Deväť klubov vojenskej histórie zo Slovenska a Čiech predviedlo zvedavcom a fanúšikom histórie i zbraní boje, ktoré prebiehali počas druhej svetovej vojny na našom území. Štyridsať nemeckých vojakov stálo v bitke proti 35 sovietskym vojakom.
„Išlo o imitáciu obdobia rokov 1944 – 1945, kedy stál front na Hrone, kde boli zaznamenané aj obsadenia Nemcami a dobité sovietske pozície. Nemecká armáda prieskumom zistila, že dedina je obsadená Sovietmi, snažili sa ich vytlačiť a udržať bojovú líniu, aby sovietska armáda nemohla ďalej postupovať,“ povedal Miloš Kútny z Klubu vojenskej histórie Zobor.
Vlani – počas prvého ročníka bojových ukážok – pripravili kluby ukážky klasických oslobodzovacích bojov istej slovenskej dediny. V bitke vtedy vyhrala sovietska armáda. „Tento ročník sme chceli vymyslieť niečo iné. Išlo nám o priblíženie histórie a zložitosti bojov druhej svetovej vojny aj mladším generáciám,“ podotkol Kútny.
Počas dvojdňového podujatia si okrem rozhodujúcej bitky mohli návštevníci prezrieť aj tábory oboch armád vytvorené podľa dostupných dobových záznamov. V areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea bola napríklad aj poľná ošetrovňa pre ranených. Až do útoku pri nej postávali fajčiaci vojaci, okolo občas prefrčali dobové autá.
Ľudia mohli vidieť vojakoch v sovietskych a nemeckých uniformách aj zbrane a ďalšiu vojenskú techniku, ktorú vojaci používali. V stanových mestečkách sa to hemžilo puškami, samopalmi, mínometmi, guľometmi. Vojaci sa presúvali na typických nemeckých motorkách a obrnených vozidlách. Kluby vojenskej histórie verejnosti previedli aj pancierové vozidlo a nemecký polopásový transportér.
„Čím je technika ťažšia a väčšia, tým je ťažšie ju ošetrovať a renovovať. Väčšinou to ale robia obrovskí fanúšikovia, ktorí majú vzťah k zbraniam. Veľakrát sa im podarilo nájsť a opraviť starú techniku, alebo našli napríklad len podvozok, ktorý opravili, renovovali, nastriekali a postupne zakomponovali do vojenského vozidla,“ hovorí Miloš Kútny. Informácie o technických detailoch zbraní a vojenských vozidiel získavajú kluby na internete. Stránky špecializované na druhú svetovú vojnu detailne popisujú vojenskú techniku.
Fotogaléria z akcie
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK