SLÁDKOVIČOVO. Komisia pre ochranu verejného záujmu je jediná povinná zo zákona. V Sládkovičove ju zriadili iba pred vyše mesiacom.
Na jej absenciu upozornil šéf Združenia občanov miest a obcí Vladimír Špánik potom, čo mestský poslanec a médiá poukázali na možný konflikt záujmov zo strany primátora.
Môžu uložiť pokutu
Primátor Sládkovičova Anton Szabó, ktorý je na čele samosprávy už tretie volebné obdobie, figuroval vo firme K.L.E od roku 2008 ako konateľ. Je to v rozpore s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov z roku 2004. Ten ukladá verejným funkcionárom povinnosť každoročne do 31. marca predkladať komisii písomné oznámenie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov za predchádzajúci rok.
Komisia, ktorej by primátor podal požadované oznámenie, však v Sládkovičove neexistovala až do májového zastupiteľstva. Vznikla z mandátovej komisie, ktorá bola pretransformovaná na komisiu pre ochranu verejného záujmu.
„Konanie vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov“ vykonáva podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti Jany Zlatohlávkovej v zmysle ústavného zákona obecné zastupiteľstvo respektíve komisia v prípade miest.
„Ministerstvo v tejto oblasti nemá žiadnu právomoc,“ povedala hovorkyňa. Odporučila nám vo veci kontaktovať Združenie miest a obcí Slovenska. „ZMOS nemá právomoc zasahovať do záležitostí svojich členov,“ povedala hovorkyňa ZMOS Marta Bujňáková. Nakoľko nemajú podľa jej slov detailnejšie informácie, nemôžu zaujať objektívne stanovisko. Predmetnými otázkami by sa podľa ZMOS-u malo zaoberať mestské zastupiteľstvo. O veci by malo podľa zákona rozhodnúť do 60 dní s tým, že uloží pokutu, ktorá by sa stala príjmom rozpočtu mesta. Môže rozhodnúť aj o strate mandátu.
„Postupy, právomoci a povinnosti tohto príslušného orgánu upravuje čl. 9, teda nie komisia obecného zastupiteľstva, ktorá je zriadená na účely čl. 7. ústavného zákona, i keď tá, ak by bola zriadená a boli by jej odovzdané príslušné oznámenia, mohla dať podnet mestskému zastupiteľstvu. To je však oprávnené iniciovať konanie aj z vlastného podnetu,“ povedala Bujňáková.
Dodala, že jedným z riešení situácie je lepšie poznanie právnych predpisov, a to u všetkých volených zástupcov. „V neposlednom rade väčšia pozornosť verejnosti k dianiu v ich obecných/mestských „parlamentoch.“ Na požiadavku lepšej orientácie volených zástupcov v právach a povinnostiach má ZMOS ambíciu reagovať prvým systematickým vzdelávaním volených zástupcov, ktoré pripravuje.“
ZOMOS sa bude informovať
Podľa predsedu Združenia občanov miest a obcí Vladimíra Špánika ide v prípade ZMOS-u o alibizmus. „Chystajú sa vzdelávať volených funkcio-nárov, ale už roky svojimi postupmi dokazujú, že ochraňujú len starostov a primátorov,“ poznamenal Špánik. Zaujal ho výklad, že v meste rieši veci nie komisia ale priamo zastupiteľstvo.
„V praxi je komisia zriadená najmä z praktických dôvodov, pretože zastupiteľstvo ako orgán mesta ťažko takéto veci rieši, ak nie je určený konkrétny zodpovedný poslanec,“ podotkol s tým, že ZOMOS sa bude informovať, aké opatrenia komisia alebo zastupiteľstvo urobili v súvislosti s neohlásením primátorovho nezrušenia funkcie konateľa v obchodnej spoločnosti.
Komisia pre ochranu verejného záujmu v Sládkovičove však nebude dodatočne sankcionovať primátora. Povedala nám to predsedníčka Agáta Zelinková s tým, že sa na tom uzniesli ešte vlani.
„Táto spoločnosť nefunguje, od roku 2009 nevyvíja žiadnu činnosť, nikdy nemala obchodný vzťah s mestom. Podľa zákona nemôžem byť konateľom, preto som už urobil kroky, aby zvolali valné zhromaždenie spoločnosti a listom z 21. 11. 2012 som sa už vzdal funk-cie konateľa,“ odpísal nám Anton Szabó vlani v decembri, keď sme ho požiadali o vysvetlenie vzťahu k firme K.L.E.
„Zabudol som na to, mám sa obesiť alebo stačí, keď vyskočím z okna?“ reagoval vtedy podráždene. Podobne odpovedal aj na otázky týkajúce sa iných tém, v odpovediach nás označoval za amatérov, na ktorých nemá čas. Rovnaké skúsenosti mala aj novinárka maďarského denníka, či redaktor TA3 Lukáš Zuzelka. Tomu primátor napísal, že je „morálny netvor“, jeho kolegyni Blanke Dókovej zase, že je „taká sprostá, ako ďaleko dovidí" a že si z neho spravila "nepriateľa na celý život“.
Na decembrovom zastupiteľstve ju Szabó označil za objednanú a podplatenú. Médiá nazval skorumpovanými. „Keď poviem, že som novinár, tak by som sa hanbil ako pes,“ vyhlásil Szabó. O tom, že médiá informujú účelovo, sa už zmienil aj v mestských novinách.
„Na každé svoje tvrdenie mám dôkaz. Toto primátor nemôže spochybniť. Preto sa pokúša o zastrašovanie a obviňovanie z korupcie. Každý bojuje takými zbraňami, aké sú mu blízke,“ povedala Blanka Dóková. „Osobné útoky sú pokusom odpútať pozornosť od témy, od podstaty toho, čo sa deje v Sládkovičove. Reagovať na tie maily a telefonáty nemá zmysel,“ reagoval Lukáš Zuzelka.
Komunikovať otvorene a korektne
Postoj predstaviteľov samosprávy v Sládkovičove k médiám zaráža aj mimovládne organizácie.
„Vyjadrovanie starostov a poslancov v reakciách na články novinárov hodnotím ako nezvládnuté emócie a neakceptovanie verejnej kontroly, ktorá by aj v samospráve mala byť dennodennou a prirodzenou súčasťou činnosti volených starostov a poslancov. Boli za hranou korektného hodnotenia práce novinárov, ktorí prinášali informácie zo Sládkovičova,“ povedal Vladimír Špánik.
„Je veľmi zlé aj škodlivé, ak verejní činitelia zosmiešňujú alebo osočujú novinárov, respektíve ich bez relevantného dokladu obviňujú zo skorumpovanosti, či sa im vyhrážajú. Znamená to, že buď nechápu rolu, ktorú médiá zohrávajú v demokratickej spoločnosti, alebo vôbec nerozumejú svojej pozícii voleného predstaviteľa verejnosti, ktorý má napĺňať verejný záujem,“ podotkla Ľubica Trubíniová zo združenia Občan a demokracia.
Slobodné médiá zohrávajú podľa nej významnú úlohu, ktorej sú si zodpovední verejní činitelia vedomí, a preto sa snažia s médiami komunikovať veľmi otvorene a korektne.
Odvádzanie pozornosti
Na ostatnom rokovaní nazval poslanec Viliam Brunner redaktora TV Markíza trpaslíkom. Spojenie použil, keď „rozoberal“ článok Novín Juhozápadu o kontrole faktúr firmy, ktorá mala mestské zákazky. Brunner v nej pracuje, ostatní zamestnanci do nej prešli zo stavebnej firmy, ktorej šéfoval primátor.
„Mesto premiestnilo pódium, dôvod nie je známy. Ja sa pýtam v Sládkovičove, komu nie je známe, prečo sa to pódium dalo sem? Pódium kúpil primátor. Ty si kúpil voľakedy pódium? Kto dáva takéto dezinformácie.... Čo sme zase s týmto článkom chceli dokázať? Furt hľadáme, ako keď sem došiel ten trpaslík z Markízy...“ komentoval Brunner článok, v ktorom sme odpovede na nezodpovedané otázky označili ako „nedozvedeli sme sa alebo nie je nám známe“.
Primátor nám totiž na doplňujúce otázky, ktoré sme pred vyjdením článku zaslali mestu, neodpovedal. Argumentoval tým, že medzi ním a naším vydavateľstvom prebieha súdny proces a informácie nám neposkytne až do jeho ukončenia.
„Nezainteresovanému pozorovateľovi je zrejmé, že sa vyhýbajú priamej, vecnej a vyčerpávajúcej odpovedi na položené otázky. Verejní činitelia by nielen mali, ale doslova musia otvorene a pravdivo informovať verejnosť o všetkých záležitostiach týkajúcich sa výkonu ich funkcie. Je to ich zákonná povinnosť aj morálna zodpovednosť. Neposkytovaním serióznych informácií a odvádzaním pozornosti od podstaty problému vyvolávajú ešte väčšie podozrenie, že s hospodárením a financiami mesta nie je niečo v poriadku,“ dodala Trubíniová.