Nitrafila predstavila 58 exponátov od filatelistov zo Slovenska i Česka. Výstava zaplnila až 269 výstavných plôch.
NITRA. Počas Cyrilo-metodských osláv sa Nitra stala centrom filatelie. V Divadle Andreja Bagara a Ponitrianskom múzeu sa konala 1. Slovensko-česká súťažná filatelistická výstava Nitrafila, prebiehali semináre aj filatelistická burza.
V Nitrianskej galérii otvorili výstavu Cyrilo-metodské motívy na poštových známkach. Tvoria ju výtvarné návrhy poštových známok, obálok prvého dňa a poštových pečiatok významných českých a slovenských umelcov zo zbierkových fondov Poštového múzea v Banskej Bystrici a Prahe. Výstava predstavuje aj novú príležitostnú poštovú známku k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Je spoločným vydaním SR, ČR, Vatikánu a Bulharska.
Unikátne exponáty
Na Nitrafile 2013 sa prezentovali filatelisti zo Slovenska a Česka. Spolu 58 exponátov bolo rozdelených do 7 súťažných tried dospelých účastníkov a do 3 kategórií mládežníkov. Výstava zaplnila až 269 výstavných plôch.
Nitrafila bola recipročnou výstavou k 1. Česko-slovenskej filatelistickej výstave, ktorá sa konala pred dvoma rokmi vo Vysokom Mýte. Na jej otvorení v DAB sa zúčastnili predseda Slovenského zväzu filatelistov - Nitran Miroslav Ňaršík, viceprimátor Ján Vančo, vedúci POFIS a Poštového múzea Martin Vančo, Jarmila Brichtová z ministerstva dopravy, predseda Zväzu českých filatelistov Walter Müller a riaditeľka DMS v Nitre Mária Miháliková.
Podľa Ňaršíka výstava ponúkla mnoho unikátnych exponátov, veľa z nich si z domácich i medzinárodných výstav prinieslo medailové ocenenia.
„Keď sme pred dvoma rokmi založili tradíciu česko-slovenských a slovensko-českých filatelistických výstav, neboli sme si istí, ako bude ďalej pokračovať. No podľa toho, čo je na Nitrafile 2013 vidieť, je jasné, že slovenskí filatelisti nasadili latku vysoko," povedal Walter Müller.“
Medaily pre Nitranov
Na výstave svoje exponáty prezentovalo 70 filatelistov z oboch krajín, z toho 43 zo Slovenska. Návštevníci mohli vidieť veľmi hodnotné a zaujímavé exponáty, nechýbali ani vzácne prvé známky sveta, ako aj korešpondencia z predznámkového obdobia.
Z mnohých zaujímavých a poučných exponátov spomeňme aspoň dva juniorské - "Zelená lékárna - tisíce let přírodního léčitelství" od Pavlíny Ondrejkovej z ČR, alebo exponát "Lesné cicavce" od Martina Horného zo SR . To, že poštovými známkami sa dá dokumentovať a povedať mnoho, svedčí aj slovenský mládežnícky exponát od Daniela Jindru nazvaný "Vedci, ktorí pomohli svetu".
Na slávnostnom vyhodnotení, ktoré sa konalo v sobotu večer v Ponitrianskom múzeu, odovzdali ocenenia úspešným vystavovateĺom. Zlaté medalily z rúk predstaviteľov medzinárodnej poroty si prevzali aj Nitrania Igor Banás za exponát "Dostihový a jazdecký šport" a Ján Maniaček st. za exponát "M.R.Štefánik, vedec, vojak, diplomat". Striebornú medailu dostali Milan Šajgalík za exponát "Vďaka Vám, sv. Cyril a Metod" , Ján Maniaček ml. za exponát "Ľadový hokej", Katarína Vydrová za "Výtvarné diela renesancie", Mária Barusová za "Ježiš Kristus a jeho cirkev" a Ivan Zábredský za exponát "Na holuba nemá nik".
Nová známka
Milan Šajgalík, člen Klubu filatelistov 52-51, vystavoval v kategórii námetovej filatelie. Jeho strieborný exponát sa tematicky viazal práve k životu a dielu solúnskych bratov. „Mám tu 5 výstavných plôch s 80 listami. Exponát sa zameriava na sv. Cyrila a Metoda. Postupne predstavujem Slovensko a jeho symboly – Tatry a Kriváň, príchod vierozvestcov na naše územie a ich dedičstvo – viera, písmo i znak – dvojramenný kríž,“ hovorí Šajgalík.
„Na známkach a poštových pečiatkach vidíme, že dvojkríž z nich v istom období zmizol a nahradili ho iné symboly. Neskôr sa na ceninách znovu objavil.“
Na jednej z plôch sa filatelista venuje aj histórii vzniku hlaholiky a cyriliky, nitrianskemu svätcovi Gorazdovi či rozdeleniu slovanských národov podľa reči a využívania písma. V jeho exponáte nechýba aj nová príležitostná známka k jubileu príchodu solúnskych bratov.
„Spoločné vydanie SR, ČR, Vatikánu a Bulharska ako námet na známke približuje sv. Cyrila a Metoda kľačiacich pred Ježišom Kristom, za nimi stoja archanjeli sv. Gabriel a Michal, po stranách na hárčeku sú sv. Kliment a sv. Ondrej. Námet na hárčeku predstavuje pápeža Hadriána II., ktorý pred bránami Ríma víta vierozvestcov nesúcich ostatky sv. Klimenta.“
Hostí v DAB privítal Miroslav Ňaršík, predseda Slovenského zväzu filatelistov (druhý sprava).
Milan Šajgalík s časťou zo svojich 5 výstavných plôch. FOTKY: (ČE)