Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Podnikateľ plánuje postaviť parkovisko dva metre od bytovky

Obyvatelia chcú, aby si investor postavil parkovisko iba na svojom pozemku.

(Zdroj: (LAZ))

DUNAJSKÁ STREDA. O odkúpenie časti pozemku na rohu Veľkoblahovskej a Októbrovej ulice mal záujem majiteľ spoločnosti Medicus, s.r.o. Do konca minulého roka ho mal v prenájme. Priľahlý pozemok, ktorý už vlastní, by chcel rozšíriť preto, aby na ňom mohol vybudovať parkovisko.
Obyvatelia blízkej bytovky nesúhlasia s odpredajom zvyšnej časti. Po vybudovaní parkoviska by mali podľa ich slov parkovacie miesta takmer pod oknami.

Odvolali sa na kraj

Zelenú plochu na rohu Veľkoblahovskej a Októbrovej ulice odkúpil od mesta pred niekoľkými rokmi miestny podnikateľ. Mal v pláne vybudovať polyfunkčný dom, obyvatelia s tým súhlasili. Dovtedy sa o pozemok starali oni, záhradkárčili na ňom. V roku 2009 však pôvodný vlastník predal pozemok lekárovi Karolovi Földesovi, majiteľovi spoločnosti Medicus.

„Prvé prekvapenie bolo, keď sme zistili, že odpredaný pozemok sa situačne úplne odkláňa od situačného plánu pána Hodosiho. Je vymeraný úplne inak, hoci rozloha je tá istá - 961 m2. Tým, že sa parcela posunula smerom ku garážam, prišli sme aj o polovicu príjazdovej komunikácie, na ktorej sa nachádza plynová prípojka,“ vraví predsedníčka SVB Eva Mucsková.

Potom, čo Karol Földes odkúpil pozemok, požiadal mesto o bezplatný prenájom ďalších 306 m2 pre účely podnikania. Mesto mu vyhovelo, lekár si pozemok oplotil až po hranicu toho prenajatého. Nachádza sa zhruba dva-tri metre od steny bytovky. Na oba pozemky - kúpený aj prenajatý - požiadal lekár mesto v roku 2009 o vydanie územného rozhodnutia na výstavbu parkoviska. Proti umiestneniu stavby za takých podmienok sa obyvatelia bytovky odvolali na Krajský stavebný úrad v Trnave. Ten zrušil rozhodnutie mesta a vrátil ho na nové konanie.

„Nemáme výhrady, aby tu zriadil parkovisko, veď už mohlo fungovať tri roky, ale nech to spraví iba na vlastnom pozemku a nech nám ten 8 metrov široký pás zelene ponechá,“ vraví Mucsková.

Priamy predaj

Nájomný vzťah skončil podnikateľovi 31. decembra 2012. Časť pozemku žiada odvtedy odkúpiť spolu s parcelou, ktorá je paralelná s Veľkoblahovskou cestou. Mesto by predajom získalo zhruba 24-tisíc eur. Földes na zastupiteľstve argumentoval, že vybudovaním parkoviska by sa čiastočne vyriešili parkovacie možnosti pre pacientov neďalekej nemocnice. K nutnosti parkoviska sa prikláňa aj poslanec Marian Ravasz.

„Aby už ľudia nemuseli hľadať hodiny parkovacie miesta, platiť pokuty a dostávať papuče. Lebo, keď nemajú inú možnosť, keď niekoho vo vážnom stave vezú do nemocnice, tak zastavia aj tam, kde nemôžu. Práve toto miesto by bolo dobré na to.“

Podľa obyvateľov bytovky problém s parkovaním v oblasti nie je, v blízkosti nemocnice sú dve parkovacie plochy, ktoré sú väčšinou poloprázdne. „Priamym predajom to neprešlo, preto poslanci prišli s návrhom, aby to bolo predané v rámci verejnej obchodnej súťaže, ale potrebovali k tomu väčšinu v poslaneckom zbore. Keďže hlasovanie dopadlo nerozhodne, je možné až po uplynutí 6 mesiacov o tejto záležitosti znovu rokovať, pokiaľ poslanci 3/5 väčšinou nerozhodnú, že tento prípad bude skôr prejednávaný na zastupiteľstve,“ vysvetlil primátor Zoltán Hájos. Dodal, že investor bude musieť odstrániť oplotenie, mesto ho už vyzvalo.

Obyvatelia bytovky si po hlasovaní vydýchli. „Aj my by sme mali možnosť ísť do súťaže, ale povedzte, ktorý z dôchodcov by si mohol dovoliť zaplatiť kúpu pozemku, len preto, aby zachránil aspoň kúsok zelene, to je nenormálne,“ dodáva Mucsková.

Ako bude podnikateľ postupovať ďalej, sme sa nedozvedeli. Stretnutie, na ktorom sme sa vopred dohodli, Földes odvolal. Podľa našich informácií požiadal opäť o prenájom pozemku, práve tak ako spoločenstvo. Vlastníci to spravili už po druhýkrát.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 613
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 834
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 522
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 380
  5. V Galante zmierlivá dohrávka 375
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 357
  7. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 316
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 301
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 238
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 196

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo štátne orgány dokázali urobiť v prípade prezidenta, očakávame aj v kauzách, v ktorých figurujú členovia vlády a ich kamaráti.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Kam vyraziť