Nápad spraviť niečo s CO krytom Župného domu tu bol už dávnejšie. Financie sa našli koncom roka 2007, v apríli 2008 zrekonštruovaný Bunker otvorili.
NITRA. Piate výročie fungovania oslávil Bunker Nitrianskej Galérie. Podujatia a výstavy v tomto alternatívnom podzemnom priestore si získali svojich prívržencov najmä v radoch mladých ľudí.
Ideálny pre atypické výstavy
Bunkrovica s hudobno-tanečným programom trvajúcim do polnoci bola príležitosťou zaspomínať si na jeho počiatky. „Keď môžem zhodnotiť uplynulých päť rokov, tak Bunker sa určite ujal. Myslím si, že je to v rámci Slovenska jedinečný výstavný priestor. Podľa mňa žiadne iné galérie nevyužívajú na takéto účely bývalý kryt civilnej obrany, aj keď majú pre potreby výstav upravené napríklad pivničné priestory,“ hovorí Omar Mirza, kurátor galérie, ktorý koordinuje výstavy v Bunkri.
„Nápad spraviť niečo s CO krytom Župného domu tu bol už dávnejšie. Keď som v roku 2006 prišiel do galérie a tento priestor som uvidel, natoľko ma očaril, že som sa snažil riaditeľku galérie presvedčiť, aby sme ho zrekonštruovali. Našťastie, koncom roka 2007 sa nám podarilo nájsť na to potrebné financie.“
Po úprave bol CO kryt ako Bunker otvorený v apríli 2008. Od vtedy až doposiaľ poskytol priestor pre prezentáciu rôznych foriem súčasného umenia.
Podľa Omara Mirzu je Bunker trochu klaustrofobický, tajomný. Cítiť z neho pamäť miesta, jeho zákutia inšpirujú, tajné chodby lákajú. „Bunker je dispozíciou aj klimatickými podmienkami špecifický, preto sa v ňom nedajú prezentovať kresby či maľby. Je ideálny pre atypické výstavné projekty a experimenty, ktoré v iných našich výstavných priestoroch návštevník neuvidí,“ pokračuje Mirza.
„Ročne sa v Bunkri vystriedalo priemerne šesť–sedem výstav. Autormi boli umelci zo Slovenska, Česka, Poľska, Srbska, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska a USA. Mnohí z nich svoje nápady priamo prispôsobili atmosfére a podmienkam Bunkra.“
Grafity aj bioart
Návštevníci tohto priestoru mohli zažiť napríklad výstavu, ktorej objekty boli vyryté priamo do stien Bunkra, vypočuli si len zvuky prezentovaného projektu či obdivovali grafity a street art umenie. Jednu z výstav dokonca otvorila striptérska šou. V ďalšom projekte autor poodhalil svoj nepríjemný zážitok z detstva, kedy ho obťažoval tréner plávania. Americký výtvarník nedávno v Bunkri predstavil site specific inštaláciu vytvorenú z fotografií zákutí Nitry, zatiaľ posledná výstava prezentovala bioart – umelecký smer na hranici vedy a vizuálneho umenia.
„Najnovšie tu autor prezentuje videá a krátke filmy, v lete návštevníkov Bunkra čaká priestorová inštalácia, vnímajúca hru svetla a priestoru. Neskôr bude Bunker patriť téme zameranej na súčasný stav zdravotníctva na Slovensku. A opäť máme aj ďalších záujemcov zo zahraničia,“ doplnil Mirza.
Väčšina výstav v Bunkri sa vyberá na základe otvorenej výzvy, ktorú Nitrianska galéria vyhlasuje každý rok. Priestor sa dáva najmä projektom mladých začínajúcich kurátorov, keďže títo nemajú na Slovensku veľa možností na realizáciu.
V performance a súčasnom tanci od autora Lukáša Matejku sa predstavil Radoslav Piovarči. FOTO: (ČE)