Kto sleduje basketbal, vie, čo sa stalo v piatom semifinálovom zápase extraligy medzi Nitrou a Interom. K víťazstvu Interu, ktorým Bratislavčania uzatvorili stav série na 4:1, prispel aj Martin Rančík, hoci v predchádzajúcom zápase inkasoval tretiu technickú chybu v sezóne. Tento fakt Nitrania napadli a žiadali kontumáciu zápasu, pretože takýmto spôsobom sa riešili rovnaké situácie v minulosti, podľa platného disciplinárneho poriadku.
Na verdikt HK SBA čakali so záujmom aj ostatné extraligové kluby. Interisti sa vo svojom stanovisku opierali o legislatívnu dieru, podľa ktorej hráč musí najskôr mať zastavenú činnosť rozhodnutím HK a kým sa tak nestane, tak môže hrať. HK SBA na počudovanie rozhodla, že Bratislavčania neporušili disciplinárny poriadok, a tak potvrdila výsledok série 4:1.
Osem z deviatich klubov nesúhlasilo s verdiktom
S týmto sa nechceli stotožniť funkcionári Edymax SPU Nitra. Generálny manažér Juraj Polák požiadal Miroslava Grznára, predsedu Združenia mužských basketbalových klubov na Slovensku, o zvolanie mimoriadneho zasadnutia sekcie extraligy. To sa uskutočnilo hneď v utorok večer v Banskej Bystrici. M. Grznár si zároveň vyžiadal stanoviská všetkých deviatich klubov ku kauze.
„Na zasadnutí boli prítomní zástupcovia všetkých extraligových klubov, vrátane Interu, s výnimkou Levičanov, ktorí sa pripravovali na zápas s Prostějovom. Z vyjadrení všetkých klubov vyplynulo, že všetci do jedného okrem Interu nesúhlasili s rozhodnutím HK, nakoľko každý rešpektuje zaužívaný systém, že po troch technických chybách si hráč automaticky odstojí nasledujúci zápas. Vieme, že sa stalo v tejto sezóne, že aj Inter toto rešpektoval v prípade hráča Musila v prvej lige a vtedy nikto nehľadal žiadne právnické kľučky,“ uviedol Miroslav Grznár.
Všetky extraligové kluby teda požiadali Inter, aby zvážil svoje rozhodnutie, aby súhlasil s kontumáciou a hral sa šiesty zápas série. Slovo vzápätí dostali aj Bratislavčania, ktorí si priniesli aj právneho zástupcu. „Interisti trvali na tom, že neporušili hrací poriadok, ani disciplinárny poriadok. Aj HK, aj arbitrážna komisia dali stanovisko, že Inter má pravdu. Preto trvali na tom, že séria je ukončená výsledkom 4:1,“ pokračoval Grznár.
Predpisy sú zastaralé
Situáciu na pôde HK pred samotným zápasom ešte viac skomplikoval jeden fakt. Zápasy sa hrali v rýchlom slede streda - piatok a oficiálny zápis zo stredajšieho stretnutia nebol do piatka doručený na HK SBA. Takže nikto z hracej komisie nemohol včas zistiť, že Rančík mal naozaj tretiu technickú chybu. „Nemožno to brať ako ospravedlnenie, ale dnes vieme, že takýmto problémom sa do budúcna musíme vyhnúť. Musia sa nastaviť tak predpisy, aby zápisy chodili načas, napríklad mailom a nie klasickou poštou, a aby bola ich kontrola viacstupňová,“ hovorí Grznár.
Grznár priznal, že nastala situácia, s ktorou ZMBK nevie pohnúť. „Sú tu dva výklady trestania hráčov. Inter sa opiera o striktne právny výklad. Nitra má svoju pravdu, ale ani ZMBK ju nedokáže „prebiť“. My sme mohli iba z morálneho hľadiska požiadať Inter, aby urobil športové gesto, čo tento klub neurobil. Môj záver je takýto: ja už dlhodobo poukazujem na to, že naše stanovy, hrací poriadok a disciplinárny poriadok sú zastaralé a treba ich upraviť. Buď pre celý basketbal, alebo špeciálne iba pre extraligu, ktorá by tak mala odčlenené riadenie,“ zdôrazňuje Grznár.
Šéfa ZMBK teší, že mužská extraliga je úspešný marketingový produkt SBA, že priemernou návštevnosťou na jeden zápas predbieha futbalovú Corgoň ligu, a preto sa treba z tejto kauzy ponaučiť, aby nevrhala na ligu zlý tieň.
Grznár zároveň apeluje na kluby, ktoré sú ešte účastníkmi bojov o medaily, na mysli má hlavne Komárno a Nitru, aby nebojkotovali zvyšné stretnutia, čo by bola len ďalšia rana pre slovenský basketbal.