Kraj dal na mauzóleum ďalšie dve tisícky. Opravia za ne priečelie a kamenné kvádre.
ZLATÉ MORAVCE. Neorománske mauzóleum, v ktorom je pochovaný gróf Viliam Migazzi s manželkou Antóniou, zase čiastočne opravia. Dvetisíc eur na to dostane mauzóleum, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou, od nitrianskej župy.
Za tieto peniaze by mestské Záhradnícke služby, ktoré objekt spravujú, mali opraviť priečelie a kamenné kvádre.
Je to len jedna z nespočetných opráv, ktoré sa na mauzóleu postupne vykonávajú. Riaditeľ mestského podniku Marián Tomajko hovorí, že ak by nezasahovali, mauzóleum by už neexistovalo.
„Keď sme mauzóleum v roku 1992 prevzali, bolo v katastrofálnom stave. Čelná stena by sa zrútila, ak by sme s ním hneď nezačali niečo robiť,“ hovorí Tomajko.
Záchranné práce komplikuje fakt, že ide o národnú pamiatku. Z tohto dôvodu ich môže vykonávať iba reštaurátor. Opraviť treba čelnú stenu, ktorá je kamenná – kamene sa musia buď úplne vymeniť, alebo vyplombovať, čo je náročné na čas aj financie. „Celkovo by bolo treba na dokončenie opráv ešte asi 5000 eur, ale aj tých 2000 nám dosť pomôže,“ hovorí Marián Tomajko.
Na mauzóleu už v minulosti postupne opravili prasknutú vrchnú časť, ktorá vyzerala na spadnutie. Upravoval sa vchod aj brána, ktorú niekto ukradol, pribudli mreže. Celé mauzóleum sa odvlhčovalo. Zásahy na mauzóleu spôsobili, že statika by už dnes mala byť v poriadku.
Rôzne práce na mauzóleu vyšli za posledných niekoľko desiatok rokov na takmer 30-tisíc eur. Peniaze na opravu išli prevažne z rôznych fondov a čiastočne aj zo župy.
V neorománskom mauzóleu sú v dvoch sarkofágoch z čierneho rakúskeho mramoru uložené telá niekdajšieho tekovského župana Viliama Migazziho a jeho manželky Antónie. Viliam bol posledným pokračovateľom šľachtického rodu Migazzi, ktorý jeho smrťou vymrel po meči. Antónia bola známa silným sociálnym cítením, v Tekovskej župe založila Červený kríž, starala sa o deti, starcov aj siroty.