Na zníženie počtu členov nemalo podľa Rakovského žiadny vplyv rozpustenie nitrianskeho zväzu
pre nedávnu kauzu.
ŠAĽA. Strana SDKÚ v jesenných krajských voľbách v Nitrianskom samosprávnom kraji do koalície so Smerom nepôjde. Či SDKÚ vytvorí koalíciu so stranou Nová väčšina - DOHODA a MOST-HÍD, alebo pôjde samostatne, je zatiaľ otázne. Obe možnosti sú nateraz podľa predsedu miestneho zväzu SDKÚ v Šali Mariána Rakovského otvorené.
Glenda: HZDS je mŕtva strana
Takzvaná slovenská koalícia zložená z SDKÚ, HZDS, Smer-u a KDH sa po ôsmich rokoch rozdelí. Koaličnú zmluvu totiž podpísali iba dve posledné strany, dohoda s SDKÚ padla na županovi. Podmienku Smer-u, nepostaviť vlastného kandidáta, strana neakceptovala. Podľa Mariána Radošovského z KDH nie je postoj hnutia k Belicovi „vyslovene negatívny“, ale otvorenú podporu mu tak ako pred štyrmi rokmi vyjadriť odmietli. Nevylučuje ale, že voliči hnutia Belicu voliť budú.
S HZDS už po novom nikto z koaličných strán nerokoval, krajský šéf Smeru Tibor Glenda stranu nedávno označil za mŕtvu s tým, že jej členovia by mali začať vnímať realitu.
„Vznik koalície Smer a KDH nie je prekvapením, ale pre mňa osobne sklamaním, najmä čo sa týka KDH. Zo strany KDH ide o obyčajný kalkul v snahe zachovať si vplyv v štruktúrach NSK. Rozumiem tomu, je to najjednoduchšia cesta, ale zároveň si myslím, že to je pošliapanie hodnôt, na ktorých KDH samotné založilo svoju existenciu. A to najmä s ohľadom na politiku Smeru v poslednom období,“ povedal šéf klubu SDKÚ-DS v Šali Marián Rakovský.
V súčasnosti strana zvažuje, či sa k niekomu vo voľbách pripojí, alebo pôjde sólo. Kandidáta pod vlastnou značkou však mať asi nebude.
Stretávali sa hodinu pred zastupiteľstvom
SDKÚ-DS v Šali nemala nikdy viac ako 30 platiacich členov. V súčasnosti ich zostalo desať, z toho tých „aktívnejších“ je iba zhruba šesť. Na zníženie počtu členov nemalo podľa Rakovského žiadny vplyv rozpustenie nitrianskeho miestneho zväzu pre kauzu prenájmu budovy Daňového úradu v Košiciach.
Zánik miestneho klubu na základe úbytku členov, tak ako v prípade HZDS, Rakovský nepredpokladá.
„Pretože po prvé - s viacerými bývalými členmi naďalej komunikujeme a zostali našimi voličmi, po druhé - strana nie je veľká počtom členov, ale volebným výsledkom, pričom mám na mysli najmä parlamentné a komunálne voľby, kde to až na posledné parlamentné nebolo zlé. Po tretie, paralela s HZDS nesedí, pretože HZDS nestrácalo členov, jeho elektorát pohltil Smer, proste HZDS nemal kto voliť, preto prakticky zaniklo.“
Z SDKÚ vystúpil koncom minulého roka aj primátor Šale Martin Alföldi.
„Nemal som dojem, že moji kolegovia, poslanci z nášho poslaneckého klubu SDKÚ ma podporili v návrhoch týkajúcich sa nášho mesta a okresu, ktoré som predkladal. Tiež som ich viackrát žiadal, aby sme sa nestretávali hodinu pred zastupiteľstvom, ale aby sme mali možnosť vyjadrovať sa k materiálom ešte predtým, než idú do koaličnej rady a do rady NSK. Ale v podstate, keď som mal iný názor na akýkoľvek materiál, tak mi bolo povedané, že už to bolo prerokované a takáto je dohoda,“ povedal Alföldi, ktorý je krajským poslancom štvrtý rok.
S rozhodnutím o tom, či bude kandidovať na poslanca aj v nastávajúcich voľbách, váha. Najprv čakal, kým sa „utrasie“ koalícia v kraji.
Svoju kandidatúru však nepotvrdil ani nevylúčil ani po jej zložení. Je však presvedčený, že prepojenie funkcie miestneho a krajského poslanca je výhodou. Primátori a starostovia, ktorí sú zároveň v krajskom parlamente, dokážu podľa neho priamo ovplyvňovať veci v regióne.
„Tiež si myslím, že je anomália na Slovensku, aby sme stavali veľké slovenské koalície. Na tomto území žijem celý život a nikdy som nemal problémy s menšinami a odmietam vôbec, aby to bolo podkladom akéhokoľvek národnostného princípu.“
Mečiar: Delenie kraja na Maďarov a Slovákov je nezmysel
Súčasťou SDKÚ bol kedysi aj viceprimátor Šale Jozef Mečiar. Zo strany odišiel vtedy, keď Alföldi. Odchod podľa jeho slov zvažoval už dávno.
„Moja predstava o tom, ako by sa mala robiť politika, sa stále viac vzďaľovala od predstavy orgánov strany na celoslovenskej a krajskej úrovni. Môj následný vstup do Novej väčšiny, k Danielovi Lipšicovi, bol logickým pokračovaním. Som zástanca otvoreného spravovania štátu, o čom svedčí aj to, že Šaľa je najotvorenejšou samosprávou na Slovensku. A Daniel Lipšic pre mňa reprezentuje tento štýl politiky,“ povedal Mečiar.
V Novej väčšine je spoluzakladateľom občiansko-demo-kratickej platformy, ktorá sa pretransformovala na občiansko-demokratickú frakciu. Vo voľbách do VÚC sa angažuje v dvoch rovinách: má na starosti volebný program v Nitrianskom kraji, je tiež v rokovacom tíme, ktorý vedie koaličné rokovania.
„Naším cieľom je vytvoriť normálnu koalíciu. Po rokoch spájaní sa proti Maďarom a naopak proti Slovákom sa už konečne musíme spojiť za región. Delenie kraja na Maďarov a Slovákov je totálny nezmysel a treba to konečne zastaviť a vytvoriť koalíciu stredo-pravých strán bez ohľadu na národnosť ich členov a voličov.“