Podľa vyšetrovateľa mala doktorka vykonať ultrazvuk a cisársky rez. Ona tvrdí, že nepochybila.
GALANTA. Malý Peťko by mal dnes už takmer rok a pol. Bol vytúženým chlapcom po dvoch dievčatách. Zomrel však ešte pred pôrodom.
Mamička, Katarína Svitáková z Galanty, bola presvedčená, že galantská nemocnica nespravila všetky potrebné vyšetrenia, vo veci preto podala trestné oznámenie.
Polícia prvé vyšetrovanie ukončila vlani v auguste s tým, že skutok nie je trestným činom. V druhom však vyšetrovateľ obvinil dok-torku Silviu K. za prečin usmrtenia.
V úmrtnom liste mal zomrieť doma
Tehotenstvo Kataríny prebiehalo až do konca ôsmeho mesiaca úplne v poriadku. Pre vysoký krvný tlak a problémom s obličkami a opuchmi musela byť hospitalizovaná v Nemocnici Sv. Lukáša v Galante na gynekologicko-pôrodníckom oddelení.
Osemdňová hospitalizácia začala z podnetu jej gynekológa, pre dobré výsledky ju primár poslal domov. Gynekológa to podľa jej slov prekvapilo, dohodla sa s ním na predčasnom ukončení tehotenstva cisárskym rezom. Označil ho totiž za rizikové.
Deň pred plánovanou sekciou išla Katarína s bolesťami na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie do nemocnice. Opisovala ich ako nepravidelné kontrakcie. Okolo druhej jej doktorka spravila vyšetrenie, nezaznamenala žiadne kontrakcie. Povedala jej, aby si sama písala a zaznamenávala časovú frekvenciu ich opakovania.
Keď už Katarína nemala žiadne bolesti a bábätko už necítila, naliehavo požiadala sestričku o vyšetrenie srdiečka. Tá po kardiotokografii, zhruba okolo trištvrte na päť, zistila, že srdiečko chlapčeka už nebije. Privolala doktorku, ktorá spravila ultrazvukové vyšetrenie a potvrdila, že dieťa je mŕtve.
Pani Kataríne vybrali chlapčeka cisárskym pôrodom pred pol siedmou. Mal omotanú pupočnú šnúru dvakrát okolo krku, ona nemala takmer žiadnu plodovú vodu. Paradoxné je, že v úmrtnom liste, ktorý v ten deň vystavila nemocnica, sa píše, že chlapček zomrel doma.
Katarína sa domnieva, že doktorka hrubo zanedbala lekársku starostlivosť a mala pri príjme spraviť ultrazvuk. Podala preto sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Trnave. Ten však skonštatoval, že nemocnica nepochybila. Za tým si stála aj nemocnica.
Postup mala konzultovať s nadriadeným
Znalec z odboru zdravotníctvo a farmácia, gynekológia a pôrodníctvo Miroslav Šestina, ktorý bol prizvaný k prípadu, mal však iný názor.
„Ak sa lekárka rozhodla vzhľadom na svoje skúsenosti ako neatestovaná stav pacientky nekonzultovať, mala zvážiť amnioskopické vyšetrenie na zistenie množstva kvality a sfarbenia plodovej vody, respektíve ultrazvukové vyšetrenie zamerané na vyšetrenie prietokových parametrov v množstve plodovej vody,“ konštatoval vo svojom posudku.
Okrem iného v ňom znalec píše, že doktorka pri prijatí rodičky nepostupovala správne, na základe zdravotnej dokumentácie pacientky mala jednoznačne realizovať ďalšie vyšetrenie plodu, ktorým by mohla minimalizovať budúci následok.
V prípade, ak si nebola svojím postupom istá, mala podľa znalca ako sekundárny lekár svoj postup konzultovať so svojimi nadriadenými, prípadne atestovaným lekárom. Šestina je presvedčený, že ak by boli vykonané všetky potrebné vyšetrenia a cisársky rez, dieťa by žilo.
S týmto konštatovaním znalca sa stotožnil aj vyšetrovateľ. Voči doktorke začal trestné stíhanie za prečin usmrtenia. Hrozí je za to dva až päť rokov. „Nebudem sa vyjadrovať, ďakujem pekne,“ reagovala doktorka, keď sme ju žiadali o stanovisko k prípadu. Dodala, že nemá k čomu, keďže nepochybila.
„V našom právnom systéme platí zásada „prezumpcie neviny“, v zmysle ktorej, pokiaľ nie je obvinený právoplatne odsúdený, treba naň pozerať ako na nevinného. Na základe uvedeného zamestnávateľ nemá zákonný dôvod na skončenie pracovného pomeru s doktorkou,“ odpísal nám riaditeľ Ján Stratinský.
Katarína nad odškodnením neuvažuje, vraví, že jej išlo v prvom rade o to, aby pravda vyšla najavo. „Pretože bola som tam, zažila som to a nemôže mi nikto povedať opak,“ povedala.