Primátor chce priškrtiť peniaze pre zabehnutú Požitavskú futbalovú akadémiu a založiť mestský klub. Prekáža mu, že v akadémii sú hlavne mladí futbalisti z okolitých dedín.
ZLATÉ MORAVCE. Na ulici môžu ostať mladí futbalisti, ktorí trénujú v Požitavskej futbalovej akadémii, ak sa do konca mesiaca neurčí jasne finančná podpora od mesta na výchovu mladých futbalistov. Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve to povedal Viliam Ondrejka, majiteľ FC ViOn.
Klub spolu s vrábeľským Spartakom a oboma mestami tvoria Požitavskú futbalovú akadémiu. Tej hrozí, že príde o dotáciu od Zlatých Moraviec, pretože radnica ohlásila zámer založiť Mestský futbalový klub a peniaze z akadémie chce presunúť do klubu, ktorý má mať formu občianskeho združenia.
Mesto: 40 klubov má spolu pätinu toho, čo akadémia
Zlaté Moravce a Vráble finančne dotujú akadémiu pomerom 2:1. Vedeniu Zlatých Moraviec ale začalo prekážať, že značnú časť „svojich“ peňazí určených na šport a kultúru dáva mesto práve na akadémiu. Za rok 2012 poskytla samospráva dotáciu z rozpočtu na šport a kultúru vo výške 114 162 eur. Z tejto čiastky dostala Požitavská futbalová akadémia 90-tisíc eur, čo je až 78,8 % z celého balíka. Štyri desiatky ďalších klubov a združení si podelili to, čo z balíka ostalo.
„Všetci z iných klubov nám vyhadzujú na oči, že najviac dotujeme Požitavskú futbalovú akadémiu a na nich sa nedostáva. Vyčítajú nám, že brzdíme ich rozvoj. Prečo by mal mať niekto na celoročný chod klubu 300 eur? Veď za to nevedia šípkari odísť ani na jeden turnaj do Piešťan,“ povedal prednosta radnice Roman Šíra.
Mesto preto začalo presadzovať návrh, podľa ktorého by mal vzniknúť Mestský futbalový klub a všetky peniaze z akadémie alebo aspoň ich značná časť by sa presunuli sem. Predpokladá sa, že v takom prípade by mesto dalo na futbal menej a ostalo by mu na ostatné športy. „Už to prekypelo. Ozývajú sa hlasy, že tu nie je len futbal, ale aj iné športy,“ vysvetľuje primátor Peter Lednár, prečo mesto napriek roky zabehnutej akadémií chce vytvoriť vlastný futbalový klub.
Šíra ale zdôraznil, že mesto nechce zrušiť akadémiu, keďže na to ani nemá kompetencie – nie je jej zriaďovateľom. Už teraz je ale jasné, že v prípade vzniku nového mestského klubu príde akadémia o značnú časť peňazí, ktorú jej Zlaté Moravce doteraz poskytovali. Od roku 2003 do roku 2012 dalo mesto na akadémiu alebo jej predchodcu 244 495 eur.
Ondrejka: Ak to rozbijete, ostanú črepiny
Návrh mesta na založenie Mestského futbalového klubu pobúril ľudí z akadémie aj niektorých poslancov. Tí nechápu, prečo mesto plánuje založiť klub ako akúsi protiváhu fungujúcej akadémii. Zámeru mesta nerozumie ani poslanec Dušan Husár, ktorý akadémii šéfuje.
Viliam Ondrejka povedal, že zo súčasnej situácie mu je „smutno“. „Presadil som, aby dve mestá mohli spolu pôsobiť vo výchove športovej mládeže zameranej na futbal. To je rarita na Slovensku. Keď sa to tu rozbije, tak to máte ako so šálkou hodenou o zem – ostanú len črepiny,“ povedal Ondrejka.
Zdôraznil, že akadémia nie je súkromný klub, z ktorého by on alebo niekto ďalší v akadémii profitoval. Husár aj Ondrejka rozprávali o tom, že v akadémii pracujú bez nároku na honoráre a vo svojom voľnom čase.
Zo 150 detí je z mesta len 42
Lednárovi okrem výraznej finančnej podpory akadémie prekáža, že drvivá väčšina detí v Požitavskej futbalovej akadémii nie je zo Zlatých Moraviec. Radnica vyhlásila, že na rok 2012/2013 akadémia eviduje 150 detí a iba 42 z nich je zo Zlatých Moraviec. Ostatné deti v akadémii sú z okolitých dedín.
Husár v deťoch mimo mesta ale problém nevidí. Naznačil, že takéto deti mestu peniaze nielenže neberú, ale ich aj prinášajú.
„Cudzie deti – áno, sú tam deti z celého Požitavia a my sa snažíme, aby sme ich sem dotiahli. Snažíme sa, aby navštevovali základné školy v meste a riaditelia týchto škôl veľmi dobre vedia, čo je to, ak tam majú tieto deti,“ vyhlásil Husár. Školy totiž dostávajú od štátu na žiakov financie a podľa Husára na mestských školách študujú nielen mladí futbalisti z dedín, ale následne aj ich súrodenci.
Podľa Šíru je ale výsledkom akadémie to, že na štadiónoch trénujú „vyvolenejší“. „Našim cieľom je otvoriť športoviská pre čo najviac detí, ani jeden z nich nemusí byť Messi alebo Ronaldo, vždy je ale lepšie, keď deti dostaneme na ihriská, aspoň nebudú čas zabíjať iným spôsobom.“
„Je to obyčajný trucpodnik,“ povedal o plánovanom Mestskom futbalovom klube Milan Galaba, šéf poslaneckého klubu strán Smer a KDH. „Deťom a rodičom futbalistov v akadémii aj tak najviac záleží na tom, aby mali možnosť hrať na kvalitatívne vysokej úrovni,“ dodal.