zahraničí, kde podobné zariadenia sú samozrejmou súčasťou v objektoch zameraných na starostlivosť o starších ľudí.“

Zaujímalo nás, či boli súčasťou projektovej dokumentácie aj prístroje, ktoré môže obsluhovať len zdravotnícky personál.

„Medzi vyhotovením projektu a vlastnou realizáciou diela prebehlo obdobie dvoch rokov. Po začatí výstavby sa projekt aktualizoval a medzi inými zmenami bola vnesená zo strany mesta aj požiadavka na zabudovanie lekárskych prístrojov v rehabilitačnom komplexe. S tým súviseli aj menšie úpravy a vytvorenie priestorov pre zdravotnícky personál. Samotný projekt obsahoval len prístroje a zariadenia, ktoré sú zabudované, mobilné prístroje boli vecou technického vybavenia domu seniorov,“ objasnil Struhár.

Pripravovaný zámer podľa neho počítal s tým, že komplex bude poskytovať služby nielen obyvateľom domu seniorov, ale aj širšej verejnosti: „Z toho dôvodu je riešený aj samostatný vstup do týchto zariadení.“

Projektant si myslí, že je škoda, ak tieto priestory a zariadenia neprevádzkuje samostatný odborne spôsobilý podnikateľský subjekt, ktorý by mohol na službách profitovať. „Na Slovensku je veľa príkladov, kde podobné zariadenia úspešne fungujú,“ tvrdí Struhár.

Miriam Hojčušová

Polystyrén museli z časti fasády odstrániť. Foto: (jk)

Museli demontovať fasádu

NITRA. Zariadenie pre seniorov Zobor vzbudilo pozornosť verejnosti ešte pred svojím otvorením. Hasiči počas kolaudácie zistili, že na fasáde je zamenený izolačný materiál. Podľa projektu mal byť použitý nehorľavý styrexon, respektíve nobasil. Dynamik namiesto toho použil lacnejší polystyrén.

Časť novej fasády na dome seniorov museli demontovať. „Na vine je dodávateľ, pretože zamenil podklad pod stierkou,“ povedal vtedy primátor Jozef Dvonč.

Vyhlásil dokonca, že zvažuje podať trestné oznámenie, napokon si to rozmyslel. „Fasáda bola na náklady dodávateľa stavby vymenená a uvedená do súladu s projektovou dokumentáciou. Mesto Nitra nevynaložilo žiadne finančné prostriedky spojené s výmenou fasádneho materiálu,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Po rokovaniach s hasičmi vraj napokon firma nemusela vymeniť polystyrén na celej fasáde, ale len v časti budovy, kde sú ubytovaní klienti.

Ak by hasiči zámenu neodhalili, boli by v prípade požiaru ohrození obyvatelia domu seniorov. Dodnes zostáva nezodpovedaná otázka, čo robil stavebný dozor - pracovník mestského úradu, keď si zámenu izolačného materiálu včas nevšimol.

(mh)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 944
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 301
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 441
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 322
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 690
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 12 248
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 165
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 911
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 344
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 509
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Štart výroby nového produktu v Zlatých Moravciach

Spoločnosť Secop s.r.o. plánuje zdvojnásobiť výrobu hermetických kompresorov v nasledujúcich 4 rokoch.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre dostane nový vzhľad

Modernizácia čaká aj vnútorné priestory všetkých troch blokov študentského domova.

Ilustračné foto

V Topoľčiankach budú testovať podľa abecedy

Harmonogram bude platiť v sobotu aj v nedeľu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Už ste čítali?