ZLATÉ MORAVCE. Traja zberatelia odkryli časť svojich pohľadníc verejnosti. V pobočke Ponitrianskeho múzea vystavili Marián Tomajko, Ľudovít Chládek a Pavel Pečadný presne 227 z celkového počtu približne 280 pohľadníc s motívom mesta, ktoré do dnešného dňa boli v Zlatých Moravciach vydané. Výstavu urobili v roku, kedy si mesto pripomína 900. výročie prvej písomnej zmienky.
Najstaršia snímka na výstave je litografiou z roku 1898. Najnovšou je pohľadnica spred siedmich rokov, ktorá je súčasne poslednou, čo v meste vydali. „Chceme to napraviť už v tomto roku, lebo sedem rokov ponúkať tú istú pohľadnicu nie je veľmi efektné,“ povedal Ľudovít Chládek.
Od začiatku vydávania pohľadníc v 19. storočí do 70. rokov 20. storočia vydali až 240 pohľadníc s motívom Zlatých Moraviec. Za ďalších vyše 40 rokov k nim pribudlo len asi 40 pohľadníc. V dávnejšej minulosti bol teda záujem o vydávanie pohľadníc oveľa väčší. „Dopyt po pohľadniciach je pritom stále primeraný, veď je to najjednoduchšia propagácia mesta,“ hovorí Ľudovít Chládek.
Vystavené pohľadnice ukazujú najvýznamnejšie miesta Zlatých Moraviec. Často zobrazujú kaštieľ, župný dom, kostol, banku a miestne parky. Pohľadnice ukazujú aj spoločenský a pracovný život.
Nájdeme tu napríklad pohľadnicu Calexu, na ktorej mladá žena sedí na otvorenej chladničke. Výroba týchto spotrebičov Zlaté Moravce preslávila po celom Československu. „Mali sme tu návštevníčku, ktorá ženu na chladničke pozná,“ povedala Kornélia Nemešová, lektorka múzea. Z dievčaťa pritom musí dnes byť osemdesiatnička. Chládek vysvetľuje, že pohľadnice boli vždy lacnejšie ako listové zásielky, a tak ich firmy v minulosti dosť často využívali ako reklamný nástroj pre svojich klientov.
Zaujímavé sú tiež kúsky, ktoré majú texty na predných stranách pri snímkach. Historické dianie dýcha z pohľadníc zobrazujúcich meštiansku školu. Tú cez vojnu zbombardovali, neskôr ju prestavali na miestny národný výbor. Toto všetko je zachytené na pohľadniciach.
K najpútavejším exemplárom patria pohľadnice adresované niekdajšiemu majiteľovi neďalekého arboréta, pohľadnice so šifrovaným písmom, či tá, ktorú vydali pri 85. výročí narodenia prezidenta Masaryka.
Ľudovít Chládek pri pohľadniciach.
Najstaršia pohľadnica.
Meštianska škola.
Žena na chladničke od Calexu, 1961.