Radnica životopis pracovníka na novovytvorenom mieste neposkytla. Šíra sa tak po riaditeľovi mestskej nemocnice Grujbárovi stal druhým človekom na vedúcej pozícii v meste, u ktorého mesto zahmlieva jeho minulosť.
ZLATÉ MORAVCE. Mestský úrad s približne piatimi desiatkami zamestnancov má čoraz viac riadiacich pracovníkov. Od desiateho mája až do tohto týždňa riadil úrad okrem prednostu Mária Lénárta aj Roman Šíra, ktorému primátor Peter Lednár vytvoril miesto bežné skôr pre štátnu správu – Šíra sa stal vedúcim služobného úradu.
Okamžite sa zo všetkých strán ozvala kritika, že nové vedúce miesto na mestskom úrade je v 14-tisícovom meste úplne zbytočné. Kritici hovoria, že Šíra za mesačný plat 850 eur v čistom vykonáva v podstate rovnakú prácu ako Lénárt.
Lednár: Nespokojnosť s Lénártom v tom nie je
Viaceré naše zdroje dokonca hovoria o tom, že primátor nové miesto zriadil preto, aby mu mal kto viesť úrad, keďže s prácou prednostu je údajne nespokojný. Lednár to ale poprel.
„Keď som presvedčený o akomkoľvek pracovníkovi na mestskom úrade, že nezvláda svoje pracovné povinnosti, vždy to riešim,“ povedal primátor Lednár. Napriek tomuto výroku z minulého štvrtka Lednár podľa našich informácií z viacerých zdrojov tento týždeň prednostu odvolal. Samotný Lednár to zatiaľ nepotvrdil.
Poslanci aj znalci samospráv hovoria, že vedúci služobného úradu je skôr funkcia v štátnej správe ako v samospráve. Zaujímavo preto vyznieva fakt, že dva dni po tom, čo sme sa o nového človeka na úrade začali zaujímať, vypadlo na oficiálnej mestskej stránke v Šírovej funkcii slovíčko 'služobného' a ostalo len 'vedúci úradu'.
Dva dni po tom, čo sa o nového človeka na úrade začali zaujímať, vypadlo na oficiálnej mestskej stránke v Šírovej funkcii slovíčko 'služobného' a ostalo len 'vedúci úradu'.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
ZMOS a ZOMOS: Je to neštandardné
O tom, že takúto funkciu ale v Zlatých Moravciach mali, máme dôkaz v podobe snímky oficiálnej mestskej stránky. „Vedúci služobného úradu je uvedený v zákone o štátnej službe z roku 2009 a nie je samozrejme bežné a dokonca sa mi to zdá absurdné, že takúto funkciu niekto v samospráve zriadi,“ hovorí Vladimír Špánik, predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS).
Združenie, ktoré zastupuje primátorov a starostov, tiež pripúšťa, že situácia na zlatomoravskej radnici je zvláštna. „Nie je to štandardné, ale nie je to ani zakázané,“ povedala Marta Bujňáková, hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Podľa nej si samosprávy takéto veci riešia vo svojom organizačnom poriadku.
Slovenský unikát?
Na vytvorení tejto funkcie nevidí nič zlé ani Lednár. „Takáto funkcia býva bežne zriaďovaná aj na iných úradoch, pričom môže byť pomenovaná napríklad ako zástupca prednostu, v štátnej správe sa zvykne označovať ako vedúci služobného úradu,“ povedal primátor.
Špánik ale upozorňuje, že v Zlatých Moravciach môžu síce mať vedúceho služobného úradu, služobný úrad ale nemôžu mať v žiadnom prípade. „Zrejme ide o slovenský unikát. Samospráva nie je štátna správa a nechce sa mi veriť, že by v tom primátor Zlatých Moraviec nemal jasno.“
Zaskočení novou funkciou, ktorá vznikla na mestskom úrade malého mesta, sú aj miestni poslanci. „Bol som šokovaný a považujem to za neštandardné. Vedúci služobného úradu je predsa v štátnej správe. Je to nedostatok a chyba zákona o obecnom zriadení, podľa ktorého o štruktúre mestského úradu rozhoduje primátor,“ povedal poslanec Milan Galaba, ktorý šéfuje najsilnejšiemu poslaneckému klubu strán Smer a KDH.
Robí prednosta to isté, čo vedúci?
Otázniky vyvoláva aj práca, ktorú Šíra na radnici vykonáva. Podľa poslancov musí robiť nevyhnutne veci, ktoré bežne na mestských úradoch robieva prednosta. „Absolútne netuším, čo ten človek vlastne robí,“ vyhlásil Galaba.
Radnica vysvetľuje, že Šíra je v rámci organizácie úradu podriadený prednostovi, ale súčasne nadriadený vedúcim jednotlivých oddelení a referentom. „Vedúci úradu má v kompetencii predovšetkým zefektívnenie chodu mestského úradu, jeho riadenie a vykonávanie činností, ktoré je potrebné zabezpečovať v čase neprítomnosti prednostu. Taktiež je v jeho náplni práce riešenie vzťahu mestského úradu voči obyvateľom mesta, a to najmä v prípade rôznych podnetov a problémov obyvateľov,“ povedal primátor.
Zahmlievanie minulosti
Mestský úrad opäť raz tutle minulosť človeka, ktorého súčasný primátor dosadil do jednej z vedúcich pozícii v meste. Naposledy mala radnica problém zverejniť životopis riaditeľa poslednej mestskej nemocnice na Slovensku Michala Grujbára. Ten odkázal, že zverejnenie životopisu si nepraje a radnica ani primátor mesta Peter Lednár ho k uverejneniu informácií o jeho minulosti nedonútili. Najnovšie radnica tají, kto je Roman Šíra. Primátor ignoroval našu žiadosť o zaslanie Šírovho životopisu. Miesto toho sme sa dozvedeli len to, že magister Šíra „má dlhoročné a bohaté skúsenosti zo štátnej správy ako aj s vedením kolektívov“. Podľa našich informácií je Šíra bývalý policajt. Lednár neupresnil, ako si ho vybral, povedal len, že okrem riadiacich zručností vidí jeho prínos aj v tom, že je „ako obyvateľ mesta veľmi dobre znalý miestnych pomerov“.
Tomáš Holúbek