NITRA. Zaniknú po jesenných krajských voľbách vyššie územné celky tak, ako ich poznáme od roku 2001? Od toho roku je na Slovensku osem samosprávnych krajov, ktoré vedú predsedovia a krajské parlamenty.
Podľa premiéra Roberta Fica sa slovenská verejnosť nezžila s terajším modelom vyšších územných celkov. Županom vyčítal, že doteraz neotvorili diskusiu o súčasnom fungovaní samosprávnych krajov.
Nižňanský: Vláda sa snaží obmedziť demokraciu
V novembri si po štvrtý raz zvolíme zástupcov do krajských samospráv. Dovtedy už štát nechce robiť s krajmi nič. Hneď po zvolení krajských predsedov a poslancov mieni Fico otvoriť diskusiu o budúcnosti vyšších územných celkov. Podľa neho územné celky už dnes mohli mať inú štruktúru, ak by sa diskusia o ich reorganizácii spustila hneď na začiatku vládnutia jeho jednofarebného kabinetu.
Premiér novinárom povedal, že minimálny plán počíta s tromi územnými celkami, pretože to je cesta, ktorú akceptuje aj verejnosť. Zároveň dodal, že diskusia musí byť aj o zastúpení štátu v týchto orgánoch.
To ale kritizoval bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy a neskôr decentralizáciu Viktor Nižňanský. Podľa jeho vyjadrenia pre tlačovú agentúru SITA sa vláda týmto krokom snaží obmedziť demokraciu samospráv a posilniť svoj vplyv v jej orgánoch.
Už teraz podľa viacerých zdrojov prebiehajú diskusie o tom, ktoré dnešné kompetencie krajských samospráv by dokázali zvládnuť krajské mestá.
Menenie počtu krajov si vyžiada otvorenie Ústavy
Župan Milan Belica, ktorý je na čele Nitrianskeho samosprávneho kraja od vzniku súčasného modelu, čo rozdelil Slovensko na osem krajov, povedal, že diskusii o počte žúp a ich fungovaní sa nebráni. Očakáva ale, že to bude mimoriadne zložitá diskusia.
Belica zároveň upozornil, že meniť počet krajov by znamenalo zmeniť Ústavu, a na to by musel byť „obrovský konsenzus“ naprieč celým politickým spektrom.
„Sú na to rôzne názory, zoberte si len modely samosprávy v Európe, ktoré sú veľmi rôzne. Počkám si na tú diskusiu. Nikto ale nepovedal, že sa idú rušiť župy. Hľadá sa spôsob, ako v týchto ťažkých časoch nájsť nejaké modus vivendi, ktoré by vyhovovalo všetkým,“ povedal Belica.
Župan upozornil, že dnes je na Slovensku mnoho ľudí, ktorí o fungovaní vyšších územných celkov veľa nevie. Svedčí o tom aj nízky záujem o voľby do krajských samospráv.