Pre malých a veľkých divákov odohrali upravené predstavenia Snehová kráľovná a Dracula.
NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka svojimi predstaveniami oslovuje detského diváka, tínedžerov aj dospelých ľudí. Nedávno k ich publiku po prvýkrát pribudli aj sluchovo postihnuté deti a mladí ľudia, pre ktorých SDKS odohralo Draculu a Snehovú kráľovnú. Samozrejme, v špeciálnej úprave.
Doplnili ich titulkami
„Nápad hrať pre takto postihnutých divákov prišiel zo strany herca Lukáša Latináka. Myšlienka sa nám zapáčila a išli sme do toho. Veď divadlo je odvodené od slova „dívať sa“, a keďže silnej vizualite našich inscenácií verím, nevideli sme v tom problém. Dostali sme kontakt na členov OZ Provida, v spolupráci s ktorými sme naše inscenácie adaptovali pre potreby takéhoto publika,“ hovorí Veronika Gabčíková, dramaturgička SDKS.
„Dohodli sme sa na tom, že urobíme jedno predstavenie pre deti od 6 rokov a druhé pre stredoškolákov.“ V prípade najmladších divákov voľba padla na Snehovú kráľovnú, v druhom sa rozhodli pre Draculu, ktorý je vo svete mladých fenoménom. Titulky pre nepočujúcich na základe scenára hry vytvorila členka Provida. Umiestnili ich tak, aby ich diváci mali v zornom uhle a pritom neprekážali sledovaniu deja na javisku. Vyriešili aj problém s farbou písma, jeho zaostrením a zaraďovaním tituliek tak, aby reálne zodpovedali situáciám na scéne.
Hrali s otvoreným srdcom
Predstavenia si pozrelo asi 250 detí vo veku 9-10 rokov a zhruba 80 stredoškolákov z celého Nitrianskeho kraja. Odborník, ktorý ovláda posunkovú reč, im ešte pred uvedením hry pretlmočil celý príbeh a priblížil jednotlivé postavy.
„Nevedeli sme presne, do čoho ideme, ale dopadlo to výborne. Malí diváci pozorne vnímali dej Snehovej kráľovnej, ktorá je založená na množstve obrazov a minime textu. Dracula mladých ľudí veľmi zaujala, pochopili aj situačný humor. Veľká časť z nich mala naslúchacie zariadenie, niečo z deja aj počuli, takže o to to bolo lepšie,“ konštatuje dramaturgička. „Boli to také nevšedné, nie bežné predstavenia. Naši herci dali do nich telo aj dušu, hrali naozaj s otvoreným srdcom, hoci sa o to snažia aj inokedy.“
Staré divadlo sa chystá v spolupráci pokračovať. Asi trištvrtina jeho produkcie je určená detskému publiku, ktorého súčasťou je, samozrejme, aj hendikepovaný divák. „Je to naša povinnosť a je dobré, že existujú organizácie, ktoré nám v tomto smere vedia pomôcť, sami by sme to nezvládli. S dnešnými technickými možnosťami môžeme urobiť všetko pre to, aby sluchovo postihnuté deti a mladí ľudia neprichádzali o umelecké zážitky,“ hovorí Gabčíková.
„Vieme si predstaviť titulkami doplniť napríklad aj hry Jánošík, kabaret U temnej Irmy a Chromej Krásky, z rozprávkových príbehov, ktoré sú silné svojou vizuálnou stránkou, takmer všetky.“