V Nitrianskom kraji sú ohniská infikovaných kliešťov

Ročne v kraji evidujú desiatky až stovky prípadov lymskej boreliózy. Prípadov kliešťovej encefalitídy je menej.

V Nitre robia postreky proti kliešťom už tri roky.V Nitre robia postreky proti kliešťom už tri roky. (Zdroj: Iliustračné - TASR)

NITRA. Už tretí rok po sebe dala radnica zlikvidovať kliešte v nitrianskom parku. Po prvý raz investovala aj do opatrení proti komárom. Prvý postrek robila firma v stredu skoro ráno. Celkové náklady by nemali presiahnuť 3-tisíc eur. Povedal nám to Jozef Stančík z radnice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kliešte prenášajú rôzne ochorenia, najčastejšie kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu a tularémiu.

„Vlani bolo na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Nitra hospitalizovaných deväť pacientov, ktorí boli infikovaní kliešťami. Siedmi z nich mali kliešťovú encefalitídu -zápal mozgu a dvaja tularémiu. V tomto roku sme zatiaľ nemali potvrdené ochorenie v súvislosti s prisatím kliešťa,“ povedala Ľubica Piesecká, prednostka infekčnej kliniky.

SkryťVypnúť reklamu

O komároch sa diskutuje

„Kliešte sú nielen v lesoch, ale aj v parkoch, záhradách, pred panelákmi. Nežijú na konároch stromov, ale v trávnatom poraste, kde sa vyskytujú do výšky maximálne jedného metra, odkiaľ napádajú človeka a zvieratá. Tvrdenie, že padajú zo stromov, je vymyslené,“ vysvetľuje Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Nitriansky kraj je svojím geografickým charakterom veľmi vhodným biotopom pre kliešťa obyčajného. Sú v ňom dlhoročné prírodné ohniská nákaz prenášaných kliešťami. Ročne v kraji evidujú desiatky až stovky prípadov lymskej boreliózy, prípadov kliešťovej encefalitídy je menej.

O možnosti prenosu infekcie lietajúcim hmyzom (komáre, ovady) sa diskutuje. Názory odborníkov sa rôznia. „Faktom je, že v niektorých druhoch hmyzu boli nájdené spirochéty - pôvodcovia lymskej boreliózy. Popísané sú aj klinické prejavy tohto ochorenia a migrujúci erytém po uštipnutí hmyzom,“ povedala Tináková.

SkryťVypnúť reklamu

Borelióza po celý rok

„V prípade lymskej boreliózy nemusí každý infikovaný ochorieť. Až 95 % ľudí, na ktorých sal infikovaný kliešť, zlikviduje nákazu samo, bez prejavu infekcie a bez protilátkovej odpovede,“ vysvetľuje regionálna hygienička.

Za posledných desať rokov bolo hlásených v Nitrianskom kraji ročne od 62 (v roku 2003) do 268 ochorení (v roku 2010) na lymskú boreliózu. Vlani ich evidovali 112.

„S výnimkou okresu Šaľa boli ochorenia hlásené zo všetkých okresov, najviac z okresov Nové Zámky a Levice,“ upresnila Tináková.

Okrem decembra boli ochorenia na lymskú boreliózu hlásené po celý rok, najviac v teplých mesiacoch, maximum prípadov bolo v júli. Hospitalizáciu si podľa Kataríny Tinákovej vyžiadalo 13,4 % ochorení, úmrtie nezaznamenali.

SkryťVypnúť reklamu

Encefalitída bola sezónna

„V roku 2012 sme v Nitrianskom kraji evidovali na základe hlásenia od lekárov desať ochorení na kliešťovú encefalitídu. Ochorenia sa vyskytujú každoročne, v priemere od 8 (rok 2009) do 27 prípadov (rok 2006),“ vyčíslila regionálna hygienička Tináková.

Pre kliešťovú encefalitídu je typická sezónnosť - výskyt tohto ochorenia bol od marca do novembra, najviac prípadov evidovali v auguste.

„U deviatich pacientov bola nutná hospitalizácia. Úmrtie hlásené nebolo. Ani jeden chorý nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde, ochorenia nemali profesionálny charakter,“ povedala Tináková.

Medzinárodný problém

Kliešťová encefalitída predstavuje medzinárodný zdravotnícky problém, pretože na ňu neexistuje účinná liečba.

„Liečia sa len symptómy, ktoré vznikli. Celosvetovo je každý rok hlásených 10-13 000 ochorení, odhadovaný počet nehlásených prípadov je vyšší,“ povedala prednostka nitrianskej infekčnej kliniky Ľubica Piesecká.

Riziko ochorenia sa v posledných rokoch zvyšuje, čo sa dáva do súvislosti s globálnym otepľovaním. Infikované kliešte sa vyskytujú v čoraz vyšších nadmorských výškach.

„Aj človek, ktorý neeviduje prisatie kliešťa, môže ochorieť, nakoľko infekciu prenášajú aj larvy a nymfy, ktoré sú drobné (0,5-1 mm) a vôbec ich nemusíte registrovať,“ upozorňuje prednostka.

Ochorenie aj z neupraveného mlieka

Vírus kliešťovej encefalitídy sa nachádza v slinách kliešťa, preto aj veľmi krátko prisatý kliešť alebo jeho vývojové formy môžu vyvolať ochorenie.

„Prenos choroby je možný aj konzumáciou tepelne neupravených, nepasterizovaných mliečnych výrobkov a mlieka od infikovaných zvierat (koza, ovce, krava). Vírus nedosahuje v mlieku kráv také hladiny, ako u oviec a kôz,“ vysvetľuje Ľubica Piesecká.

Borélie žijú v kliešťoch v tesnom kontakte s črevnými bunkami a až po prisatí začnú migrovať do slín kliešťa. „Z toho vyplýva, že riziko nákazy boreliózou stúpa s dĺžkou prisatia kliešťa (nad 24 hodín). Ochorenie sa z človeka na človeka neprenáša.“

Pacienti po prekonaní lymskej boreliózy trpia najmä bolesťami kĺbov. Častejšie sú následky po kliešťovej encefalitíde. „Ide hlavne o pretrvávajúce bolesti hlavy, depresie, poruchy koncentrácie, únavu,“ povedala prednostka.

Očkovanie ako prevencia

Najúčinnejšou prevenciou proti vírusovej kliešťovej encefalitíde je podľa lekárov očkovanie. Proti boréliám, ktoré spôsobujú boreliózu, zatiaľ účinnú vakcínu nevyvinuli.

„Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde možno začať kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejšie je začať práve v zimných mesiacoch. Vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov,“ hovorí Katarína Tináková.

Základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Druhá dávka sa podáva 1 až 3 mesiace po prvej a tretia dávka 9 až 12 mesiacov po druhej.

„Existuje aj skrátená schéma očkovania, kedy sa druhá dávka podá o dva týždne. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť už prvé dve dávky.“

Kompletné očkovanie tromi dávkami chráni človeka minimálne počas troch rokov, po ich uplynutí sa odporúča preočkovanie jednou dávkou.

„V rámci každoročnej kontroly očkovania v pediatrických ambulanciách zisťuje regionálny úrad verejného zdravotníctva k 31. augustu zaočkovanosť proti kliešťovej encefalitíde u detí do 15 rokov. Vlani ich bolo 1818, predvlani 2330 a v roku 2010 išlo o 2611 detí,“ dodala Katarína Tináková.

Ako odstrániť kliešťa

Podľa prednostky infekčnej kliniky Ľubice Pieseckej by sme mali miesto, kde je kliešť prisatý, dezinfikovať. „Nikdy nelejeme na kliešťa olej, aby sme ho zadusili - riziko infekcie (boreliózy) stúpa."

„Kliešťa uchopte pinzetou, netlačte, nedotýkajte sa ho holými rukami, a kývavými pohybmi zo strany na stranu sa ho pokúste vytiahnuť. Miesto po vytiahnutí kliešťa dezinfikujte," radí prednostka.

Ak časť z kliešťa zostane v tele, treba vyhľadať lekára. „Miesto prisatia môže byť začervenalé, tiež môže byť mierny opuch. Ak je začervenanie (erytém) väčšie ako približne 3 cm, je vhodné navštíviť lekára. Lekára navštívime aj pri vzniku erytému na inom mieste tela, ako bol prisatý kliešť,“ hovorí prednostka.

(mh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 478
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 179
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 494
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 312
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 591
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 848
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 579
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 042
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 478
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 179
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 494
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 312
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 591
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 848
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 579
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 042
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu