Viac ako 10-tisíc pracovných miest ponúkali na najväčšom veľtrhu práce Job Expo, ktorý do Nitry prilákal minulý týždeň tisícky nezamestnaných. Pracovné ponuky pre nich malo zhruba sto zamestnávateľov.
Premiér Róbert Fico na veľtrhu povedal, že ku koncu januára mala krajina 435 438 nezamestnaných. „Podiel dlhodobo nezamestnaných predstavoval asi 50 % a viac ako polovica mladých ľudí bola nezamestnaná dlhšie ako rok. Vláda sa tejto nepríjemnej skutočnosti nevyhýba, bojujeme za každé jedno pracovné miesto – či už udržiavaním, ako tomu bolo v prípade U. S. Steel Košice, alebo novými investíciami,“ povedal.
Podľa ministerského predsedu sa pod mieru nezamestnanosti nepodpísali zmeny v Zákonníku práce, ale to, že dlhodobo nezamestnaní strácajú pracovné návyky a odmietajú vziať núkanú prácu.
Na veľtrh práce prišli tisícky ľudí, ktorí sa snažili niečo si tu nájsť. „Môj priateľ má záujem o oblasť telekomunikácií, tak uvidím, či sa mu tu podarí nájsť si niečo. Robotnícke profesie ho nezaujímajú,“ povedala mladá žena z východného Slovenska.
Nezamestnaní si okrem hľadania pracovných ponúk mohli vypočuť rôzne prednášky o tom, ako si nájsť vhodnú prácu. Absolvovali tiež jazykové testy, prezreli si ukážky toho, ako sa pred potenciálnym zamestnávateľom prezentovať a naučili sa, ako správne napísať pútavý a vecný životopis.
EURES koordinátorka z ústredia práce Alena Házašová povedala, že pokiaľ ide o záujem Slovákov o zahraničie, najviac ľudí lákajú nemecky hovoriace krajiny, hlavne Rakúsko a Nemecko. Prekvapujúco je obrovský záujem aj o prácu v škandinávskych krajinách. Prečo? „Lebo Škandinávia ponúka pracovníkovi zo zahraničia tú istú mzdu ako svojmu domácemu pracovníkovi,“ vysvetlila Házašová. Okrem toho tam zamestnanci majú sociálne istoty.
V severských krajinách letia hlavne profesie v stavebníctve, záujem je aj o zdravotníkov a poľnohospodárskych pracovníkov. V Európskej únii je tiež záujem o reštauračný a hotelový personál, ale aj o pracovníkov v oblasti informačných technológií. Alena Házašová ale upozornila, že sieť EURES, ktorá sprostredkováva prácu v krajinách Únie plus v Nórsku, na Islandu a v Lichtenštajnsku, ponuky bez znalosti cudzieho jazyka prakticky nemá. Škandinávia po pár mesiacoch dokonca vyžaduje okrem svetových jazykov aj znalosť miestneho jazyka, pre pracovníkov tam organizujú jazykové kurzy.