ZBEHY. Hniezdnu stenu pre včelárika zlatého, ktorý je považovaný za najfarebnejšieho vtáka v Európe, pripravovali ochranári za železničnou stanicou v Zbehoch. V stene je pätnásť nôr, vlani páriky včelárika obsadili asi tretinu z nich.
Včelárik si hniezda buduje v pieskových alebo hlinených stenách. Nory sú asi 130-centimetrov hlboké. Na to, aby zahniezdil, potrebuje mať svah obnažený - vyčistený od nánosov a drevín. Presne to robili minulý týždeň ochranári v Zbehoch.
Stena v Zbehoch.
FOTO - ANDREJ CHUDÝ
Tento zákonom chránený druh s výzorom exotického operenca k nám prilieta v máji z Afriky. Slovensko predstavuje severnú hranicu jeho hniezdenia.
„Pôvodne sa vyskytoval na brehoch riek v časoch, keď sa kľukatili v meandroch. Občas prišla veľká voda, vznikla kolmá stena a včelárik si dokázal vyhrabať hniezdne nory,“ hovorí ochranárka Denisa Lőbbová zo spoločnosti BirdLife Slovensko, ktorá vlani vyhlásila včelárika zlatého za vtáka roka.
Rovnako sa včeláriky usádzali v obecných zemníkoch. Dediny ich využívali na uskladnenie piesku alebo hliny a steny, ktoré vznikali, boli ideálne pre hniezdenie včelárika. Dnes si podľa Denisy Lőbbovej ľudia zabezpečia stavebný materiál v obchodoch, hniezdoviská včelárika preto zanikajú. Rovnako rieky už nie sú pre tohto vtáčika to, čo bývali – v dnešnej dobe sú vodné toky regulované.
Včelárik by mal do Zbehov priletieť každú chvíľu. Ochranári dúfajú, že úpravy svahu, ktoré spravili, mu vytvoria ideálne podmienky na hniezdenie.
Pobyt včelárika u nás je krátky, v auguste odlieta naspäť do teplých krajín.
Zákonom chránený druh dostal pomenovanie podľa veľkého hmyzu, ktorým sa živí – najradšej má včely, osy, čmeliaky, motýle a väčšie chrobáky.
Včelárik zlatý. Meno dostal podľa hmyzu, ktorým sa najčastejšie živí.
FOTO: ANDREJ CHUDÝ