Špeciálne granule pre zubry navrhli odborníci na základe rozboru ich trusu.
LOVCE. Asi tri prírastky najväčšieho európskeho cicavca očakávajú v Zubrej zvernici v Topoľčiankach, ktorá je jediná svojho druhu u nás. Asi preto, že gravidita samíc sa v prípade týchto masívnych tvorov odhaduje iba vizuálne.
Príchod malých teliatok na svet sa posunul pre oneskorenú ruju. Mená pre nové jedince vybrali deti počas Medzinárodného dňa detí, ich výber vyhodnocujú. Podľa medzinárodnej dohody o chove zubra všetky zubry narodené na Slovensku dostávajú mená začínajúce na slabiku 'si'.
„Zubry mávajú prírastok raz do roka, väčšinou je to jedno teliatko. Iba raz sa stalo, že boli dve, je to ale proti prírode, a tak samica dávala jedno z nich mimo stáda,“ hovorí Eva Horniaková zo zubrej zvernice.
Vo svete zubrov platia aj iné, na prvý pohľad veľmi tvrdé pravidlá. Ak je nejaký jedinec zranený či chorý, stádo je schopné ho aj zabiť, len aby uchránilo ostatných členov skupiny. To je aj dôvod, prečo je jedna zo samíc, ktorú priviezli zranenú z Polonín, v karanténe. K stádu, v ktorom je momentálne 15 zubrov, sa pridá po vyliečení.
„Inak sú to veľmi pokojné stvorenia, nepovedala by som, že majú v sebe nejakú agresivitu. Snáď len vtedy, ak človek robí niečo, čo im nie je komfortné – napríklad ak sa ich snažia návštevníci hladkať, chytať ich za rohy či kŕmiť ich chlebom,“ povedala Eva Horniaková. Chlieb tieto cicavce neznesú pre kvasnice, ktoré obsahuje. Citlivý tráviaci trakt ich len ťažko spracováva.
Zubry kŕmia špeciálnymi granulami dovážanými z Hlohovca. Navrhli ich tak, že odborníci najskôr preskúmali zloženie zubrieho trusu. Tým zistili látky a vitamíny, ktoré zubry nevyhnutne potrebujú. Približne 70 kíl granúl pre 15-členné stádo je ale len zlomok zubrej potravy. Väčšinu tvorí tráva, ktorú v rozsiahlom areáli zvernice spásajú.
Zubriu zvernicu založili v roku 1958, mala za cieľ zachrániť zubra hôrneho pred vyhynutím.