Pápež František sa prihovoril veriacim prostredníctvom listu.
NITRA. Cyrilo-metodskou národnou púťou sa dnes v Nitre začala ústredná časť osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Slávnostnú svätú omšu na zaplnenom Svätoplukovom námestí celebroval osobitný vyslanec Svätého Otca Franc Rodé, slovinský kardinál. Na omši sa zúčastnili vrcholní predstavitelia štátu a viacerých cirkví zo Slovenska i zahraničia, veľvyslanci 21 krajín a predstavitelia rôznych inštitúcií. Zdôraznil v ňom významnú úlohu, ktorú svätí Cyril a Metod zohrali v rozvoji tohto územia.
„Prostredníctvom svätej liturgie priniesli nielen svätý pokrm, ale tiež vzdelanosť a kultúru. Bez obáv používali slovanský jazyk pre liturgické obrady,“ prečítali z jeho listu. Pápež ďalej podčiarkol, že spolupatróni Európy sa výraznou mierou pričinili o rozšírenie cirkvi v týchto končinách. Táto udalosť z dávnej minulosti podľa jeho slov povzbudzuje ľudí k uvažovaniu nad odovzdávaným dedičstvom, k pevnej viere a rozhodnejším predsavzatiam.
Pápežský legát Franc Rodé sa poďakoval Svätému Otcovi za poctu a dôveru, ktorú mu vyslovil menovaním za osobitného vyslanca pre oslavy tohto jubilejného roka. Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák Rodého požiadal, aby tlmočil pápežovi túžbu privítať ho na Slovensku.
„Keď pred 1150. rokmi prišli na pozvanie Rastislava svätí Cyril a Metod, prežívala Nitra a jej kniežatstvo, teda územie dnešného Slovenska, nový rozkvet kresťanského, kultúrneho a duchovného života. Preto zvlášť v tomto jubilejnom roku s vďačnosťou na to myslime a ďakujme Bohu za tieto dary,“ prihovoril sa veriacim Judák a vyslovil želanie, aby si aj novovytvorená Európa uvedomovala toto dedičstvo, bez ktorého ju nemožno budovať. Banskobystrický diecézny biskup Marián Chovanec prečítal pozdrav slovenských biskupov Svätému Otcovi, v ktorom sa mu poďakovali za to, že na Slovensko poslal osobitného vyslanca Rodého.
Prezident Ivan Gašparovič vo svojom príhovore zdôraznil význam Cyrila a Metoda nielen v oblasti náboženskej, ale aj kultúrnej, vzdelanostnej a štátoprávnej. Ako uviedol, solúnski bratia boli veľkí učitelia, vedci, misionári, právnici, teológovia i diplomati.
„Také veľké osobnosti majú svoje dôstojné miesto nielen v našich chrámoch a dejinách, ale aj v Ústave Slovenskej republiky,“ zdôraznil prezident. Pripomenul, že vierozvestci k nám priniesli písmo – hlaholiku a tiež liturgiu v slovanskom jazyku. „Neoceniteľnými hodnotami obohatili našu kultúru a zapísali sa do našej histórie,“ prízvukoval Gašparovič.
Svoje delegácie mali na slávnostnej omši biskupské konferencie Ukrajiny, Talianska, Chorvátska, Česka, Poľska, Gréckokatolícka cirkev na Ukrajine, Arménska apoštolská cirkev, slovenskí gréckokatolíci, evanjelici aj pravoslávni. Pozvanie prijali i viacerí zahraniční arcibiskupi, apoštolský exarcha zo Solúna a apoštolský nuncius na Slovensku.