TEŠEDÍKOVO. Projekt, ktorý mal nezamestnaným a ľuďom starším ako 50 rokov pomôcť zvýšiť šance uplatniť sa na trhu práce, skončil na súde. Ten dopadol v prospech obce Tešedíkovo, ktorá žalovala Fond sociálneho rozvoja.
Neoprávnené výdavky
Projekt Obec ako líder k samozamestnaniu začal v roku 2010, mal trvať 13 mesiacov. V januári 2011 ho obec pozastavila. Fond sociálneho rozvoja totiž žiadal od obce vrátiť finančné prostriedky vo výške vyše 30-tisíc eur. Malo ísť o neoprávnené výdavky, ktoré FSR zistil v rámci administratívnej kontroly dvoch predložených žiadostí o platbu. Obec ich nevrátila, fond vlani v apríli projekt mimoriadne ukončil a odstúpil od zmluvy.
„Prijímateľovi boli identifikované neoprávnené výdavky v dvoch žiadostiach o platbu, v jednej bolo z 13 výdavkov 5 posúdených ako neoprávnených v plnej výške a 2 výdavky boli krátené - v sume 29 671,48 eura. V druhej boli z 2 výdavkoch 2 krátené - v sume 751,11 eura,“ odpísali nám z fondu. Išlo podľa nich predovšetkým o výdavky za rôzne analýzy a prieskumy uznané SORO-m ako neoprávnené.
„Z dôvodu vysokej obsahovej zhody - do 96 % s viacerými dokumentmi predloženými k úhrade na FSR v rámci viacerých ďalších projektov rôznych prijímateľov a z dôvodu nepredloženia relevantnej dokumentácie k posúdeniu výšky oprávnených výdavkov.“
Obec peniaze odmietla vrátiť, argumentovala tým, že nepochybila a všetky poskytnuté prostriedky vynaložila v súlade so zmluvou. Vec sa dostala pred súd, na ktorom fond od obce žiadal už celú čiastku, ktorú poskytol obci na projekt - 73-tisíc eur.
Súd však v minulý utorok skonštatoval, že porušením podmienok sa mala najprv zaoberať Správa finančnej kontroly. „Ak by táto skutočnosť bola preukázaná, má navrhovateľ po splnení, samozrejme, ostatných zákonných podmienok možnosť dôvodne si uplatniť v občiansko-súdnom konaní vydanie tohto poskytnutého plnenia,“ povedala sudkyňa.
Či sa Fond sociálneho rozvoja odvolá, zatiaľ nie je známe. Keďže minulý týždeň ešte nedisponovali žiadnym rozsudkom, nemohli konkretizovať svoje ďalšie kroky.
Podiel zodpovednosti
Analýzy a prieskumy mali byť v kompetencii manažéra, ktorým bol podľa starostu Gyulu Borsányiho Peter Plachý. Ešte pred súdnym pojednávaním poslanci rozoberali jeho možný podiel zodpovednosti. S podobnou otázkou sa na neho obrátili aj Noviny juhozápadu.
„K spravodajským hrám sa nevyjadrujem. Chápem, že máte k tomu ,,politickú objednávku”, ale, prosím, venujte sa iným závažnejším prípadom. V tomto prípade ide o vyfabulované vyhlásenia FSR, ktoré ma absolútne nezaujímajú. Svoju spoluprácu s obcou som ukončil, nemám sa k čomu naďalej vyjadrovať,” reagoval Plachý.
Poslanci sa dozvedeli o okolnostiach projektu len v marci, starosta ich tajil aj novinárom. „Bolo nám povedané, že je to pozastavené, ale všetko je v poriadku a bude sa pokračovať. O tom, že korešpondencia smeruje k tomu, že sa to dáva na súd, sme nevedeli, pričom ako poslanci sme mali na tieto informácie právo,“ povedala poslankyňa Veronika Nováková.
Projekt bol rozdelený na etapy
V súčasnosti je projekt zo strany obce stále pozastavený. Obnovenie bude závisieť podľa starostu od kola ďalších rokovaní.
Cieľom projektu bolo zaškolenie vybraných zástupcov do pozície takzvaných regionálnych manažérov a nasmerovanie začínajúcich podnikateľov a živnostníkov predovšetkým do oblasti konkrétnej služby kongresovej a výstavnej turistiky.
Účastníci mali získať základné informácie z jednotlivých oblastí potrebných pre podnikanie, počas vzdelávania malo byť každému z nich poskytnuté individuálne poradenstvo a podpora v začiatkoch jeho podnikania. Každý mal absolvovať tréningy a semináre zamerané na získanie praktických zručností a základných informácií z oblastí potrebných pre podnikanie a založenie si vlastnej firmy. Po ukončení projektu sa tak mali vedieť lepšie orientovať na trhu práce a lepšie predať svoje zručnosti.
Projekt mal byť rozdelený na dve etapy. Prvá sa mala skladať z prípravy konkrétnej modelovej situácie pre vytvorenie spoločného malého podniku, druhá etapa sa zameriavala na vzdelávací proces, ktorý zahŕňal školenia a prednášky.