Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Nitran Itcho Pčelár je už teraz slovenskou superstar

Štefan „Itcho“ Pčelár odchod z univerzity neľutuje - titul k hudbe nepotrebuje. V speváckej šou je už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

Jamestown Itcho považuje za svoje dieťa.(Zdroj: ARCHÍV J.)

Štefan „Itcho“ Pčelár odchod z univerzity neľutuje - titul k hudbe nepotrebuje. V speváckej šou je už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

NITRA/PRAHA. Už celé týždne držia Nitrania palce nášmu favoritovi v Superstar Štefanovi „Itchovi“ Pčelárovi. Úspešne postupoval z kola do kola a okrem svojich výkonov si stále viac sympatií a hlasov - najmä od ženskej časti publika - získaval aj svojím šibalským úsmevom a iskrou v očiach.

Tmavovlasý fešák divákov pobavil ako Elivs Presley, inokedy ako Chris Martin z Coldplay, Seal, Freddie Mercury či Robbie Williams. Dvadsaťpäťročný chalan je momentálne na voľnej nohe a spieva v nitrianskej kapele Jamestown, ktorá mu v súťaži silno drží palce.

Jamestown považuje za svoje dieťa

Ako malý chlapec nemal Štefan Pčelár žiadne vysnívané povolanie. Až okolo sedemnástky zatúžil stáť na veľkých pódiách a hrať pre obrovské množstvo ľudí. A to mu aj zostalo... V rodine síce žiadneho hudobníka nemajú, ale Itchova mama v detstve hrávala na klavír a chcela spievať operu, no kvôli račkovaniu sa jej to nepodarilo.

„Najprv som sa ako 15-ročný cez skauting dostal ku gitare a neskôr, keď sme založili kapelu, som skúsil aj spev. Hrať na gitare som sa učil prevažne sám, spev takisto. Okrem toho sa dnes učím aj na klavír a saxofón,“ hovorí Itcho.

„Hudbe som sa spočiatku začal venovať len tak zo zábavy, ale teraz, keď mám Jamestown, je to vážne. Hudba pre mňa znamená moju minulosť, prítomnosť i budúcnosť, je to moja cesta. Inšpiráciu sa snažím nájsť v takmer všetkých hudobných smeroch, ale ak mám niekoho spomenúť, tak určite tie najobľúbenejšie - Muse, Queen, 30 seconds to mars či Elvis Presley."

Jamestown spevák považuje za svoje dieťa, je to jeho prvá kapela. „Je súčasťou môjho príbehu, sú za ňou roky priateľstva,“ zdôrazňuje. Jamestown tvorí šesť ľudí: Itcho (spev, gitara), Kristína (husle), Maťka (klávesy), Tom (spev, gitara), Adam (bicie) a Majdo (bassgitara). Externou členkou je Kristínina sestra Romana, ktorá vypomáha na kontrabase najmä na akustických koncertoch.

„Naším najväčším úspechom je víťazstvo v slovenskej súťaži kapiel Rock me fest. Bol to náš tretí koncert vôbec,“ pokračuje Itcho. „Je to zvláštne, ale zatiaľ sme hrali prevažne iba v Nitre, párkrát v Bratislave a niekde v okolí. Myslím si, že už je aj čas vziať to trošku zoširoka. Po Superstar určite chceme vydať album a natočiť videoklip, veľmi sa na to teším.“

Univerzitu neskončil

Itcho Pčelár ešte nedávno študoval na UKF - odbor integratívne štúdie hudby. Školu však nedokončil. Rok po tom, ako štúdium nechal, sa začal živiť hudbou. Popri Jamestowne a BijouTerrieri hrával aj s treťou kapelou - robili plesy, oslavy či koncerty v kluboch. Počas Superstar si spevák urobil malú pauzičku.

„Z môjho štúdia som si vzal, čo som potreboval. Na to, aby som robil hudbu, mi je titul nanič. Aj keby som školu bol dokončil, bol by som v takej istej situácii ako teraz - nebola akreditácia na magistra a s titulom Bc. je to zbytočné. Takže môj odchod z univerzity bol absolútne v poriadku. Nič neľutujem, všetko je, ako má byť,“ skonštatoval Nitran.

Ako sme už spomínali, Itcho už asi rok spolupracuje aj s nitrianskou kapelou BijouTerrier. Na gitare v nej od začiatku hrá aj gitarista a spevák Jamestownu Tom. Itcho najnovšie účinkuje v ich klipe Babka Natatrouská a Dedo Momuj.

„Táto skladba je jediná, kde spievam hlavný part. A veľmi som si ju užil. Pesnička má skvelý text, melódia je chytľavá a klip veľmi podarený,“ hodnotí Itcho. „BijouTerrier je veľmi zvláštne teleso, plné kontrastov, dobrých nápadov. Niečo také v Česko-Slovensku nenájdete. Spolupráca s ním mi dala veľa skúseností - či už veľké pódiá alebo poznatky, ako to chodí v hudobnom showbiznise.“

Superstar bol dobrý krok

Na účasť v speváckej súťaži Itcha nahovorila jeho kamoška, ktorá mu teraz robí manažérku. Ako vraví, bol to dobrý krok. „Určite to neľutujem, aj keď mi Superstar priniesla veľa stresov. No psychicky ma posilnila a zážitky či skúsenosti sú na nezaplatenie,“ prezrádza spevák, ktorý je v šou už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

Pred úplne prvým vystúpením mal Itcho strach, trémy na kilá, ale tú vraj máva ešte aj teraz. „Bol to zvláštny pocit, nevedel som, ako to chodí, 1500 ľudí v sále... Ale všetci sme to zvládli. Ako talizman pre šťastie nosím v takýchto chvíľach vo vrecku žlté brnkátko od nášho bývalého gitaristu, ktorý sa na nás usmieva zhora. A ešte červenú šnúrku na pravej ruke...“

Itcho išiel do súťaže s cieľom umiestniť sa v prvej trojke. Pevne dúfa, že to tam aj dotiahne. „No uvidíme, či to naozaj vyjde. Ale jedno je isté - keď stojím pódiu, robím to, čo ma baví úplne najviac - spievam. A to, že sa to ľuďom páči, ma neskutočne teší. Sľubujem si, že aj po Superstar budem ľuďom hudbou robiť radosť.“

Za favorita súťaže považoval Nitran Veroniku Stýblovú, ktorá však predminulú nedeľu nečakane vypadla. Všetko je teda podľa neho otázkou sympatií - ľudia rozhodujú, kto vyhrá.

Životný úspech ešte len príde

Kolegovia z Jamestownu mu veľmi fandia. Každú nedeľu sa stretávajú a spolu sledujú prenosy Superstar. Po nich mu píšu, či sa im to páčilo alebo nie. Veľa podpory dostáva aj od fanúšikov, za čo je im veľmi vďačný. Aj keď mu napríklad pesnička úplne „nesadne“, tak ho podržia.

„Rodičia a rodina sú na mňa hrdí, aj keď ja si myslím, že zatiaľ nie je príliš na čo. Keď budem hore ešte aj dva roky po súťaži, až to budem považovať za úspech. Drvivá väčšina superstaristov po súťaži skončila tak rýchlo, ako z nej vzišla,“ zhodnotil Itcho.

Jeho budúcnosť aj napriek úspechu zatiaľ stále patrí Jamestownu a cieľu spoločne dobyť Európu. „Samozrejme, nikdy nevieme, čo nám príde do cesty, takže stopercentné nie je nič, ale také sú zatiaľ moje plány. Snažím sa brať všetko s nadhľadom, tešiť sa z maličkostí a užívať si každú sekundu najlepšie, ako sa dá. Životný úspech ešte len príde, nechajme sa prekvapiť...“

Budúcnosť teda Itcho ešte príliš nerieši. Užíva si súťaž, vilu v Prahe a svojich kolegov. Asi najviac si rozumel s Kristínkou Debnárovou a Jarom Smejkalom, ktorí však už vypadli.

„Do mesta chodíme minimálne, stále točíme medailóniky, rozhovory, v kuse máme nejaký program, do toho treba nacvičiť dve pesničky, najnovšie tri... No, nie je veľa času si oddýchnuť, ale to neznamená, že ma to nebaví, práve naopak. Som rád, keď sa nenudím a makám.“

Sympatie divákov si Štefan Pčelár získava aj svojou charizmou.

Hoci podľa poroty speváckej šou nie je dokonalý, je vždy uvoľnený a svojský. FOTKY: ĽUBO PECHO

Jamestown je súčasťou môjho príbehu, sú za ňou roky priateľstva - tvrdí Štefan Pčelár. FOTO: ARCHÍV J.

BijouTerrier Itcho považuje za zvláštne teleso, plné kontrastov a dobrých nápadov. FOTO: ĽUBOMÍR DRAHOŠ


  1. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 2 621
  2. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 2 455
  3. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 763
  4. Na bicykli z Paríža do Vrábeľ Foto 540
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 455
  6. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 363
  7. Fotogaléria: FC Nitra U19 - Senica 0:0 Foto 323
  8. Ihrisko za Dominom, kde chceli parkovať úradníci, zrekonštruujú 259
  9. Nemocnici chýba heliport, novú súťaž na projekt stále nevypísali Foto 157
  10. Mesto už vybralo firmu, ktorá spevní baňu. Zastavia zosuv ulice? Foto 146

Najčítanejšie správy

Nitra

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní

Finálové vystúpenie zaujalo porotcov aj preto, že Norbert Grofčík v ňom za pár desiatok sekúnd predviedol niekoľko tanečných štýlov.

Na bicykli z Paríža do Vrábeľ

Trio nadšencov prejazdilo v sedle bicykla za 15 dní 1800 kilometrov.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Protihluková stena na R1 je hotová, ľudia si ju pochvaľujú

Rýchlostná cesta R1 medzi Trnavou a Sereďou je po skončení výstavby protihlukovej steny už prejazdná bez obmedzení.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Viete, okolo akých stavieb denne chodíte? Nazrite do vreckového sprievodcu

Sprievodcu architektúrou Trnavy 20. storočia s názvom C 20 spoločne vydali občianske združenia Archimera a Publikum.sk. Zaradili do neho aj kontroverzný Dom kultúry na Trojičnom námestí.

Všetky správy

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy. Najvyššia z nich, Eurovea 2 by mala vyrásť do roku 2020.

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

Investície sú neúmerné výkonom. Slovan kupuje hráčov, ktorým niečo chýba

Slovan nastúpil s najlepšou zostavou v tejto sezóne. Preukázali sme mu až príliš veľa rešpektu a nervozity, priznal tréner Trnavy.

Mladý Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ma, keď sa môžem podieľať na niečom, čo spropaguje Slovensko, hovorí dizajnér Milan Pleva.

Kam vyraziť