V obnovených priestoroch múzea vznikne aj veľká knižnica.
GALANTA. Začiatkom apríla začala prístavba vlastivedného múzea v Galante. Rekonštrukčné práce by mali pravdepodobne skončiť do dvoch rokov. Projekt v hodnote 1,5 milióna eur je financovaný z eurofondov, finančne sa na ňom podieľa aj štát a trnavská župa.
Fond múzea
Pôvodným sídlom múzea bol neogotický kaštieľ v Galante. V roku 1990 ho z neho presťahovali do budovy bývalej banky na Hlavnej ulici. Podľa slov riaditeľa Jozefa Kepperta ju dostali v zlom technickom stave, preto ju museli priebežne „dávať do poriadku“. Problémom bola aj obmedzenosť výstavných priestorov, zbierkové predmety, ktorých je vyše 20-tisíc, museli byť uložené v dvoch skladoch.
„Časť zbierkového fondu sme mali dokonca až v Trnovci nad Váhom, 20 km od Galanty. Preto, keď sme vypracovali zámer rozvoja múzea v roku 2002 a predložili zriaďovateľovi, jeden z hlavných dôvodov bolo zbierky dostať naspäť,“ vraví Keppert.
Dodal, že zbierkový fond múzea je v súčasnosti už tak bohatý, že ani po rozšírení priestorov sa do neho nezmestia všetky exponáty.
Bezbariérový prístup
Architektonickú štúdiu Prístavba múzea - Galanta, ktorá vznikla ešte v decembri 2007, vypracoval Pavel Nagy. Podľa nej bude nádvorie zastrešené, aby sa v ňom mohlo aj v prípade nepriaznivého počasia konať podujatie. P
o novom sa v múzejnom prostredí vytvorí aj veľká knižnica, kancelárie, nové dielne a garáže. Budova bude mať bezbariérový prístup. Zámerom Jozefa Kepperta je v jej prednej spodnej časti spraviť informačno-cestovnú kanceláriu.
„Tá v meste absentuje, ak nerátame informačný systém v podobe automatu, ktorý je na mestskom úrade,“ vysvetľuje riaditeľ. Projekt tiež ráta s prijatím šiestich nových ľudí.
Správca mlynov
Generálnym dodávateľom stavebných prác je rakúska firma. V prvej etape vyrúbala päť stromov, v súčasnosti sa pripravuje na asanáciu bývalých dielní a kotolne. Na ich mieste bude postavené nové krídlo. Vnútorné vybavenie a informačno-komunikačné technológie zabezpečia iní dodávatelia.
„Stavebná časť projektu prešla bez problémov, ostatné dve išli na niekoľkokrát s tým, že posledné verejné obstarávanie sa robilo už elektronicky. Projekt dokonca rok a pol stál a nikto nevedel povedať prečo,“ vraví riaditeľ.
Múzeum okrem iného spravuje aj dva vodné mlyny. Strechu jednej z kultúrnych pamiatok v Jelke už vlani zrekonštruovali, v tomto roku čaká to isté aj mlyn v Tomášikove. Výška dotácie zatiaľ schválená nie je, múzeum žiadalo 6-tisíc eur.⋌