Mnohé rekvizity a dekorácie si žiaci vytvárali samy. Bavilo ich robiť napríklad staré obhorené listiny.
NITRA. Duchovné posolstvo, pôsobivá hudba, pohyb, efektná scéna i kostýmy - to všetko sa podarilo tvorcom vtesnať do historického predstavenia Reč na vodu nenapíšeš. V autentickom prostredí gotickej priekopy na Nitrianskom hrade sa v nej predstavilo vyše 50 účinkujúcich.
Starosloviensky otčenáš aj Proglas
Inscenáciu na motívy života a diela sv. Cyrila a Metoda naštudovali s deťmi učiteľky a sestričky ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre. S rozpracovaním myšlienky hry a návrhom scenára začali vlani v novembri, intenzívne skúšky prebiehali od marca až doteraz. Pre tvorbu scenára tvorcovia prelúskali mnoho historického materiálu.
„Ešte pred rokom, keď Gymnázium sv. Cyrila a Metoda premiérovalo svoju hru Juan de Dios, pán biskup sa vyjadril, že celkom rád by si pozrel nejaké divadlo o našich vierozvestcoch,“ hovorí učiteľka Zuzana Katrebová.
„Scenár napísala Ivica Gulišová, učiteľka našej školy, spolu s kolegyňami sme ho potom trošku doladili. Kostýmy sme si požičali od našich sestričiek z gymnázia, ktoré už majú viacej skúseností z iných predstavení, niektoré sú zapožičané aj zo Starého divadla. Hudbu som zostavila ja – je svetská i náboženská, tematicky ladená, nechýba Starosloviensky otčenáš a Proglas. Mnohé rekvizity ako sitká, korýtka či kolovrátok zohnala pani Gulišová. Drevené bábiky si žiaci vyrábali samy, pomáhali im s nimi aj rodičia. Deti bavilo vyrábať napríklad staré listiny.“
Tímová práca
V inscenácii si zahralo 53 žiakov od tretej až po deviatu triedu. Steny gotickej priekopy zdobili výtvarné práce s motívmi solúnskych bratov a histórie Veľkej Moravy, ktoré vytvorili deti z 1. až po 9. ročník. Scénu spoločne navrhli Andrea Olachová, Monika Ondrušková, Gabriela Kratochvílová, Zuzana Katrebová, Ivica Gulišová a ďalšie učiteľky. Dušami predstavenia sú najmä Ivica Gulišová a Gabriela Kratochvílová.
„Myšlienka „Na počiatku bolo slovo“ bola pre nás i deti výzvou. Predstavenie je vlastne symbiózou slova, hudby, tanca a výtvarného umenia. Je aj istým didakticko-metodickým pásmom, pričom duchovný rozmer je prioritný. Naše deti sú úžasne talentované, čo sme v hre dostatočne využili,“ hovorí Gabriela Kratochvílová.
„Predstavenie je výsledkom tímovej práce najmä učiteliek slovenčiny a hudobnej výchovy. Bola to drobná, mravenčia práca. Vedenie školy muselo „čarovať“ s rozvrhom, aby žiaci mohli absolvovať skúšky. Učiteľky deti uvoľňovali z hodín, prekladali aj písomné práce, neskôr našich „hercov“ aj doučovali. A tak sme spojili sily a s Božou pomocou a pomocou našich patrónov sme dielo naštudovali.“
V hre sa predstavilo 53 detí zo ZŠ sv. Svorada a Benedikta v Nitre. FOTKY: (ČE)