Policajný pes sa nesmie báť výšok ani vstupu do neprebádaných pivníc. Môže ním byť aj bastard.
MALÝ LAPÁŠ. Drogy a výbušniny hľadali policajné psy, ktoré súťažili na majstrovstvách Slovenska v špeciálnej kynológii. Štvornohí pomocníci polície hľadali výbušné a omamné látky v debničkách, autách, v miestnostiach, ale aj zakopané v teréne.
Zabrať im dali hlavne debničky. „Nemajú to radi, je to pre ne dosť ťažká disciplína, sú pri nej nervózni. Nemôžu sa slobodne pohybovať po tráve, musia sa sústrediť a spomedzi viacerých debničiek nájsť tú, v ktorej je hľadaná látka,“ povedal Branislav Diďák z polície.
Výcvik policajného psa trvá dva roky. Diďák ale upozorňuje, že tým sa práca so psom nekončí. „Treba ich stále trénovať, lebo pes je ako človek – zabúda.“
Neraz musí navyše pes bojovať s prefíkanými páchateľmi. Diďák spomenul zásah, pri ktorom pes označil drogy v mikrovlnke. Keďže v nej bola klobása, polícia si myslela, že pes má len chuť na jedlo. Drogy tam však skutočne boli – našli sa v úzkom priestore medzi mikrovlnkou a podložným tanierom.
Na Slovensku sa na vyhľadávanie drog či výbušnín špecializuje nemecký ovčiak, pretože jeho výcvik mal dlhú tradíciu ešte za Československa. Skvelým pomocníkom polície však môže byť pes akejkoľvek rasy, dokonca aj bastardi, ktorých využívajú napríklad ruskí policajti na letiskách v Moskve. „Musia však byť vyrovnaní, pokojní, zniesť psychický tlak aj to, že je okolo nich veľa ľudí a že sú stále v nových prostrediach. Nesmú sa báť podláh, vstupu do pivníc ani výšok – bežne musia vo veľkej výške prejsť z hasičskej plošiny do okna paneláku,“ povedal Branislav Diďák.
Polícia má celkovo 635 psov, z nich 150 je cvičených na hľadanie výbušnín, drog, mŕtvol a na záchranársku činnosť. Ostatné psy sú „klasické“ – využívajú ich na hliadkovanie, pri narušeniach verejného poriadku či zásahoch pri vlámačkách. V Nitrianskom kraji pôsobí 58 policajných psov.
Na majstrovstvách Slovenska sa zúčastnili najlepšie psy zo všetkých krajov. Okrem nich súťažili aj psy so psovodmi z Čiech a vyhľadávači výbušnín z bratislavského a popradského letiska.