NITRA. Historická budova v starom parku zmenila majiteľa. Jej novým vlastníkom je nitriansky podnikateľ, ktorý plánuje chátrajúci objekt zrekonštruovať, aby ho mohla opäť využívať verejnosť. Svoje meno zatiaľ zverejňovať nechce.
V klasicistickej budove z roku 1831 bol pôvodne biskupský hostinec s kaviarňou. Dnes tu prespávajú bezdomovci a všetko sa rozpadá.
Hostinec s kaviarňou na pohľadnici spred roku 1918. Jej autorom je fotograf Rašovský. Kópiu nám poskytli v Ponitrianskom múzeu.
Kultúra a oddych
„Budovu treba stabilizovať, odvlhčiť, opraviť strechu, urobiť elementárny poriadok,“ povedal nám nový majiteľ. Skôr, ako požiada o stavebné povolenie, však musí doriešiť vzťah k pozemku, ktorý patrí mestu.
Presný plán, ako historický objekt po rekonštrukcii využije, zatiaľ nemá: „Chcem to spojiť s kultúrou a oddychom, nemám v pláne robiť nič, čo by bolo v rozpore s územným plánom. Nie je tam obchodná zóna, ale park.“
Podnikateľ uvažuje napríklad nad bábkovým divadlom, čitárňou či galériou. „Som Nitrančan, pre mňa to má aj citovú väzbu,“ poznamenal zberateľ starých pohľadníc.
Vlastní aj niekoľko kúskov, na ktorých je historická budova v časoch, keď v nej fungoval hostinec s kaviarňou. Ak všetko vyjde podľa plánov, do pôvodného stavu sa vraj môže dostať v horizonte dvoch rokov.
Cez strechu historickej budovy vyrastá strom. Foto: (jk)
Výmenu neschválili
Budovu dal v parku na Sihoti postaviť v roku 1831 biskup Jozef Wurum. Hostinec s kaviarňou tu fungoval až do roku 1945.
Za bývalého režimu sa v objekte vystriedalo viacero organizácií, naposledy tu sídlila okresná správa cestovného ruchu. Tá ho v roku 1990 predala nitrianskemu podnikateľovi Gabrielovi Scottovi. Podľa informácií z radnice za ňu údajne zaplatil 81 804 Kčs, pozemok je mestský.
„Plánoval som tam otvoriť penzión s letnou aj zimnou záhradou, dal som urobiť aj štúdiu a geodetický prieskum. Nepodarilo sa mi však dohodnúť s mestom, preto sa nakoniec nič nerealizovalo,“ povedal nám pred rokmi Gabriel Scott.
Približne v roku 2004 ho vtedajší primátor Ferdinad Vítek oslovil s myšlienkou, že mesto budovu obnoví. Podnikateľ nebol proti, no predať ju nechcel. Navrhol jej výmenu za telocvičňu na Hlbokej ulici, ktorú chcel prevádzkovať pre verejnosť.
Poslanci nesúhlasili, obávali sa vysokých nákladov na rekonštrukciu historickej budovy v parku, a to aj vzhľadom na požiadavky pamiatkarov.
Bývalý biskupský hostinec s kaviarňou v parku na Sihoti dnes obývajú bezdomovci. Foto: (jk)
Pamätihodnosť
„Budova bývalého biskupského hostinca nie je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, ale je evidovaná v osobitnom zozname pamätihodností mesta Nitra,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka krajského pamiatkového úradu.
Objekt sa navyše nachádza v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie. „V dôsledku toho je vlastník povinný k zámeru na akékoľvek stavebné práce vopred požiadať KPÚ o vydanie záväzného stanoviska s určením podmienok. Zatiaľ sme takúto žiadosť nedostali,“ konštatovala Valeková.
V kedysi krásnej budove zatiaľ prespávajú bezdomovci. Vlani v novembri tu dokonca spôsobili požiar. Hoci ich mestská polícia viackrát vykázala, opäť sa vrátili. V bývalom hostinci sme ich zastihli aj minulý týždeň.
Mesto žiada nájomné
O nehnuteľnosť sa nedávno zaujímal okresný súd, sudca si ju bol osobne pozrieť. Súviselo to so žalobou, ktorú podalo mesto - od dnes už bývalého vlastníka budovy Gabriela Scotta žiada nájomné za mestské pozemky.
„Žalobu na súd sme podali vlani. Nájomné môžeme spätne žiadať len dva roky dozadu,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.
Pôvodne žiadalo mesto zaplatiť za tri pozemky, po obhliadke sa uspokojilo s nájomným za pozemok pod budovou. „Dali sme návrh na mimosúdne dojednanie, žiadame sumu 5-tisíc eur,“ upresnil prednosta.
Bývalý majiteľ Gabriel Scott s mimosúdnou dohodou súhlasí. Spor s mestom však komentovať nechcel.
Budovu využívali ako kancelárie aj byty
Biskup Jozef Wurum dal postaviť hostinec s kaviarňou v roku 1831, po cholerovej epidémii. „Celú Sihoť od biskupstva v roku 1925 kúpilo mestu. Už o šesť rokov neskôr prišla veľká povodeň. Nákladná oprava budovy bola ukončená v roku 1935. Do prevádzky vtedy dali aj žabiu fontánu, dielo sochára Júliusa Bártfaya,“ povedala pred časom Vlasta Babčanová z Ponitrianskeho múzea.
Sihotskú kaviareň po roku 1945 zrušili. Priestory sa využívali ako kancelárie a byty - do roku 1990 sa tu vystriedali vodárne a kanalizácie, technické služby a okresná správa cestovného ruchu.
(mh)