ŠAĽA. Zákaz pitia alkoholických nápojov na verejných priestranstvách bude v Šali platiť aj naďalej. A to napriek tomu, že poslanci museli všeobecne záväzné nariadenie po proteste okresného prokurátora zrušiť.
Prokurátor napadol, že mesto nariadením prekročilo svoje zákonné právomoci. Obdobné protesty prokurátorov proti rôznym všeobecne záväzným nariadeniam sa v poslednom období objavili aj v mnohých ďalších slovenských mestách, podnety podáva fyzická osoba. Ako povedal pre agentúru SITA viceprimátor Jozef Mečiar, mesto nahradí zrušené nariadenie novým.
„Medzičasom sa zmenil aj zákon, takže už budeme mať právo obmedziť požívanie alkoholu kedykoľvek. Doteraz zákaz platil vo vymedzenom čase, teraz ho budeme môcť dať na 24 hodín,“ uviedol Mečiar.
Mesto teraz nanovo zadefinuje aj lokality, kde bude platiť. Prokuratúre sa totiž okrem iného nepáčilo vymedzenie miest, na ktoré sa vzťahuje. Zákaz sa vzťahoval napríklad na priestory vo vzdialenosti 100 metrov od kostolov, zdravotníckych zariadení, predškolských a školských zariadení.
„Určenie miesta zákazu, ktoré sa má nachádzať vo vzdialenosti 100 metrov od určitého objektu je z hľadiska z hľadiska adresáta zákazu nedostatočné a nejasné a z hľadiska jeho prípadnej zodpovednosti pripúšťa pochybnosti,“ píše sa v prokurátorskom proteste.