Doberanie sa so susedkou, ktorej vadí jeho cvičenie, považuje umelec za šarmantné. Keď nerytmicky búcha na stenu, snaží sa do toho na klavíri „trafiť“, z čoho vraj vznikajú celkom zaujímavé rytmy.
NITRA. Pozvanie študentov kulturológie na UKF do ich programu Kultúrne potulky prijal klavírny virtuóz Richard Rikkon. Rodák zo Želiezoviec je brilantný muzikant, príjemný spoločník a vo všetkom perfekcionista – dokázal to nielen skladbami, ktorými prešpikoval svoje rozprávanie, ale aj tým, že si na pódium priniesol svoj vlastný nástroj.
Zázračné dieťa
Tridsaťosemročný umelec sa venuje najmä vážnej hudbe, ale zabŕdne i do popu, džezu a iných hudobných žánrov. Na klavíri sprevádzal aj finalistov prvých troch ročníkov Superstar. V ktorej z týchto polôh sa cíti najlepšie?
„Viete, existuje dobrá a zlá hudba. Či je to klasika, ľudová hudba alebo džez, vždy je to o tom, že keď už človek dosiahne istú úroveň, vníma najmä tú energiu. Snaží sa niečo odovzdať poslucháčom. Keď sa to stane a ľudia budú o koncerte hovoriť aspoň ešte taký týždeň, tak sa tá práca oplatila,“ hovorí Richard Rikkon.
Virtuóz sa narodil do hudobnej rodiny, hovorilo sa o ňom ako o zázračnom dieťati. Hudbe sa venuje od svojich štyroch rokov, v piatich už vyhral svoje prvé súťaže a v ôsmich rokoch sa stal mimoriadnym študentom Žilinského konzervatória. Otec ho dvakrát týždenne vozil do školy, prespávali v hoteli a v internáte. Pokračoval na VŠMU, neskôr študoval aj v Paríži.
„Odmala som sedel za klavírom, cvičil, drel, ale bavilo ma to. Do klavíra som sa zaľúbil. Kamaráti hrali futbal, vedeli, že cvičím na súťaže, tak ma von neťahali. Keď bolo po súťažiach, rád som sa s nimi zahral,“ spomína Rikkon. „Je to určité poslanie – človek sa buď rozhodne, že to chce robiť a dáva do toho všetko, alebo ide od toho. Cesta je to veľmi ťažká, ale aj veľmi krásna.“
Každý koncert je výzvou
Dodnes umelec denne cvičí niekoľko hodín, ale vie si nájsť aj čas na oddych, kedy si vyjde von s priateľmi. Susedia v paneláku, kde umelec býva, zrejme majú železné nervy. „Je to zatiaľ v pohode, až na jednu susedku. Osobne si myslím, že to doberanie sa medzi nami je také šarmantné. Keď nerytmicky búcha na stenu, snažím sa do toho na klavíri „trafiť“. Je to super, lebo z toho vznikajú celkom zaujímavé rytmy.“
Interpretačné umenie Richarda Rikkona už poznajú v mnohých krajinách sveta, najďalej koncertoval v USA, na Tahiti, v Austrálii či na Novom Zélande. Z veľkých štátov nehral ešte v Japonsku a v Číne.
„Každý koncert je iný, je pre mňa výzvou. Hoci sa naň, samozrejme, pripravujem, nikdy dopredu neviem, čo môžem očakávať – či už od publika, ale aj sám od seba,“ konštatuje klavirista. „Najlepšie na tom je, že ľudí musíte presvedčiť - buď viete, alebo nie. Keď svoj nástroj ovládate a niečo im odovzdáte, je to super.“
Prednedávnom sa Rikkon vrátil z turné vo Švajčiarsku, teraz sa chystá na koncerty do Mexika, Iránu, Nemecka, Francúzka a Talianska. Z domácich umelcov spolupracuje so Sisou Sklovskou, Bercom Balogom a ďalšími spevákmi a muzikantmi. Pripravuje veľké projekty Richard Rikkon uvádza s najznámejšími spevákmi z Česka a Slovenska, pričom ich najväčšie hity prepracuje do celkom inej podoby. Na konte má tri CD a okrem spolupráce s renomovanými umelcami a telesami sa venuje aj mladým talentom. Má program klavírnych recitálov Tri oriešky pre Richarda Rikkona, počas ktorých s ním na jednom pódiu vždy hrá pár veľmi dobrých žiakov.
Richard Rikkon pozná len dobrú a zlú hudbu. Okrem vážnej hudby sa venuje aj iným hudobným štýlom. FOTO: (ČE)