NITRA. Poslankyňa Anna Šmehilová prišla o miesto v sociálnej komisii. Odborníčku na sociálnu oblasť zastupiteľstvo bez jej súhlasu presunulo do komisie dopravy a životného prostredia.
Podľa kritikov tak zvíťazila politika nad odbornosťou.
Šmehilová musela zmeniť komisiu, pretože vymenila politické tričko. Pred rokom vystúpila z KDH a stala sa členkou Lipšicovej Novej väčšiny.
Poslankyni nepomohlo ani to, že sa pred mesiacom vzdala predsedníctva v sociálnej komisii, keďže tento post patrí podľa dohody KDH. Myslela si, že jej umožnia zostať aspoň radovou členkou. Mýlila sa.
Funkcie sa vzdala sama
Návrh na odvolanie Šmehilovej z postu predsedníčky sociálnej komisie vypracoval už pred májovým zastupiteľs-tvom Ján Vančo, predseda poslaneckého klubu KDH. Súčasťou materiálu bol aj návrh na presun Šmehilovej do dopravnej komisie. Mala si vymeniť miesto s Františkom Refkom z KDH.
Napokon Vančo návrh nepredložil. Šmehilová sa vzdala predsedníctva sama.
„Rešpektujem, že predsednícky post patrí v rámci koalície KDH. No určite sa nestotožňujem s tým, aby mi bolo odňaté právo odborne pôsobiť v sociálnej komisii,“ povedala v máji Šmehilová. Pokusy presunúť ju do inej komisie nazvala mečiarovskými praktikami.
Nezostala ani členkou
Proti jej presunu do dopravnej komisie spísali stovky ľudí petíciu. Poukázali v nej, že Šmehilová je odborníčkou v sociálnej oblasti a poslanec Refka „je podnikateľ v mäsovýrobe“.
Poslanec Ivan Gavalovič z KDH už v máji povedal, že problém v odbornosti, respektíve neodbornosti členov odborných komisií nevidí.
„Do tej komisie nemusí prísť odborník, lebo takzvaný ten sedlácky rozum je niekedy hodnotenejší ako názor odborníka,“ konštatoval. Dodal však, že podľa neho by Šmehilová mohla zostať členkou sociálnej komisie.
Nezostala. Na štvrtkové zastupiteľstvo predložila skupina poslancov návrh na zmeny v členstve v sociálnej aj dopravnej komisii. Ich výsledkom bola výmena Šmehilovej za Refku.
Spracovateľom návrhu bol Ján Vančo, ako predkladatelia sú uvedení Ján Vančo, Ivan Gavalovič, František Hollý, Mi-loslav Hatala, František Refka a Anton Kretter.
V dôvodovej správe sa píše, že návrh na zmenu predkladajú „na základe dohody poslaneckých klubov a zástupcov politických strán a hnutí zastúpených v mestskom zastupiteľstve“.
Rácovej návrh neprešiel
Nezávislá poslankyňa Marta Rácová kritizovala, že sa v jednom materiáli spájajú štyri akty: „Dvaja poslanci sa odvolávajú z komisií a zároveň sa dvaja volia. Je to neštandardný postup, treba to robiť postupne."
Rácová povedala, že si treba vážiť odbornosť ľudí. „Ja som si po prečítaní materiálu položila otázku, čo je pre mesto lepšie - keď bude poslankyňa Šmehilová pracovať v komisii dopravy alebo v sociálnej komisii? Kde prinesie väčší úžitok pre občanov? Odpoveď je jednoznačná - v sociálnej komisii.“
Poslankyňa preto navrhla, aby v sociálnej komisii bol aj Refka z KDH, aj Šmehilová. Zastupiteľstvo ju však nepodporilo. „Nechápem, prečo si poslankyňa nemôže vybrať členstvo v komisii, keď u iných poslancov sa to rešpektovalo,“ poznamenala Rácová.
Myslí si, že pri členstve v komisii by sa nemali robiť takéto obštrukcie: „U nás to tak funguje, že sa funkcia dáva spolu s politickým tričkom, ale nie členstvo.“
Kluby sa tak dohodli
Prečo bola Šmehilová presunutá do inej komisie, zdôvodnil Ján Vančo nasledovne: „Bolo potrebné situáciu riešiť, keďže bol uprázdnený predsednícky mandát v sociálnej komisii. Pani poslankyňa Šmehilová bola jediným zástupcom nášho poslaneckého klubu v tejto komisii, preto po dohode poslaneckých klubov sme sa rozhodli riešiť situáciu takýmto spôsobom.“
Na otázku, prečo nemohla Šmehilová zostať radovou členkou komisie, odpovedal: „K takejto dohode na zasadnutí poslaneckých klubov neprišlo.“
Vančo poznamenal, že „každý poslanec môže pracovať v ktorejkoľvek komisii, nemusí byť jej členom“. Dodal, že Šmehilovej ponúkol členstvo v komisii kultúry, v ktorej pracovala predtým osem rokov, to však odmietla.
Politické komisie?
„Pre mňa bolo prvotným zámerom pôsobiť odborne v sociálnej komisii. Pokiaľ štatút mesta hovorí o tom, že ide o odbornú komisiu, tak v prvom rade by tam mali sedieť ľudia, ktorí majú odbornosť. Je smu-tné, že sa to potiera, tým pádom nejde o odborné, ale o politické komisie,“ reagovala Anna Šmehilová.
Dodala, že sa bude snažiť čo najlepšie vykonávať svoj mandát v dopravnej komisii, no naďalej bude sledovať aj sociálnu agendu: „Budem otvárať diskusné príspevky a dávať pozmeňovacie návrhy priamo na zastupiteľstve, keďže nebudem mať možnosť byť priamo pri tvorbe materiálov.“
Šmehilová povedala, že napriek tomu, že vlani zmenila politickú stranu, vyjadrila lojálnosť poslaneckému klubu KDH.
„Nečakala som od svojich vlastných kolegov, že toto urobia. Myslím si, že to súvisí s februárovým vyhlásením Novej väčšiny, že nepôjde do spolupráce so Smerom,“ konštatovala Šmehilová. Podľa nej dal podnet na zmeny v komisii Smer, ktorý je v zastupiteľstve koaličným partnerom KDH.
Poslankyňa poznamenala, že ju KDH v minulosti navrhovalo ako svojho experta v oblasti sociálnych vecí. Teraz ju poslanci z KDH nechcú ani ako radovú členku sociálnej komisie. Ján Vančo novinárom povedal, že si poslankyňa mala zvážiť dôsledky, keď vystupovala z KDH.