Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

S uhradením nadprác poslanci nesúhlasia

Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov, z úveru alebo bežných príjmov.

(Zdroj: FOTO: ILDIKÓ SZÁZ)

Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov, z úveru alebo bežných príjmov.

ŠAĽA. So zaplatením naviac prác na projekte revitalizácie centrálnej mestskej zóny poslanci nesúhlasia. Neschválili ich ani pri úprave rozpočtu. Mesto ich po rokovaniach s dodávateľom vyčíslilo predbežne na 54-tisíc eur, suma nie je konečná. Práce na stavbe napriek tomu pokračujú.

Vyčlenili stotisíc eur

Projekt vysúťažila galantská firma, s ktorou mesto podpísalo zmluvu vlani v júni. Dohodnutá cena, ktorá bola výsledkom elektronickej aukcie, bola vo výške takmer 880-tisíc eur s DPH. Práce na projekte začali v auguste, už v septembri ich dodávateľská firma pozastavila. Namietala nezrovnalosti medzi výkazom výmer a projektovou dokumentáciou vo formáte .dwg. Ten dostali od mesta pre pružnejšiu prípravu zákazky po podpise zmluvy, v súťažných podkladoch vychádzala firma z projektovej dokumentácie v štandardnom formáte .pdf.

Rozdiely boli vyčíslené na zhruba 443-tisíc s DPH. Kontrolný rozpočet robila vtedy AVA-stav-u externá firma, mesto po pripomienkovaní dokumentu znížilo ich sumu na 88-tisíc eur. Po ďalších rokovaniach sa dospelo k novej sume, 54-tisíc eur.

„Nepopierajú, že nenašli rozdiel medzi pdf a výkazom výmer v súťažných podkladoch. Opierajú sa o to, že čo sme im my v dobrej viere poskytli, aby mohli pokojnejšie pracovať - dwg formát, ktorý nám projektant nechcel dať, obrátili toto, dá sa povedať, proti nám. Deklarujú, že naviac práce vyplývajú z nesúladu projektu v .dwg formáte a výkazu výmer. Tam niektoré položky neboli správne načítané, a preto ich nemohli presne identifikovať z pdf formátu,“ vysvetlila Elena Matajsová z radnice poslancom bod v zmluve, v ktorej zhotoviteľ pri jej podpisovaní vyhlásil, že nezistil nesúlad medzi projektovou dokumentáciou a výkazom výmer.

Aby sa projekt ukončil, mesto požadované naviac práce uznalo. V opačnom prípade by mohol napríklad dodávateľ odstúpiť od zmluvy a žalovať mesto o ušlý zisk.
Suma za nadpráce nie je ale konečná. Od marca, kedy obnovila firma práce, sa zistili ďalšie veci, ktoré budú musieť byť pravdepodobne extra zaplatené. Mesto preto pri úprave rozpočtu, o ktorom poslanci na zastupiteľstve tiež rokovali, na ne vyčlenilo 100-tisíc eur ako prípadnú rezervu.

Predmetom dodatku, ktorý už schválil riadiaci orgán pre Regionálny operačný program bola aj úprava termínu dokončenia projektu. Tá sa predlžuje o 5 mesiacov, z pôvodných 12 mesiacov na 17 mesiacov. Revitalizácia centra by tak mala byť ukončená do konca decembra.

Chýbala im analýza

Poslanci so sumou naviac prác, ktorá mala byť zakotvená v dodatku č. 1 však nesúhlasili. „Nemáme ich vyšpecifikované, nemáme stanovisko stavebného dozoru, je tu niekoľko otvorených a nezodpovedaných otázok. Myslím si, že nie je to materiál, ktorý by bol kompletný a za ktorý by som dvíhala ruku, pretože by som bola presvedčená o tom, že neurobil ani projektant chybu, ani realizátor,“ povedala poslankyňa Helena Psotová.


Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov získaných z predaja majetku mesta, ďalej z úveru alebo bežných príjmov. Tými sú napríklad podielové a miestne dane a príjmy z prenájmu. Ak by nestačili, mesto by muselo zvýšiť svoje záväzky. Znamenalo by to, že by nehradilo svojim dodávateľom faktúry v lehote splatnosti, ale by sa s nimi muselo dohodnúť na splátkach.

„Mám dojem, že tu sa ide cez mŕtvoly bez ohľadu na ekonomické dôsledky, ktoré mesto neskôr zaťažia na mnoho rokov,“ reagoval na rokovaní poslanec Štefan Bartošovič. Poslanec Tibor Baran sa obáva, že problém na mesto doľahne „vo svojej plnej paráde“ v roku 2014.

„Keď toto má byť nevyhnutnosť, mala by tu byť ďaleko hlbšia analýza podopretá dokumentmi, ako je technicko-organizačno- finančné zabezpečenie tej ktorej akcie. Nemalo by sa to týkať len bežného roku, ale plánovacieho obdobia, v ktorom je projekt realizovaný,“ povedal na margo predkladaného materiálu o úprave rozpočtu. Ten sa prehodnocoval súbežne s dodatkom práve pre práce naviac a pre posun času ukončenia niektorých ďalších europrojektov.

Primátor: Rekonštrukcia nie je novostavba

Problémy s naviac prácami pripisovali poslanci aj krátkemu obdobiu, za ktoré sa projekt pripravil, a tiež jeho nízkej cene. Primátor Martin Alföldi zdôraznil, že mesto do troch mesiacov od výzvy odovzdať projekt so stavebným povolením muselo. Naviac práce podľa jeho slov vôbec nesúvisia s celkovou vysúťaženou sumou, pretože by vznikli aj pri vyššej vysúťaženej sume.

„Treba si uvedomiť, že nejde o novostavbu, ale rekonštrukciu, pri ktorej sa jednoducho musí rátať s naviac prácami. V rámci projektu sa opravujú napríklad aj dve cesty, z ktorých Ulica M. R. Štefánika je už odkrytá. Pri projektovaní sa nevedelo, ako vyzerá pod povrchom, to vieme až teraz, keď sa asfalt dal dole,“ dodal primátor.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 4 379
  2. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 1 644
  3. Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO) 731
  4. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 669
  5. Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu 653
  6. Mladík utiekol pred policajtmi, pravdepodobne je ozbrojený 264
  7. Osem patanských zárezov 247
  8. Kadeti Nitry suverénni na turnaji v Čechách 214
  9. Domáce hradby odolali Foto 198
  10. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 123

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Gól jesene č. 4: rýchlik Matej Blaži a jeho finálna zasekávačka (+VIDEO)

Futbalistom Ivanky sa zatiaľ v piatej lige darí výborne. Nováčik prináša radosť svojim verným fanúšikom.

Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu

Traja súrodenci sa štvrť storočia nemôžu domôcť pozemkov po predkoch, na ktoré majú zo zákona právo. Bezradnosť v boji so slovenskými úradmi ich zrejme poženie až na medzinárodné súdy.

Lapáš ďakuje Veľkému Zálužiu

Futbalový zápas Lapáša s Veľkým Zálužím sa v nedeľu neodohral.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Zmeny v nemocnici sa dotkli aj personálnej oblasti

Riaditeľka levickej nemocnice, ktorú prevzala skupina AGEL, už šéfuje aj ďalšej nemocnici v regióne.

Aj proti Moravciam rozhodol Jirka

Tretie víťazstvo v rade si po reprezentačnej prestávke pripísali na konto hráči Spartaka Trnava a delia sa so Slovanom Bratislava o prvú priečku. O jediný gól zápasu sa postaral Erik Jirka, ktorý zabezpečil Trnave výhru aj minulom kole s Prešovom.

V Topoľčanoch im chýbal lukostrelecký klub. Tak sa ho rozhodli založiť

Topoľčianski lukostrelci majú za sebou prvé súťaže. Budúci rok si chcú vyskúšať Slovenský pohár.

Všetky správy

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Maria odstavila Portoriko od elektriny, zoslabla o stupeň (minúta po minúte)

Príroda opäť vyčíňa, Mexiko zasiahlo ďalšie zemetrasenie.

Realitný trh sa zbláznil, byty sa predávajú za rekordné ceny

Za trojizbový byt v paneláku na Terase sú ľudia ochotní zaplatiť 105-tisíc.

Kam vyraziť