Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov, z úveru alebo bežných príjmov.
ŠAĽA. So zaplatením naviac prác na projekte revitalizácie centrálnej mestskej zóny poslanci nesúhlasia. Neschválili ich ani pri úprave rozpočtu. Mesto ich po rokovaniach s dodávateľom vyčíslilo predbežne na 54-tisíc eur, suma nie je konečná. Práce na stavbe napriek tomu pokračujú.
Vyčlenili stotisíc eur
Projekt vysúťažila galantská firma, s ktorou mesto podpísalo zmluvu vlani v júni. Dohodnutá cena, ktorá bola výsledkom elektronickej aukcie, bola vo výške takmer 880-tisíc eur s DPH. Práce na projekte začali v auguste, už v septembri ich dodávateľská firma pozastavila. Namietala nezrovnalosti medzi výkazom výmer a projektovou dokumentáciou vo formáte .dwg. Ten dostali od mesta pre pružnejšiu prípravu zákazky po podpise zmluvy, v súťažných podkladoch vychádzala firma z projektovej dokumentácie v štandardnom formáte .pdf.
Rozdiely boli vyčíslené na zhruba 443-tisíc s DPH. Kontrolný rozpočet robila vtedy AVA-stav-u externá firma, mesto po pripomienkovaní dokumentu znížilo ich sumu na 88-tisíc eur. Po ďalších rokovaniach sa dospelo k novej sume, 54-tisíc eur.
„Nepopierajú, že nenašli rozdiel medzi pdf a výkazom výmer v súťažných podkladoch. Opierajú sa o to, že čo sme im my v dobrej viere poskytli, aby mohli pokojnejšie pracovať - dwg formát, ktorý nám projektant nechcel dať, obrátili toto, dá sa povedať, proti nám. Deklarujú, že naviac práce vyplývajú z nesúladu projektu v .dwg formáte a výkazu výmer. Tam niektoré položky neboli správne načítané, a preto ich nemohli presne identifikovať z pdf formátu,“ vysvetlila Elena Matajsová z radnice poslancom bod v zmluve, v ktorej zhotoviteľ pri jej podpisovaní vyhlásil, že nezistil nesúlad medzi projektovou dokumentáciou a výkazom výmer.
Aby sa projekt ukončil, mesto požadované naviac práce uznalo. V opačnom prípade by mohol napríklad dodávateľ odstúpiť od zmluvy a žalovať mesto o ušlý zisk.
Suma za nadpráce nie je ale konečná. Od marca, kedy obnovila firma práce, sa zistili ďalšie veci, ktoré budú musieť byť pravdepodobne extra zaplatené. Mesto preto pri úprave rozpočtu, o ktorom poslanci na zastupiteľstve tiež rokovali, na ne vyčlenilo 100-tisíc eur ako prípadnú rezervu.
Predmetom dodatku, ktorý už schválil riadiaci orgán pre Regionálny operačný program bola aj úprava termínu dokončenia projektu. Tá sa predlžuje o 5 mesiacov, z pôvodných 12 mesiacov na 17 mesiacov. Revitalizácia centra by tak mala byť ukončená do konca decembra.
Chýbala im analýza
Poslanci so sumou naviac prác, ktorá mala byť zakotvená v dodatku č. 1 však nesúhlasili. „Nemáme ich vyšpecifikované, nemáme stanovisko stavebného dozoru, je tu niekoľko otvorených a nezodpovedaných otázok. Myslím si, že nie je to materiál, ktorý by bol kompletný a za ktorý by som dvíhala ruku, pretože by som bola presvedčená o tom, že neurobil ani projektant chybu, ani realizátor,“ povedala poslankyňa Helena Psotová.
Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov získaných z predaja majetku mesta, ďalej z úveru alebo bežných príjmov. Tými sú napríklad podielové a miestne dane a príjmy z prenájmu. Ak by nestačili, mesto by muselo zvýšiť svoje záväzky. Znamenalo by to, že by nehradilo svojim dodávateľom faktúry v lehote splatnosti, ale by sa s nimi muselo dohodnúť na splátkach.
„Mám dojem, že tu sa ide cez mŕtvoly bez ohľadu na ekonomické dôsledky, ktoré mesto neskôr zaťažia na mnoho rokov,“ reagoval na rokovaní poslanec Štefan Bartošovič. Poslanec Tibor Baran sa obáva, že problém na mesto doľahne „vo svojej plnej paráde“ v roku 2014.
„Keď toto má byť nevyhnutnosť, mala by tu byť ďaleko hlbšia analýza podopretá dokumentmi, ako je technicko-organizačno- finančné zabezpečenie tej ktorej akcie. Nemalo by sa to týkať len bežného roku, ale plánovacieho obdobia, v ktorom je projekt realizovaný,“ povedal na margo predkladaného materiálu o úprave rozpočtu. Ten sa prehodnocoval súbežne s dodatkom práve pre práce naviac a pre posun času ukončenia niektorých ďalších europrojektov.
Primátor: Rekonštrukcia nie je novostavba
Problémy s naviac prácami pripisovali poslanci aj krátkemu obdobiu, za ktoré sa projekt pripravil, a tiež jeho nízkej cene. Primátor Martin Alföldi zdôraznil, že mesto do troch mesiacov od výzvy odovzdať projekt so stavebným povolením muselo. Naviac práce podľa jeho slov vôbec nesúvisia s celkovou vysúťaženou sumou, pretože by vznikli aj pri vyššej vysúťaženej sume.
„Treba si uvedomiť, že nejde o novostavbu, ale rekonštrukciu, pri ktorej sa jednoducho musí rátať s naviac prácami. V rámci projektu sa opravujú napríklad aj dve cesty, z ktorých Ulica M. R. Štefánika je už odkrytá. Pri projektovaní sa nevedelo, ako vyzerá pod povrchom, to vieme až teraz, keď sa asfalt dal dole,“ dodal primátor.