Školský dvor na jeden deň pripomínal stredovek. Hendikepované deti sa podieľali na výrobe kostýmov a šperkov.
NITRA. Okrúhle 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie si ako jedna z prvých inštitúcií v Nitre pripomenula škola, ktorá vzdeláva telesne aj mentálne postihnuté deti. Spojená škola internátna na Červeňovej ulici v Nitre pripravila divadelné stvárnenie príchodu vierozvestcov.
Učitelia hovoria, že z hendikepovaných detí bolo počas mesačných príprav cítiť nefalšované nadšenie. Podieľali sa napríklad na príprave kostýmov a šperkov, ktoré museli vyzerať tak ako doba, v ktorej Cyril a Metod žili. Pochopiť dané obdobie pomohlo niekoľko pedagógov, ktorí majú vyštudované dejiny.
Deti stvárňovali ľud v tom období. „Chceli sme im takouto názornou formou ukázať cirkevné dejiny aj to, ako náš ľud nadobudol prvé písmo. Vyslovene sme to zjednodušili a spravili veľmi názorne. Jednu z tried sme napríklad premenili na Písmenkovo, v ktorom sme deťom priblížili staroveké písmená,“ hovorí riaditeľka školy Soňa Šišková. Učitelia deťom v Písmenkove zakryli šatkou oči a do rúk im vložili veľké látkové písmeno. Len na základe hmatu žiaci hádali, akú časť abecedy držia v dlaniach. Pri stolíku si zase z písmen skladali svoje mená.
Jednu z tried sme premenili na Písmenkovo, v ktorom sme deťom priblížili staroveké písmená,“ hovorí riaditeľka školy Soňa Šišková.
FOTO: SEBASTIÁN PAVLIS
„Spojená škola internátna je jednou z prvých, ktoré si príchod Cyrila a Metoda pripomínajú. Ďalšie podujatia k tomuto výročiu budú nasledovať,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.
Cyrilometodský deň na škole spojili s oslavou konca školského roku. Deti mali na pláne sokoliarov, koníky, no čakala ich aj školská diskotéka.
V končiacom školskom roku prebehlo podľa riaditeľky viacero náučných, kultúrnych ale aj športových akcií. Deti sa napríklad pred mesiacom na bicykloch učili, ako sa majú správať v premávke. „Pre ne je veľmi dôležité, aby nemali stereotyp, aby sa im činnosti menili,“ povedala Soňa Šišková.
Škola má celkovo 190 detí, na Čermáni je približne polovica z nich. Ďalšie sú v elokovaných triedach v Klasove, v Mani, v Komárne, v praktickej škole na Baničovej ulici a v Krškanoch, ale aj v detskom domove na Chrenovej. Škola vzdeláva deti so stredne ťažkým a ťažkým stupňom postihnutia a autistov.
Z hendikepovaných detí bolo počas mesačných príprav cítiť nefalšované nadšenie.
FOTO: SEBASTIÁN PAVLIS
FOTO: SEBASTIÁN PAVLIS