NITRA. V hradnej katedrále už začali s inštaláciou ranobarokového oltára Snímanie z kríža, ktorý bol niekoľko mesiacov rozobratý. Po vyše troch storočiach zmení miesto - postavia ho na opačnej strane dolnej lode chrámu.
Dôvodom presunu je nečakaný nález stredovekej fresky, ktorá bola ukrytá za oltárom. Preto ho vlani reštaurátori rozobrali. Pôvodne mali fresku zo 14. storočia, na ktorej je zobrazený Mariánsky cyklus, len preskúmať a opäť prekryť oltárom.
Napokon ale pamiatkari súhlasili, že vzácna maľba zostane odokrytá a pre oltár nájdu iné miesto. Jeho opätovné zloženie má trvať asi mesiac.
Oltár prekrýval fresku zo 14. storočia (vzadu). Foto: (mh)
Použili pôvodné tehly
Rozobratie oltára bolo náročné, opätovné zloženie na novom mieste je ale ešte náročnejšie. Dôvodom je aj fakt, že reštaurátori nemajú k dispozícii voľnú stenu - nachádza sa tam oltár sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia. Je súčasťou architektúry a nie je ho možné preniesť.
„Postavili sme preto pomocnú oceľovú konštrukciu, na ktorej bude oltár Snímanie z kríža fixovaný,“ povedal šéf reštaurátorov Vladimír Plekanec.
Inštalácia oltára na novom mieste. Foto: (mh)
Reštaurátori už stihli nanovo vymurovať dolnú časť oltára. Použili pritom pôvodné tehly, ktoré boli v minulosti vysvätené. Minulý týždeň pomocou kladky osadili bočnú časť oltára. Je na nej meno biskupa Szelepcsényiho, ktorý oltár financoval.
„Všetko máme presne zamerané - pri rozoberaní oltára sa každý kúsok detailne zaznamenal a nafotil. Musíme dôsledne založiť základovú dolnú časť, na ktorú budú uložené ďalšie diely. Keby sme sa zmýlili len o milimeter, mohlo by sa nám to vypomstiť a hore by sme mohli mať skreslenie aj niekoľko centimetrov,“ povedal docent Plekanec.
Freska zo 14. storočia. Foto: (jk)
Stenu chceli v minulosti zvaliť
Oltár chcú postaviť do Cyrilo Metodských osláv, ktoré sú začiatkom júla. Dovtedy musia reštaurátori stihnúť aj úpravu okolia novoobjavenej fresky, ktorá bude nasvietená.
Úprava podľa Plekanca čaká aj dlažbu a vstup do kaplnky, ktorá je za freskou. Osadiť tiež treba zábradlie v časti, kde archeológovia odkryli sedílie (sedenie vo výklenku gotického chrámu), sú totiž pod úrovňou súčasného terénu.
Archeologický výskum robili v hradnej katedrále aj v roku 1932. „Keď zistili, že kaplnka je zo 14. storočia, uvažovali, že stenu pred ňou zvalia, aby sa otvoril priestor, a že oltár prenesú na západnú stranu. Čiže jeho presun nie je nová myšlienka,“ poznamenal Plekanec. O tom, že na stene pred kaplnkou je stredoveká freska, vtedy, samozrejme, nikto netušil.
Sedílie. Odkryli ich neďaleko fresky. Foto: (mh)
Oltár Snímanie z kríža v katedrále inštalovali v roku 1662. Vlani ho rozobrali. Foto: (mh)