Primátor Šale nevidí dôvod na odvolanie šéfa spoločného školského úradu.
ŠAĽA. Sú len tri historické budovy v Šali: kostol, kaštieľ a budova maďarskej školy. Táto budova bola postavená ako škola, slúžila ako škola, nech školou aj zostane. Ktorý developer si na ňu brúsi zuby? Nemôžu predsa peniaze zvíťaziť nad vzdelaním, duchom a tradíciou tejto školy? Nechceme zlatú klietku za cenu, že o pár rokov by sme v nej asi nemali koho učiť.
Aj s takýmto dvojjazyčným transparentom prišlo na minulotýždňové zastupiteľstvo približne 150 učiteľov, rodičov a sympatizantov prevažne maďarskej školy, aby dali najavo svoj nesúhlas s plánovanou optimalizáciou.
V komisii je aj riaditeľka strednej školy
Poslanci mali na rokovaní rozhodnúť o tom, či sa na ZŠ Hollého presunú žiaci zo ZŠ Bernolákova a ich priestory obsadia žiaci zo ZŠ Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským. Radnica však dva dni pred zastupiteľstvom avizovala, že materiál z rokovania sťahuje.
Optimalizáciou siete škôl sa bude zaoberať nová komisia, ktorá má najneskôr do 23. mája pripraviť nové podklady, na základe ktorých budú poslanci rozhodovať o osude škôl. V komisii bude okrem primátora sedieť napríklad aj niekoľko poslancov, ekonómky z oboch večianskych škôl, odborník z oblasti stavebníctva či riaditeľka šalianskej strednej školy.
Na návrh poslanca Štefana Bartošoviča z komisie vylúčili vedúceho spoločného úradu Michala Vrbovského, ktorý vypracoval pôvodný materiál. Návrh zožal obrovský potlesk od sympatizantov, ktorí Vrbovského považujú za zaujatého. Primátor musel emócie v sále „krotiť“ a žiadať dav aj poslancov, aby dodržiavali slušnosť.
Komisia materiál podporovala
Na zastupiteľstve sa k optimalizácii vyjadrovali riaditelia škôl, poslanci a verejnosť, vystúpil aj bývalý poslanec Jozef Belický. Šéfa spoločného školského úradu obvinil z manipulácie čísiel v tabuľkách, ktoré boli súčasťou materiálu. Vrbovský čísla vysvetlil, stojí si za nimi. Vystúpenie Belického označil za predvolebnú kampaň. Podľa predsedníčky komisie školstva Heleny Psotovej čísla na rokovaniach komisie, ktorých bolo niekoľko, nespochybnil ani jeden riaditeľ.
„Ak im vyhovujú podmienky, bolo by od nás predsa smiešne, aby sme niekoho nútili ísť niekam, kam nechce ísť. Ale všetkým nám musí záležať na tom, aby proces nebol ničím ovplyvňovaný, vždy to má byť o žiakovi, kvalite a rodičovi,“ povedala okrem iného vo svojom príspevku Psotová.
„Školská komisia je odborným, poradným orgánom, ktorá veľkou väčšinou hlasov materiál schválila, a teraz sa akosi tvárime, že my sme nevedeli o názoroch rodičov, detí, fandov školy, učiteľov,“ reagoval na ňu poslanec Tibor Baran.
Z funkcie neodstúpi
Michal Vrbovský mal podľa mnohých stáť za antipetíciou, ktorá sa rozbehla pár týždňov po petícii, ktorú spustila maďarská škola. Tá žiadala zachovanie svojho súčasného stavu, antipetícia bola za presun škôl. Organizovanie petície Vrbovský odmieta, s prípisom ju podľa jeho slov odoslal mailom po konzultácii škôl a z jeho strany malo teda ísť len o metodické usmernenie slovenských škôl. Dôvod na odstúpenie z funkcie preto nevidí. Rovnaký názor má aj primátor Martin Alföldi.
Michal Vrbovský (vľavo). FOTO: (LAZ)