Tí najlepší si ako pamiatku na účasť v projekte odnesú aj keramické postavičky z Kráľovskej rodiny.
NITRA. Vo farebnej galérii Nitrianskej galérie otvorili výstavu Tvoriť môže každý. Ide o prezentáciu výtvarných prác hendikepovaných detí, ktoré vznikli počas rovnomenného vzdelávacieho projektu. Dielka plné nápadov, fantázie a hry farieb môžete vidieť do 25. augusta.
Na výstave asi 260 prác
„Na výst;ave Tvoriť môže každý je zhruba 260 prác v rôznych technikách. Individuálnych kresieb či malieb je 66, veľkých skupinových diel - malieb akrylom a sprejom s kresbami na kartóne je 14. Až 30 diel má vystavených Miška Batelová, ktorá k nám chodí do ateliérov pre dospelých individuálne, ale pretože je autistka, rozhodli sme sa jej práce, ktoré vznikli počas posledných 4 mesiacov, vystaviť. Je takým čestným hosťom našej výstavy. Absolvovala Spojenú školu internátnu na Červeňovej ulici, ktorá je pravidelným účastníkom našich dielní,“ hovorí Elena Tarábková, autorka koncepcie výstavy.
„Ďalšou skupinou sú práce z keramiky. Popri 119 dielach sme vystavili aj 12 keramických postavičiek s názvom Kráľovská rodina. Navrhol ich Pavol Bebjak, ktorý u nás tento rok viedol keramické dielne, pričom deti ich umelecky dotvorili. Účastníci dielní sa naučili pracovať s hlinou, vyskúšali si aj točenie na hrnčiarskom kruhu. Nakoniec sme všetky práce dali vypáliť.“
Odovzdajú hlavné ceny
Počas vzdelávacieho projektu Tvoriť môže každý Nitriansku galériu navštívilo spolu 229 detí s 68 pedagógmi a rodičmi. Prišli zo Spojenej školy internátnej v Nitre, ZŠ a MŠ pri zdravotníckom zariadení v Nitre, Špeciálnej ZŠ internátnej v Poľnom Kesove, Spojenej školy internátnej v Leviciach, Špeciálnej ZŠ v Dunajskej Strede, Spojenej školy v Topoľčanoch a Špeciálnej ZŠ internátnej v Kremnici. V rámci prvej časti projektu od marca do júna absolvovali spolu 25 výtvarných dielní na rôzne témy.
„Druhá časť projektu bude prebiehať počas jesenných mesiacov, tiež ju ukončíme výstavou. Teraz sme autorom najlepších individuálnych či skupinových prác udelili 17 cien. Najviac – šesť - ich získala ŠZŠI v Poľnom Kesove. Po jesennej časti vyberieme na výstavu tie najkrajšie diela z prvej i druhej časti projektu a odovzdáme ich autorom hlavné ceny. Tí najlepší si ako pamiatku na účasť v projekte spolu s vecnými cenami odnesú aj postavičky z Kráľovskej rodiny,“ doplnila Tarábková.
Umelecká tvorba ich bavila
Jedným z účastníkov projektu bola aj Spojená škola internátna na Ulici Z. Nejedlého v Leviciach. Do galérie prišli po prvýkrát a deti to veľmi „chytilo“. „Sponzorsky sme si vybavili autor pre deväť detí a pricestovali sme dvakrát. Ja som prišla so skupinkou detí, ktoré tvorili na tému Strašidielka – maľovali a striekali sprejmi. Druhá skupina ťažšie postihnutých detí pracovala s keramickou hlinou,“ hovorí učiteľka školy Mária Marcineková.
„Deti stále mali čo robiť, nebolo nič, čo by ich nebavilo, napriek tomu, že výtvarná dielňa trvala pomerne dlho. Bola to veľmi pozitívna skúsenosť, keď budeme môcť, prídeme určite aj inokedy. Je to úplne niečo iné, ako sú deti naučené robiť u nás v škole. Pod vedením skúsenej pedagogičky si mohli dovoliť použiť aj odvážnejšie prostriedky a postupy.“
Elena Tarábková počas vernisáže hodnotí prvú časť projektu Tvoriť môže každý. V pozadí práce, ktoré deti vytvorili.
Zľava Emil Rafael, Margita Rafaelová, Ľudko Lakatoš a učiteľka Mária Marcineková pred ich skupinovou prácou (vpravo), za ktorú dostali cenu.
Tí najlepší si na jeseň odnesú ako ceny aj tieto keramické sošky Kráľovskej rodiny. Navrhol ich Pavol Bebjak, ktorý v galérii viedol keramické dielne, pričom deti ich umelecky dotvorili. FOTKY: (ČE)