Súčasťou jedného z projektov je aj obnova tradície bežeckých pretekov.
ŠAĽA. Sviatok práce oslávili niektorí Šaľania netradične, inovačným 24-hodinovým maratónom. Ich úlohou bolo vytvoriť projekt na tému Ako zlepšiť život v Šali. Medzi projektmi sú aj také, ktoré ušetria mestu peniaze.
Aplikácia nahrádza sms-centrum
Maratón začal v coworkingu v Šali v utorok o šiestej a skončil v tom istom čase na druhý deň. Vytvorili sa na ňom tri tímy, dva z nich vychádzali z pôvodne určených siedmich návrhov na konkrétne zadania. Išlo napríklad o zvýšenie informovanosti verejnosti s využitím smartfónov. Mobilnú aplikáciu, cez ktorú je možné sťahovať informácie o dianí v meste, vymyslel tím, v ktorom bol aj Peter Bartoš.
„Umožňuje pohodlne a cez telefón pristupovať k čer-stvým správam z mesta, obsahuje prehľadný program kina a informácie o ďalších kultúrnych podujatiach v meste,“ hovorí Peter. Do budúcna plánujú časť „Kultúra“ prerobiť na časť „Život v meste.“ Okrem kultúrnych podujatí by tam tak mohli byť napríklad aj športové a iné informácie.
„Mohlo by byť tiež zaujímavé, ak aby ľudia mohli posielať na mesto aj svoje tipy na podujatia.“
Aplikácia podľa Petra Bartoša do istej miery nahrádza sms-centrum, platenú službu, ktorú mesto kedysi využívalo. Stiahnutie a využívanie aplikácie však bude bezplatné, mesto tým peniaze ušetrí. Radnica plánuje aplikáciu už onedlho zaviesť a spustiť do prevádzky.
Informácie nielen na úradnej tabuli
Ďalším projektom, ktorý vychádzal z návrhov, bolo zvýšenie účasti obyvateľov na chode samosprávy bez využitia elektronických nástrojov. Tím, ktorý na ňom pracoval, totiž zo štatistík zistil, že v Šali je 30 percent obyvateľov nad 50 rokov, u ktorých je predpoklad, že nepracujú s elektronickými médiami. Zo štatistiky tiež vyplýva, že v rámci Nitrianskeho kraja nemá prístup k internetu zhruba 25 až 27 percent domácností.
„Čiže ak sa má v meste niečo zmeniť napríklad v územnom plánovaní, v stavebnom konaní alebo iných konaniach, je potrebné umiestniť informáciu tam, kde sa to bude meniť. Vtedy vieme, že sa k nej dostanú tí ľudia, ktorých sa to bezprostredne dotkne,“ vraví Andrej Kelemen. Mesto by podľa neho mohlo na informovanie využívať nielen úradné tabule, ale aj citylighty, bilbordy či vývesky. Radnica by mohla osloviť podľa Andreja aj reťazce, ktoré by jej poskytli priestor na uverejňovanie niektorých informácií.
„Mesto musí byť proaktívne, to znamená, malo by urobiť niečo viac, než od neho vyžaduje zákon, ak chce mať dobrý pozitívny vzťah k občanovi, musí urobiť niečo naviac, tak, aby sa ľudia cítili, že sú zapojení do procesu. Aby sa neopakovala napríklad situá-cia z marca, kedy ľudí zaskočil masový výrub stromov.“ Návrhy konkrétnych opatrení spracuje tím do niekoľkých mesiacov.
Platforma venovaná športu
Projektom, ktorý bol podľa viceprimátora Jozefa Mečiara takmer hotovou koncepciou najmä rekreačného športu mládeže, bol projekt Martina Bohunického. S jeho materiálom chce mesto pracovať ďalej a zaviesť ho aj do reálneho života.
Martin by chcel obnoviť napríklad tradíciu bežeckých pretekov, ktoré by sa mohli usporiadať počas Šalianskych slávností. Uvažoval aj nad nočným behom, cyklistickými pretekmi či triatlonom. „Máme tu na to perfektné podmienky, komunita je početná, tak prečo nie,“ vraví mladík.
Navrhol tiež, aby sa pre každý šport vytvorili kvalitné podmienky na aspoň jednom mieste, čo by mohlo pomôcť aj ku vzniku komunít.
„Novinkou by mohlo byť ihrisko na street workout. Chalani, ktorí sa tomu venujú, cvičia na detských preliezkach, preto by som im rád trošku pomohol. Je to ale predsa len nemalá investícia, preto dúfam, že sa mi podarí uspieť so žiadosťou v nejakej nadácii a potrebné prostriedky získam tam. Druhá možnosť je postaviť ihrisko svojpomocne,“ vraví Martin, ktorý by tiež chcel na stránke mesta vytvoriť špecializovanú platformu venovanú športu. Stránky mesta majú v tomto smere podľa neho nulovú informačnú hodnotu.
„Mala by obsahovať mapu športovísk v meste, podrobné informácie o možnostiach detí a mladých, kde a ako sa zapojiť do jednotlivých športov, kalendár športových podujatí a podobne.“
Maratón vznikol v spolupráci s mestom, ktoré riešenie projektov hodnotilo. Zameralo sa nielen na ich myšlienku, ale aj kvalitu realizácie.
„Celá myšlienka je vynikajúca, pretože to nie je len rozprávanie o tom, ako by mohlo mesto vyzerať, ale je to reálna práca a skutočný prínos. Ak bude mesto využívať múdrych, vzdelaných a mysliacich ľudí, bude sa rýchlo posúvať dopredu. Šaľa má veľký potenciál v ľuďoch, ktorý treba využiť,“ povedal Jozef Mečiar.