V Nitrianskom kraji sú ohniská infikovaných kliešťov

Ročne v kraji evidujú desiatky až stovky prípadov lymskej boreliózy. Prípadov kliešťovej encefalitídy je menej.

V Nitre robia postreky proti kliešťom už tri roky.V Nitre robia postreky proti kliešťom už tri roky. (Zdroj: Iliustračné - TASR)

NITRA. Už tretí rok po sebe dala radnica zlikvidovať kliešte v nitrianskom parku. Po prvý raz investovala aj do opatrení proti komárom. Prvý postrek robila firma v stredu skoro ráno. Celkové náklady by nemali presiahnuť 3-tisíc eur. Povedal nám to Jozef Stančík z radnice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kliešte prenášajú rôzne ochorenia, najčastejšie kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu a tularémiu.

„Vlani bolo na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Nitra hospitalizovaných deväť pacientov, ktorí boli infikovaní kliešťami. Siedmi z nich mali kliešťovú encefalitídu -zápal mozgu a dvaja tularémiu. V tomto roku sme zatiaľ nemali potvrdené ochorenie v súvislosti s prisatím kliešťa,“ povedala Ľubica Piesecká, prednostka infekčnej kliniky.

SkryťVypnúť reklamu

O komároch sa diskutuje

„Kliešte sú nielen v lesoch, ale aj v parkoch, záhradách, pred panelákmi. Nežijú na konároch stromov, ale v trávnatom poraste, kde sa vyskytujú do výšky maximálne jedného metra, odkiaľ napádajú človeka a zvieratá. Tvrdenie, že padajú zo stromov, je vymyslené,“ vysvetľuje Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Nitriansky kraj je svojím geografickým charakterom veľmi vhodným biotopom pre kliešťa obyčajného. Sú v ňom dlhoročné prírodné ohniská nákaz prenášaných kliešťami. Ročne v kraji evidujú desiatky až stovky prípadov lymskej boreliózy, prípadov kliešťovej encefalitídy je menej.

O možnosti prenosu infekcie lietajúcim hmyzom (komáre, ovady) sa diskutuje. Názory odborníkov sa rôznia. „Faktom je, že v niektorých druhoch hmyzu boli nájdené spirochéty - pôvodcovia lymskej boreliózy. Popísané sú aj klinické prejavy tohto ochorenia a migrujúci erytém po uštipnutí hmyzom,“ povedala Tináková.

SkryťVypnúť reklamu

Borelióza po celý rok

„V prípade lymskej boreliózy nemusí každý infikovaný ochorieť. Až 95 % ľudí, na ktorých sal infikovaný kliešť, zlikviduje nákazu samo, bez prejavu infekcie a bez protilátkovej odpovede,“ vysvetľuje regionálna hygienička.

Za posledných desať rokov bolo hlásených v Nitrianskom kraji ročne od 62 (v roku 2003) do 268 ochorení (v roku 2010) na lymskú boreliózu. Vlani ich evidovali 112.

„S výnimkou okresu Šaľa boli ochorenia hlásené zo všetkých okresov, najviac z okresov Nové Zámky a Levice,“ upresnila Tináková.

Okrem decembra boli ochorenia na lymskú boreliózu hlásené po celý rok, najviac v teplých mesiacoch, maximum prípadov bolo v júli. Hospitalizáciu si podľa Kataríny Tinákovej vyžiadalo 13,4 % ochorení, úmrtie nezaznamenali.

SkryťVypnúť reklamu

Encefalitída bola sezónna

„V roku 2012 sme v Nitrianskom kraji evidovali na základe hlásenia od lekárov desať ochorení na kliešťovú encefalitídu. Ochorenia sa vyskytujú každoročne, v priemere od 8 (rok 2009) do 27 prípadov (rok 2006),“ vyčíslila regionálna hygienička Tináková.

Pre kliešťovú encefalitídu je typická sezónnosť - výskyt tohto ochorenia bol od marca do novembra, najviac prípadov evidovali v auguste.

„U deviatich pacientov bola nutná hospitalizácia. Úmrtie hlásené nebolo. Ani jeden chorý nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde, ochorenia nemali profesionálny charakter,“ povedala Tináková.

Medzinárodný problém

Kliešťová encefalitída predstavuje medzinárodný zdravotnícky problém, pretože na ňu neexistuje účinná liečba.

„Liečia sa len symptómy, ktoré vznikli. Celosvetovo je každý rok hlásených 10-13 000 ochorení, odhadovaný počet nehlásených prípadov je vyšší,“ povedala prednostka nitrianskej infekčnej kliniky Ľubica Piesecká.

Riziko ochorenia sa v posledných rokoch zvyšuje, čo sa dáva do súvislosti s globálnym otepľovaním. Infikované kliešte sa vyskytujú v čoraz vyšších nadmorských výškach.

„Aj človek, ktorý neeviduje prisatie kliešťa, môže ochorieť, nakoľko infekciu prenášajú aj larvy a nymfy, ktoré sú drobné (0,5-1 mm) a vôbec ich nemusíte registrovať,“ upozorňuje prednostka.

Ochorenie aj z neupraveného mlieka

Vírus kliešťovej encefalitídy sa nachádza v slinách kliešťa, preto aj veľmi krátko prisatý kliešť alebo jeho vývojové formy môžu vyvolať ochorenie.

„Prenos choroby je možný aj konzumáciou tepelne neupravených, nepasterizovaných mliečnych výrobkov a mlieka od infikovaných zvierat (koza, ovce, krava). Vírus nedosahuje v mlieku kráv také hladiny, ako u oviec a kôz,“ vysvetľuje Ľubica Piesecká.

Borélie žijú v kliešťoch v tesnom kontakte s črevnými bunkami a až po prisatí začnú migrovať do slín kliešťa. „Z toho vyplýva, že riziko nákazy boreliózou stúpa s dĺžkou prisatia kliešťa (nad 24 hodín). Ochorenie sa z človeka na človeka neprenáša.“

Pacienti po prekonaní lymskej boreliózy trpia najmä bolesťami kĺbov. Častejšie sú následky po kliešťovej encefalitíde. „Ide hlavne o pretrvávajúce bolesti hlavy, depresie, poruchy koncentrácie, únavu,“ povedala prednostka.

Očkovanie ako prevencia

Najúčinnejšou prevenciou proti vírusovej kliešťovej encefalitíde je podľa lekárov očkovanie. Proti boréliám, ktoré spôsobujú boreliózu, zatiaľ účinnú vakcínu nevyvinuli.

„Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde možno začať kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejšie je začať práve v zimných mesiacoch. Vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov,“ hovorí Katarína Tináková.

Základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Druhá dávka sa podáva 1 až 3 mesiace po prvej a tretia dávka 9 až 12 mesiacov po druhej.

„Existuje aj skrátená schéma očkovania, kedy sa druhá dávka podá o dva týždne. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť už prvé dve dávky.“

Kompletné očkovanie tromi dávkami chráni človeka minimálne počas troch rokov, po ich uplynutí sa odporúča preočkovanie jednou dávkou.

„V rámci každoročnej kontroly očkovania v pediatrických ambulanciách zisťuje regionálny úrad verejného zdravotníctva k 31. augustu zaočkovanosť proti kliešťovej encefalitíde u detí do 15 rokov. Vlani ich bolo 1818, predvlani 2330 a v roku 2010 išlo o 2611 detí,“ dodala Katarína Tináková.

Ako odstrániť kliešťa

Podľa prednostky infekčnej kliniky Ľubice Pieseckej by sme mali miesto, kde je kliešť prisatý, dezinfikovať. „Nikdy nelejeme na kliešťa olej, aby sme ho zadusili - riziko infekcie (boreliózy) stúpa."

„Kliešťa uchopte pinzetou, netlačte, nedotýkajte sa ho holými rukami, a kývavými pohybmi zo strany na stranu sa ho pokúste vytiahnuť. Miesto po vytiahnutí kliešťa dezinfikujte," radí prednostka.

Ak časť z kliešťa zostane v tele, treba vyhľadať lekára. „Miesto prisatia môže byť začervenalé, tiež môže byť mierny opuch. Ak je začervenanie (erytém) väčšie ako približne 3 cm, je vhodné navštíviť lekára. Lekára navštívime aj pri vzniku erytému na inom mieste tela, ako bol prisatý kliešť,“ hovorí prednostka.

(mh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 325
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 966
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 533
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 367
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 107
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 756
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 440
  1. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  2. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  3. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  4. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  5. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  6. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  7. Anna Miľanová: Vládna koalícia žije v bubline so zdravou klímou?!
  8. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 980
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 003
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 899
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 951
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 397
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 216
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 970
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 426
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Kanaďan Jayden Lawson je už druhú sezónu oporou tímu Nitra Knights.

Nitra je skvelé miesto pre americký futbal, hovorí Jayden Lawson, pilier Nitra Knights.


Drogy strážili päť rokov na tajnom mieste.


6

Rýchlotest odhalil dve drogy, lekárske vyšetrenie ďalšie tri.


Prístroj je automatický, preberá na seba rozhodovací proces.


  1. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  2. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  3. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  4. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  5. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  6. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  7. Anna Miľanová: Vládna koalícia žije v bubline so zdravou klímou?!
  8. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 980
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 003
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 899
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 951
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 397
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 216
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 970
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 426
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu