GALANTA. Poverený riadením mestského úradu v Galante je od 20. marca Ján Poľakovský, bývalý zástupca prednostky Henriety Csemezovej. Prevzal po nej aj funk-ciu hovorcu.
Ochranná doba
Csemezová je v súčasnosti na materskej dovolenke. Na úrade nefungovala už od januára, podľa našich informácií bola odvtedy na dovolenke, respektíve péenke. Potom, čo sa vo februári vydala za primátora Ladislava Maťašovského, časť verejnosti označila tento stav za nezákonný a vzťah vzhľadom na ich funkcie za nemorálny.
„Manželka odvtedy ani jeden deň, ani jednu hodinu nevykonávala svoju funkciu, nepodpísala ani jeden jediný dokument. Mali sme to právne ošetrené, čiže nie je to protiprávny stav, nepociťujem to ani ako neetický ani morálny pohľad. Úrad je plne funkčný aj počas jej neprítomnosti, ktorá bude trvať možno 2-3 roky,“ vysvetlil po februárovom stretnutí s obyvateľmi primátor, kde téma tiež zarezonovala.
Podľa Ivana Rončáka z mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko bol stav v Galante podľa zákona v poriadku. Pozícia prednostu môže byť zriadená, ale nemusí byť. „Prednosta je podľa zákona zamestnancom obce, počas ochrannej doby ho nemôže primátor vyhodiť.“
Vladimír Špánik, predseda Združenia občanov miest a obcí je presvedčený, že „v inej spoločnosti než je tá naša“ by jeden z takejto dvojice dávno odstúpil z funkcie.
„Aby zamedzil možným pokušeniam, ktoré takýto tandem s takýmto postavením v samospráve umožňuje. Ďalší dôvod, prečo by malo byť samozrejmosťou pri blízkom vzťahu takto postavených osôb odstúpenie, je zamedzenie špekulácií o možnom zneužití takéhoto vzťahu na tak exponovanom pracovisku ako je mesto respektíve mestský úrad,“ dodal.
Náhradný termín
Ladislav Maťašovský zvolal februárové stretnutie s Galanťanmi po dvoch rokoch vo funkcii, ďalšie bude pravdepodobne až na jeseň. Primátor ho limitoval na hodinu a pol. Limitoval aj počet otázok novinárom, ktorí ho po stretnutí oslovili.
Ľubica Trubíniová, mediálna manažérka združenia Občan, demokracia a zodpovednosť to označila za neštandardné. Ak bol primátor časovo obmedzený, mal podľa nej dať médiám iný vhodný termín „na získanie odpovedí na všetky otázky, ktoré považujú za potrebné položiť mu v záujme aktuálneho a objektívneho informovania občanov“.
Keďže „jednou otázkou“ sme nemohli rozobrať viaceré témy, preposlali sme primátorovi doplňujúce otázky. Ani po mesiaci na ne nereagoval, hoci minulý týždeň už prisľúbil ich vypracovanie. Nedozvedeli sme sa tak okrem iného ani prečo primátor pristúpil na najvyššiu možnú sadzbu percentuálnej výšky nemocenského v kolektívnej zmluve, ktorú prerokoval s odborármi. Od júna 2012 totiž platí zamestnávateľ zamestnancovi počas péenky až 80 percent z platu. Mestský úrad v Šali a Seredi vypláca zamestnancom dávky počas práceneschopnosti v zákonom určenej výške, maximálne 55 percent.