Potraviny nachádzajú v kontajneroch obchodov v Nórsku, Dánku i Švédsku. Sú vraj mnohokrát lepšie ako produkty na pultoch slovenských predajní.
NITRA. V Salóne Nitrianskej galérie si do 2. júna môžete pozrieť výstavu Urban Hunter od Martiny Bobríkovej a Oscara de Carmen. Svojimi dielami dokumentujú problematiku súčasných vzorcov konzumného správania sa ľudí, ich spotreby a nadprodukcie spoločnosti. Autori študovali v Španielsku, Taliansku a Švédsku, momentálne žijú a umelecky pôsobia v Nórsku.
Kritizujú nadprodukciu a plytvanie
Ako povedala kurátorka Katarína Slaninová, autori ako umelecká slovensko-španielska dvojica dlhodobo pracujú na výskumno-ekologickom projekte. Zbierajú potraviny, ktoré do kontajnerov vyhadzujú supermarkety, a živia sa nimi. „Ide o jedlo v zásade ešte použiteľné na konzum, preto autori týmto projektom kritizujú bohapusté a nezmyselné vyhadzovanie potravín, ktoré by sa ešte dali zužitkovať,“ vysvetľuje kurátorka. „Ich prístup k nájdeným potravinám je nielen zberateľský, ale keďže ich aj jedia, tak skúmajú ich nutričné hodnoty a skutočnú spotrebiteľskú „nezávadnosť“. Počas podobného výstavného projektu pred 4 rokmi v Bratislave vyrábali zo zemiakov s pomocou cínových a medených drôtikov energiu.“
Nitrianska výstava je jedným zo segmentov ich dlhodobého projektu. Autori ju posúvajú do širšieho kontextu, v ktorom v rámci histórie hľadajú príklady zberačov jedla.
„Jedno z ich diel je istou paralelou na obraz zberačov klasov, ktorí po žatve na poli zberali zvyšné obilie. Dielo od Martiny a Oscara je vlastne xeroxovou reprodukciou originálneho obrazu,“ popisuje jeden z exponátov Katarína Slaninová.
„Umelci sa v rámci svojho projektu štylizujú do úlohy novodobých lovcov potravy, do úlohy ľudí, pre ktorých je nachádzanie potravy akoby nachádzaním pokladov. Pre spoločnosť, v ktorej platia isté legislatívne zákony, už však pokladov istým spôsobom kontaminovaných, nehodnotných, nemožných predaja. Ak má nejaký produkt natrhnutý obal, už sa vhadzuje, čo je nezmyselné. Martin a Oscar projektom kritizujú plytvanie spoločnosti potravinami – nevážime si to, čo je v niektorých krajinách sveta vyslovene vzácne,“ konštatuje kurátorka.
Lepšie ako u nás v obchode
Spoluautorka projektu Martina Bobríková uviedla, že spolu s Oscarom na politike odpadu umelecky pracujú už dlhé roky. Kritizujú nadprodukciu a zbytočné plytvanie – zatiaľ čo inde ľudia umierajú od hlqdu, ľudia na západe vyhadzujú konzumovateľné potraviny.
„V rámci výstavy sme sa zahrali na kurátorov – zberateľov. Vybrali sme si umelecké diela z minulosti, ktoré odhliadnuc od času vzniku a štýlu vyhovujú našej téme Urban Hunter,“ hovorí Martina. „Tieto diela reinterpretujeme, vidíme v nich samých seba v dnešnej dobe. Naše výtvory sú nedokonalými kópiami, kto však študoval históriu umenia, podľa originálneho názvu, ktorý pri kópii uvádzame, vie, o čom je reč.“
Ako sme už spomínali, nájdené potraviny umelecká dvojica normálne konzumuje. „Dá sa takto celkom pohodlne uživiť. Síce niektoré produkty nám chýbajú, napríklad olej, ale zruba 90 percent potravín v kontajneroch nájdeme. A mnohokrát v lepšej kvalite, ako na pultoch slovenských obchodov. Vyhodené produkty zbierame pri supermarketoch v Nórsku, Dánsku či Švédsku. Na Slovensku to ešte nemám dostatočne overené, skúšali sme tiež, ale je to úbohejšie,“ prezradila Martina.
Návštevník výstavy pri prehliadke dostane slúchadlá. Všetky diela sú totiž pre lepšie pochopenie doplnené audionahrávkou sprievodného textu v angličtine, slovenčine či španielčine.
Martina a Oscar pri xeroxovej kópii diela Zberači klasov (1857) od francúzkeho autora Jeana-Francoisa Milleta.
Návštevník výstavy pri prehliadke výstavy dostane slúchadlá. FOTKY: (ČE)