Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Komercia v nitrianskom parku rozdelila poslancov

V parku na Sihoti by mala pribudnúť prevádzka s občerstvením. Podnikatelia požiadali o prenájom pozemkov.

Tento objekt v minulosti slúžil pre hospodárske zvieratá v parku. Podnikatelia tu chcú predávať občerstvenie.(Zdroj: (jk))

Poslanci sa budú návrhom na prenájom bývalej maštale zaoberať opakovane. Žiadajú, aby bol doplnený o urbanisticko-architektonickú štúdiu.

NITRA. V mestskom parku na Sihoti by mala pribudnúť prevádzka s občerstvením. Podnikatelia požiadali mesto o prenájom pozemkov.

Materiál predložil na májové zastupiteľstvo primátor Jozef Dvonč ako prípad hodný osobitného zreteľa. Nenašlo sa však dosť poslancov, ktorí by ho podporili. Napokon odsúhlasili, že sa materiál vráti na dopracovanie. Opäť sa ním budú zaoberať v júni.

Nevyužitá maštaľ

Viacerým poslancom sa nepozdávalo, že v parku pribudne ďalšia komercia. Zarazilo ich však najmä to, že o prenájme majú hlasovať ako o prípade hodnom osobitného zreteľa, pričom ani nevedia, ako má nová prevádzka vyzerať.

Žiadosť o prenájom predložili na radnicu Zuzana Vavrovičová z Nitrianskych Hrnčiaroviec a Vojtech Majda - pri jeho mene je v materiáli uvedené „Patriot restaurant, OC Mlyny“. Majú záujem o bývalý objekt pre hospodárske zvieratá, ktorý sa v súčasnosti využíva len ako sklad slamy, a okolité plochy o celkovej výmere 1475 metrov štvorcových.

Podľa návrhu uznesenia mali dostať nehnuteľnosti do prenájmu na päť rokov za ročné nájomné 6 047,28 eura. Prevádzka by mala fungovať od apríla do októbra.

„Žiadatelia majú dlhoročné skúsenosti v gastronómii. V mestskom parku na Sihoti chýbajú stravovacie služby, ktoré plánujú poskytovať,“ píše sa v materiáli.

Okrem rýchleho občerstvenia a nápojov chcú po rekonštrukcii stavby rozšíriť ponuku o cukrárenské výrobky, kvalitnú kávu a grilované špeciality. Pribudnúť má aj letná terasa s detským ihriskom.

Zámer verzus územný plán

Rekonštrukcia objektu by mala stáť približne 12-tisíc eur. V bývalej maštali treba obnoviť steny a strop, časť strechy, vymeniť okná, dvere a podlahu, vyriešiť kanalizáciu a vodu, urobiť WC. Mesto argumentuje, že rekonštrukciou získa „technické zhodnotenie budovy a následné zveľaďovanie mestského parku“.

Podľa útvaru hlavného architekta však uvedený zámer nie je v súlade s platným územným plánom. V súčasnosti je totiž funkčné využitie parcely definované ako ekostabilizujúca zeleň.

Mesto ale chystá zmenu funkcie pre potreby rekreačného územia. Podmienky budú určené v urbanistickej štúdii. Hlavný architekt odporučil, aby bol zámer opätovne prehodnotený po jej vypracovaní.

So zámerom podnikateľov nesúhlasil ani Výbor mestskej časti Staré Mesto, ktorý na svojom zasadnutí odporučil „vyčistiť park od takýchto činností“.

Komisia pre správu mestského majetku a podnikateľskú činnosť odporučila „v súčasnosti neschváliť prenájom“. Odbor komunálnych činností a životného prostredia s prenájmom súhlasil, rovnako ako primátor a mestská rada.

Mesto chce riešiť aj využitie svojej budovy v parku, kde kedysi sídlilo verejné osvetlenie. Teraz sú v areáli kolotoče. Foto: (jk)

Poslanci sa nezhodli

Poslanec Ivan Gavalovič zo Starého Mesta zámer ostro kritizoval. Hovoril o koristníkoch, ktorí sa snažia do parku infiltrovať veci, ktoré tam nepatria.

„To sa mi neráta, ani mnohým ľuďom, ktorí do parku chodia, lebo to priťahuje úplne inú sortu ľudí, to nemá dimenzie, aby sme tam urobili zábavný park,“ povedal Gavalovič.

Poukázal, že mestu chýba strategická koncepcia. „Doslova anarchisticky sa tam niekto nasťahuje a zaberie zeleň,“ vyhlásil.

„Som nepríjemne prekvapená, prečo si mesto zväzuje ruky a nerešpektuje svojich odborníkov. Čo nás do toho tlačí?“ reagovala Marta Rácová.

„Odkiaľ vieme, že sa tam nedá urobiť niečo lepšie? Prečo nevypíšeme verejné obstarávanie?“ pýtala sa poslankyňa, ktorá dala pozmeňujúci návrh na uznesenie - vrátiť materiál na dopracovanie na základe pripomienok hlavného architekta. Za hlasovalo 10 poslancov, štyria boli proti a desiati sa zdržali.

Keďže Rácovej návrh neprešiel, hlasovalo sa o pôvodnom - primátorovom návrhu prenajať nehnuteľnosti ako prípad hodný osobitného zreteľa. Za bolo 15 poslancov, proti traja, piati sa zdržali.

„Potrebujeme 19 hlasov, lebo ide o prípad hodný osobitného zreteľa,“ konštatoval primátor.

Vančo sa hlasovania zdržal, no nesúhlasí

Nasledovalo dohadovacie konanie. Marta Rácová (hlasovala proti prenájmu), Milan Burda (za prenájom) a viceprimátor Ján Vančo (hlasovania sa zdržal) predložili nový návrh: materiál sa vráti na dopracovanie, do ďalšieho zastupiteľstva má byť doplnený o urbanistickoarchitektonickú štúdiu. Súhlasilo s tým 22 poslancov, nik nebol proti, dvaja sa hlasovania zdržali.

Viacerých poslancov prekvapilo, že viceprimátor Vančo (KDH), predseda VMČ Staré Mesto, ktorý nesúhlasil s predloženým zámerom, sa napokon hlasovania zdržal.

„Nehlasoval som za. Výbor mestskej časti Staré Mesto si myslí, že takýchto komerčných prevádzok je už v tejto časti parku dosť. Ale teraz sa tu nejdem konfrontovať,“ reagoval Vančo.

Historická budova patrí súkromníkovi, pozemok je mestský. Dnes tu prespávajú bezdomovci, v budúcnosti má slúžiť návštevníkom parku. Foto: (jk)

Skončí park ako pešia zóna?

„Zámer by riešil zostávajúcu časť parku, ktorú nemáme zatiaľ využitú. Som presvedčený o tom, že treba konkurenciu do parku a vzhľadom na návštevnosť treba aj ďalšie služby,“ povedal po hlasovaní primátor Jozef Dvonč.

Naznačil, že ak sa nič nebude robiť, hrozí, že park skončí opustený ako nitrianska pešia zóna.

Starý park by mal podľa neho slúžiť pre zábavu, druhú časť parku - od PKO po Hangócku - treba nechať ako oddychovú zónu.

„Vrátime sa k tomu o mesiac, bude sa dopracovávať architektonická štúdia. Teraz som celkom nepochopil, či celého parku, alebo toho objektu, v každom prípade sa s tým vysporiadame,“ dodal primátor.

V parku sú nevyužité tri objekty

V starom parku sú momentálne nevyužité tri objekty - bývalá maštaľ, bývalé verejné osvetlenie (obe budovy sú mestské) a historická budova, ktorá pred prvpu svetovou vojnou slúžila ako hostinec. Stojí na mestskom pozemku, je však súkromným majetkom, ktorý už roky chátra.

„Predpokladám, že v krátkom čase nám táto budova príde na stôl, mám informácie, že ju odkúpil jeden podnikateľ,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Všetky tri objekty stoja neďaleko seba, vedie popred ne miestna komunikácia. Viceprimátor Štefan Štefek poznamenal, že tam absentuje iná prístupová cesta: „Mal by sa hľadať priestor niekde odzadu od rieky.“

Primátor v tom zásadný problém nevidí - poukázal na pešiu zónu, kde je zásobovanie autom dovolené len v určitých hodinách.

(mh)


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 521
  2. Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul 438
  3. Zbehy s úlovkom z Bábu 389
  4. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 356
  6. Šoporňa je po dvoch kolách stopercentná 223
  7. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 192
  8. Bohom zabudnutí ľudia ožívajú v Dejinách našej krčmy 164
  9. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 140
  10. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul

Družstvo Volley Project UKF Nitra sa od začiatku augusta pripravuje na novú sezónu. Vyššie ambície potvrdzuje aj príchod prvých posíl. A ďalšie sú na ceste.

Zbehy s úlovkom z Bábu

V. LIGA STRED: V. Zálužie a Lapáš získali prvé body. Výčapy-Opatovce rozhodli zápas s Nevidzanmi v závere z penalty.

Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov

Do Nitry priviezli zvieratá, ktoré ešte na Slovensku nikdy predtým neboli.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Obyvatelia nesúhlasia s ďalším zahusťovaním sídliska Družba

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie pre štvorpodlažnú budovu fitness telocvične, približne 140 obyvateľov okolitých bytových domov podalo proti tomu odvolanie.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Vandalov sa obávajú, radnica sa spolieha aj na domácich +foto

Radnica dokončila rozsiahlu humanizáciu sídliska Zátvor. Dva vnútrobloky dostali úplne novú podobu. Zmeny vyšli na viac ako 320-tisíc eur. Ešte tento rok sa obnovy dočkajú aj ľudia z neďalekej Veternej ulice.

Muž spadol zo štvorkolky, letel preňho vrtuľník

Muž si pri páde zranil hlavu a driekovú časť chrbtice. Leteckí záchranári ho transportovali do bratislavskej nemocnice.

Všetky správy

Mnohí členovia SNS chcú odísť z vlády, povedal Danko. Fico chystal tlačovku, neprišiel

Premiér Robert Fico sa so svojim vyhlásením pred kamery nepostavil.

Gašpar prikrýval Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá v okolitých krajinách si to nevšimli.

Kam vyraziť