Petíciu za zachovanie Hollého podporilo 8-tisíc ľudí.
ŠAĽA. Zasadačka mestského úradu sa vo štvrtok rozdelila na dva tábory riaditeľov, učiteľov a sympatizantov dvoch večianskych škôl. Prišli zabojovať o záchranu "tej svojej" a vypočuť si verdikt poslancov, ktorí mali rozhodnúť o zoptimalizovaní školstva. Za zrušenie ZŠ Bernolákova chýbal jeden hlas, zrušenie ZŠ Hollého nedosiahlo potrebný počet hlasov. Stav sa preto nemení, zostávajú obe školy.
Štyri varianty
Redukciou škôl sa mali poslanci naposledy zaoberať v apríli. ZŠ Bernolákova sa mala presunúť na Hollého, jej priestory mala obsadiť maďarská škola. Radnica však stiahla materiál z rokovania a navrhla vytvoriť dočasnú komisiu. Tá prišla so štyrmi návrhmi.
Prvý uvažoval o zrušení ZŠ Bernolákova s jej následným presunutím na ZŠ Hollého, druhý bol opačný, tretí bol za zrušenie ZŠ Hollého s tým, že by sa prevádzkovala škola čiastočne aj v priestoroch ZŠ Bernolákova, štvrtý variant ponechával obe školy. Pedagógov a rodičov ZŠ Hollého návrhy komisie, ktoré sa ich dotýkali, znepokojili. Na protest zorganizovali zhromaždenie a rozbehli petíciu. Podporilo ju vyše 8-tisíc ľudí.
K alternatíve č. 3 sa malo prikloniť 7 z 13 členov dočasnej komisie. Jedným z nich bol aj bývalý poslanec Jozef Belický. Podľa riaditeľa ZŠ Hollého Jána Minára bol v komisii spolu s odborníkom z oblasti stavebníctva Kristiánom Szekeresom neprávom, keďže nie sú ani súčasnými poslancami a nemajú nič spoločné so školstvom. Belický sa ohradil, že do komisie bol menovaný, neprihlásil sa do nej. Na poznámku Rudolfa Kuklovského, bývalého riaditeľa ZŠ Hollého a vedúceho odboru škol-stva, ktorý počul, že „škola sa chystá pre podmienky nejakého fitka“, Belický nezareagoval. Szekeres bol v čase rokovania v zahraničí, zastal sa ho poslanec Peter Andráši.
Potvrdili uznesenie
Riaditeľ ZŠ Hollého s rozhodnutím poslancov nesúhlasí, za výhodnú považuje iba alternatívu č. 1., pretože podľa neho zabezpečuje najoptimálnejšie podmienky na vyučovanie v 21. storočí. Riaditeľka ZŠ Bernolákova Janka Tóthová predpokladala, že sa školy určite spoja. V zachovaní oboch inštitúcií vidí problém, najmä finančný. Mesto na ZŠ Bernolákova bude musieť doplácať pravdepodobne 35-tisíc eur, na ZŠ Hollého asi 10-tisíc. „Teraz budeme musieť dať hlavy dokopy a vymyslieť nejakú stratégiu, bolo navrhnuté, aby sme priestory ponúkli na prenájom, tak uvidíme. Potrebovali by sme vyjadrenie mesta k tomu, že rovnakú šancu ako iné školy má aj tá naša,“ povedala Tóthová.
Pre primátora Martina Alföldiho bolo hlasovanie sklamaním a alibizmom niektorých poslancov. Tí sú zároveň členmi komisie školstva a podľa jeho slov mali byť za zrušenie Bernolákovej. Narážal tým na poslanca Júliusa Moráveka, ktorý sa zdržal, a Alenu Demkovú, ktorá hlasovala za zrušenie ZŠ Hollého.
„Od samého začiatku som požadoval, aby sa najprv vyriešilo, čo bude s budovou. Zrušiť nejakú školu bez toho, aby som vedel, čo tam bude, s tým nebudem súhlasiť,“ argumentoval Morávek.
Správa dočasnej komisie obsahovala aj možné využitie uvoľneného areálu: uvažovala nad presťahovaním mestskej polície, ZUŠ či CVČ. Financie získané z predaja jej priestorov, ktoré by sa mohli prerobiť na byty, by sa mohli použiť na rekonštrukciu ZŠ Hollého. Alena Demková povedala, že práve s touto možnosťou „mala problém“, a preto sa priklonila k druhej respektíve tretej alternatíve. Svoje rozhodnutie zdôvodnila aj pred hlasovaním.
„Na poslednej komisii škol-stva sa nehlasovalo o rušení škôl. Na tej predchádzajúcej som povedala, že ešte nie som rozhodnutá,“ zdôraznila.
Podľa vedúceho spoločného školského úradu Michala Vrbovského sa v minulý utorok jednoznačne dohodlo, že komisia potvrdzuje uznesenie z 26. marca, a to je zrušenie ZŠ Bernolákova.⋌