Ladislav Švihel: kultúra a jazyk je krv národa

Nitriansky hrad je pre neho posvätný. Keď ako chlapec pod ním na ramene Nitry chytal ryby, zdalo sa mu, že sa v rannom slnku a rose hrad vznáša do nebies.

Výstava diel Ladislava Švihela v Ponitrianskom múzeu potrvá do 19. mája.Výstava diel Ladislava Švihela v Ponitrianskom múzeu potrvá do 19. mája. (Zdroj: (ČE))

Nitriansky hrad je pre neho posvätný. Keď ako chlapec pod ním na ramene Nitry chytal ryby, zdalo sa mu, že sa v rannom slnku a rose hrad vznáša do nebies.

NITRA. Desiatky ľudí prišli zablahoželať Ladislavovi Švihelovi k jeho nedávnym 75. narodeninám. Vzácne jubileum Nitran oslávil výstavou svojich diel v Ponitrianskom múzeu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na obrazoch vidieť najmä Nitriansky hrad a prírodné zákutia v rôznych ročných obdobiach. Dominanta Nitry z rôznych uhlov, zimné či letné krajinky aj západy slnka zaujmú výraznou farebnosťou a nostalgickou náladou.

SkryťVypnúť reklamu

Dávať sám seba

S maľovaním vraj začal Nitran pomerne neskoro – ako 13-ročný, viacej ho totiž zaujímal šport. „Moje kresby a maľby sa však veľmi páčili môjmu profesorovi Slamkovi, ktorý bol akademický maliar. Keď som už dospel a ustálil sa, uvedomil som si, že sa tomuto skvostnému umeniu musím venovať,“ hovorí Ladislav Švihel, ktorý je profesiou vyštudovaný architekt a projektant. „Popri mojej funkcii nebolo jednoduché maľovať. Stíhal som to po nociach, sobotách a nedeliach, ale, bohužiaľ, nepoznal som priateľov, lebo všetok svoj voľný čas som venoval umeniu.“

Ladislav Švihel však neľutuje, lebo ako hovorí, nie je nič krajšie, ako keď po človeku niečo pekné zostane. Nie je dôležité, čo získa, vždy je krajšie dávať, dávať sám seba.

„Snažil som sa po sebe niečo zanechať – či už prostredníctvom výstav na Agrokomplexe, mojimi dielami alebo kultúrnymi podujatiami, ktoré organizujem. Myslím si, že kultúra a jazyk je krv národa, pokiaľ si toto neuvedomíme, národ môže vykrvácať. Slovákom chýba národné povedomie, a preto sa snažím, aby som svoju tvorbu zameral na Slovensko,“ pokračuje umelec. „Mimoriadne inšpirujúci je pre mňa Nitriansky hrad ako súčasť dôležitej kapitoly dejín a nenahraditeľný skvost.“

SkryťVypnúť reklamu

Miluje prírodu

Švihel vyštudoval Pražskú akadémiu výtvarných umení. V jeho umeleckom smerovaní ho ovplyvnili mnohé výrazné osobnosti, medzi nimi najmä český národný umelec Radomír Kolář i slovenský sochár Ján Kulich.

Jeho aktuálna výstava Ozveny rodnej zeme, ktorá v Ponitrianskom múzeu potrvá do 19. mája, predstavuje zhruba 70 obrazov. Vznikli od 80. rokov až dodnes. Špeciálne pre túto výstavu autor namaľoval niekoľko diel s motívom Nitrianskeho hradu. „Tento rok si pripomíname príchod vierozvestcov, preto ten dôraz na Nitru a hrad. Bola to mekka, kde sa všetko odohrávalo. Najmä to je dôvod, prečo ma náš hrad tak zaujíma a fascinuje,“ vysvetľuje Ladislav Švihel.

„Hrad je pre mňa posvätný. Ako chlapec som chodil chytať ryby na rameno rieky v parku pod hradom. Samozrejme, nemal som rybársky lístok, tak som sedel učupený v kríkoch a pozoroval som hrad. Keď som videl, ako sa rosa trblieta v rannom slnku, tak sa mi zdalo, akoby ten hrad stúpal do nebies. Bolo to pre mňa veľmi inšpirujúce a povzbudzujúce, doma som preto zobral štetec a snažil som sa ten obraz zachytiť. Sú to zážitky, na ktoré si veľmi rád spomínam. Škoda, že som vtedy nemal dnešné skúsenosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Okrem diel s hradom má umelec veľa obrazov s krásnymi zákutiami Slovenska. Prírodu miluje a keby vraj mal aj dva životy, nestačí zachytiť všetko to nádherné, čo u nás je. Momentálne opäť rozpracováva témy slovenskej krajiny a Nitrianskeho hradu, v oboch prípadoch má vraj ešte veľa nepreskúmaných miest, ktorým sa chce venovať.

Jeho obrazy majú srdce a dušu

Švihelovi priatelia a zároveň oficiálni predstavitelia prišli na vernisáž nielen obdivovať jeho obrazy, ale aj poďakovať mu za jeho dlhoročnú prácu. Od župana Milana Belicu si umelec prebral ďakovný list, od primátora Jozefa Dvonča vecný dar, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč mu odovzdal Zlatú medailu MS a pamätný list.

„Som veľmi rád, že mám pár obrazov Ladislava Švihela doma. Z jeho diel cítiť, že miluje Nitru a jeho najstaršie miesto, ktoré má svoje historické pozadie. Je veľkým patriotom,“ povedal Milan Belica.

Jeho priatelia – umelci Martin Babjak a Dušan Jamrich mu zablahoželali piesňou či milým slovom. Jamrich si dokonca pripravil duchaplnú definíciu Nitranovho mena a priezviska, rad radom rozobral každé písmeno. „Mám jeho obrazy rád, cítiť z nich srdiečko. Mám ich pár aj doma,“ prezradil herec.

Tri Švihelove obrazy vlastní aj Martin Babjak. „Jeho diela sa mi veľmi páčia, lebo majú dušu, svetlo, dýchajú životom. V mojom byte majú jeho obrazy čestné miesto, vyvolávajú v nás všetkých dobrý pocit. Jeden obraz približuje nitriansku ulicu osvetlenú nočnou lampou. Autor tú svetelnú atmosféru nádherne vystihol,“ prezradil operný spevák.

Blahoželali mu kardinál aj prezident

Ako povedala kurátorka výstavy Marta Hučková, Ladislav Švihel umenie miluje v akejkoľvek prezentácii, no jemu osobne je najbližší maliarsky prejav. Jeho tvorba patrí k romanticko-realistickému názorovému okruhu. Prelínaním oboch smerov dosahuje výtvarne ucelený, emocionálne pôsobivý artefakt. Jeho plátna dokumentujú zrelosť autorského rukopisu. Svoje diela prezentoval na samostatných výstavách nielen v Nitre, ale aj v Aténach, Paríži, Ríme, Štokholme či Budapešti.

„S pánom Švihelom, vtedy ešte generálnym riaditeľom Agrokomplexu, som sa zoznámila na pôde nitrianskeho Diela, zariadenia Slovenského fondu výtvarných umení, kde som v tom čase pracovala. Rozprávali sme sa o umení, o tom, že aj on sa venuje maľbe. V tom období som však jeho tvorbu ešte nepoznala. Vtedy mi povedal, že ak bude v Nitre prezentovať svoju tvorbu, budem jeho kurátorkou,“ spomína Hučková.

„Naša spolupráca trvá dodnes. Jeho prvou bola v roku 1993 výstava v Nitrianskej galérii. Vernisáž druhej výstavy Volanie rodnej zeme, inštalovanej tiež v galérii, sa v roku 2002 konala v PKO, pretože prišlo veľa popredných politických i kultúrnych osobností. Umelcovi vtedy blahoželali kardinál Ján Chryzostom Korec aj prezident Rudolf Schuster.“

Jubilantovi zablahoželal župan Milan Belica.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč mu odovzdal Zlatú medailu MS a pamätný list.

Primátor Jozef Dvonč oslávencovi odovzdal vecný dar.

Ladislavovi Švihelovi gratulovali aj nitriansky sídelný biskup Viliam Judák a riaditeľ Biskupského úradu Štefan Valo.

Ladislav Švihel a jeho sestra Mária Gabašová, ktorá je na svojho brata - umelca patrične hrdá.

S kurátorkou Martou Hučkovou.

Na umelcových obrazoch dominuje Nitriansky hrad a prírodné zákutia. FOTKY: (ČE)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 35 700
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 745
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 424
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 322
  5. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 6 019
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 802
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 536
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 363
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  2. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  3. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  4. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  5. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  6. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  7. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 162
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 448
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 910
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 774
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 915
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 531
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 908
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 8 803
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  2. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  3. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  4. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  5. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  6. Rudolfa Vallová: Trumpova šoková terapia
  7. Viktor Pamula: Nie Ruskému zákonu
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 162
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 448
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 910
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 774
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 915
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 531
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 908
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 8 803
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu