TOPOĽČANY, LEVICE. Rýchlejšie vyšetrenie pacientov, ktoré môže zachrániť životy hlavne v prípade hromadných úrazov a havárií. To si sľubuje topoľčianska nemocnica od nového CT pracoviska, ktoré otvorili minulý týždeň.
Do plnej prevádzky by sa nové cétéčko malo dostať od júna. Dovtedy bude nemocnica školiť personál, aby zvládol aj prístroj, ktorý je neporovnateľne kvalitnejší ako ten, čo nemocnica používala doteraz.
Prístroj si na seba zarobí
CT je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenového žiarenia umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela. Zariadenie slúži na diagnostiku poranení a chorôb.
Len samotné CT stálo približne pol milióna eur, topoľčianska nemocnica si na to vzala úver z ČSOB.
„Očakávame, že stroj si na seba zarobí a že budeme v krátkom čase schopní splácať úver. Rovnako veríme, že Všeobecná zdravotná poisťovňa aj ostatné poisťovne nám trošku zvýšia limity, aby mohol stroj vyrábať tie sumy, ktoré potrebujeme,“ povedala Marta Eckhardtová, šéfka krajskej neziskovky, ktorá riadi nemocnice v Topoľčanoch a Leviciach.
Snímky si pozrú lekári v iných mestách aj v cudzine
Kúpa prístroja ale nebola jedinou investíciou. Priamo na ňu je naviazaná ďalšia investícia za 110-tisíc eur. Toľko stál nákup zariadenia, pomocou ktorého sa snímky prenášajú priamo z cétéčka do počítača. Odpadne tak nutnosť vyhotovovať snímky fyzicky.
Toto zariadenie zaplatila nemocnica z vlastného vrecka.
V praxi má systém veľký význam nielen pre lekárov v topoľčianskej nemocnici, ale aj kdekoľvek inde. Lekári z iných miest si môžu z počítačov vytiahnuť priamo na svojich pracoviskách nález pacienta. Rovnako sa v prípade potreby k výsledkom z CT vyšetrenia dostanú aj ošetrujúci lekári v krajinách Európskej únie.
Z felície do bavoráka
Nové cétéčko je 64-krát výkonnejšie ako staré, čo značne zrýchli vyšetrenia. Zrýchlené vyšetrenie bude aj šetrnejšie k pacientom.
„Rýchlosť vyšetrenia je veľmi dôležitá hlavne pri haváriách a úrazoch, pri ktorých máme päť – šesť pacientov. V takýchto prípadoch často dochádza ku krvácaniam a bezprostrednému ohrozeniu života, preto rýchlosť diagnostikovania môže zachrániť pacientom životy,“ povedal Dušan Petrovský, prednosta rádiodiagnostického oddelenia.
Podľa prednostu chvíľu potrvá, kým sa personál nemocnice zaškolí na prácu s novým cétéčkom. „To je asi ako keby ste presedlali z felície do najlepšieho bavoráka,“ podotkol Dušan Petrovský. Riaditeľka Eckhardtová odhaduje, že nové pracovisko by mohlo začať naplno fungovať od júna.
Staré cétečko začínalo byť nečitateľné
Pri normálnej prevádzke by mal CT prístroj denne vyšetriť 30 až 35 pacientov hlavne z okresov Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Stará technika zvládla vyšetriť maximálne 12 pacientov za jeden deň.
Zariadenie bolo aj veľmi nákladné na prevádzkovanie – len za servis pôvodného prístroja platila nemocnica mesačne 5 800 eur.
Odchádzajúce cétéčko navyše začínalo spôsobovať vážne problémy, viackrát sa pokazilo. „Bolo nečitateľné, lekári mali problém, aby vyhodnotili správne to, čo sa nachádza na snímke,“ povedala Eckhardtová.
Pôvodné CT podľa nej patrilo k najstarším na Slovensku, v iných nemocniciach sa takýto model už nepoužíval. „Je to stroj do múzea,“ podotkla riaditeľka. Nemocnica si ho však ponechá – staré cétéčko ostane v zálohe pre prípad, že by sa novému niečo stalo.
Cétéčko už raz kraju tlak zdvihlo
Krajským nemocniciam aj predstaviteľom kraja sa pri slove cétéčko dvíha žalúdok a skáče tlak. Svoje nemilé skúsenosti s kúpou tohto prístroja majú v levickej nemocnici, ktorú rovnako ako topoľčiansku nemocnicu ovláda neziskovka riadená nitrianskou župou. Získanie CT prístroja do levickej nemocnice ale dopadlo obrovským škandálom, pretože kontroly zistili, že nákup cétéčka pre levickú nemocnicu bol nezákonný. Krajským poslancom sa nákup cétéčka zdal netransparentný už v roku 2010, levická nemocnica preto nedostala súhlas kraja na stavebnú úpravu priestorov, do ktorých malo ísť cétéčko, napriek tomu rekonštrukciu uskutočnila.
Navyše pri verejnom obstarávaní zvolila nemocnica nezákonný postup a prekročila zmluvne dohodnutú cenu.
Prestavba miestnosti v levickej nemocnici, kde sa nachádza CT prístroj, stála 232 357,43 eur, čo je v starej mene sedem miliónov korún. Krajský poslanec Martin Alföldi pred troma rokmi povedal, že za túto sumu sa dali postaviť tri rodinné domy a nie iba urobiť úpravu jedinej miestnosti pre CT pracovisko. Podľa ďalšieho poslanca Ondreja Ščurku mali byť stavebné úpravy spravené tak, aby boli presne šité na mieru firme, ktorá prístroj dodá.
Levickú nemocnicu riadil v tom čase Gabriel Mančík. Ten obvinenia z netransparentnosti odmietal a pripustil iba nedodržanie zákonných lehôt, ktoré nemocnica údajne ignorovala v záujme pacientov. Nákladné stavebné úpravy miestnosti vysvetľoval Mančík normami Európskej únie. Na CT pracovisku spravili napríklad niekoľko špeciálnych olovených dverí a novú vzduchotechniku.
Úrad pre verejné obstarávanie zrejme udelí za podivné verejné obstarávanie na levický CT prístroj pokutu.
Podobné pochybnosti o transparentnosti v súvislosti s CT prístrojom v topoľčianskej nemocnici ale podľa riaditeľky Marty Eckhardtovej nehrozia. „Bolo to transparentné verejné obstarávanie, zabezpečoval nám to externý dodávateľ, mali sme súhlas správnej rady na všetko,“ podotkla Eckhardtová.
Tomáš Holúbek