Zo 115 prác ocenili 23 cien. Každé zariadenie si odnieslo aspoň jednu cenu, aby mali deti motiváciu.
NITRA. Diela plné prostej krásy a fantázie predstavuje regionálna výstava Dobrý deň, Nitra. Je inštalovaná v Ponitrianskom múzeu. Prostredníctvom kresieb, malieb, výtvorov z dreva, kovu, látok, bavlny či maľovaného hodvábu nahliadne návštevník do života mentálne postihnutých detí. V prácach sa odrážajú ich nálady, pocity a pohnutia duše, ktoré vedia dať najavo hlavne umením.
Vernisáži dopoludnia predchádzala prezentácia niektorých zo zariadení, v ktorých mentálne postihnutí navštevujú školu alebo v nich aj žijú. Na pešej zóne tancovali, spievali a zároveň predávali svoje ručné práce.
Základ je komunikácia
„Toto je už 17. ročník výstavy Dobrý deň, Nitra, pričom sme si v deň otvorenia výstavy pripomenuli aj 7. ročník Dňa krivých zrkadiel pri príležitosti založenia Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím,“ hovorí Eva Števková, organizátorka výstavy a zároveň vedúca diagnostického oddelenia v ZSS Kreativ Klasov. V Nitre pred rokmi založila Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, ktoré pre deti organizuje rôzne akcie, poskytuje poradenstvo a podobne.
„Cez združenie chceme spolu s rodičmi pomôcť ich deťom v socializácii a začlenení sa do spoločnosti. Aby takíto ľudia nielen dostávali, ale aj dávali. A je čo dávať, len treba nájsť vhodné pole pôsobnosti. Je to všetko o komunikácii a vzájomnom chápaní sa. Práca s mentálne postihnutými ľuďmi je ťažká, náročná, ale taká je každá, keď sa robí poctivo.“
Dokážu veľa
Výstava v múzeu prezentuje práce detí zo Zariadenia sociálnych služieb Kreativ Klasov, Špeciálnej základnej školy internátnej Poľný Kesov, Spojenej školy internátnej na Červeňovej ulici v Nitre, Osobitnej školy Vráble, Socie na Topoľovej v Nitre, ZSS Kamilka Maňa, ZPMP Pod kopcom Nové Zámky, Harlekýn Topoľčany, a ďalších zariadení.
„Práce na tejto výstave sú skutočne úžasné, je ich tu spolu 115. Návštevníci až tu pochopia, čo všetko tieto deti pod vedením svojich pedagógov napriek svojmu postihnutiu dokážu. Detská kresba nám hovorí veľa o živote jeho tvorcu, čo prežíval, keď bol malý, čo ho trápi či teší teraz. Mnohé z detí nevedia rozprávať, ale keď nakreslia obrázok, odhalia kus svojej duše. Práve tu začína naša komunikácia s nimi,“ pokračuje Števková.
„Spolu sme udelili 23 cien. Hoci by sme radi ocenili všetky práce, vyberáme tie najzaujímavejšie s veľkou výpovednou hodnotou. Každé zariadenie si odnieslo aspoň jednu cenu, aby mali deti motiváciu.“
Zábery z výstavy Dobrý deň, Nitra.
Pred vernisážou sa na pešej zóne predstavili niektoré zo zariadení. Tancovali, spievali aj predávali svoje ručné práce. FOTKY: (ČE)